World Ski Orienteering Championships 2007

Moscow region, Russia

23 February – 3 March

IOF Senior Event Adviser: Juraj Nemec (SVK)

Results

Sprint

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 13:01 2) Olga Novikova RUS 13:02 3) Liisa Anttila FIN 13:04 4) Tatiana Kozlova RUS 13:04 5) Erica Johansson SWE 13:08 6) Hannele Valkonen FIN 13:15 7) Erja Jokinen FIN 13:32 8) Natalya Tomilova RUS 13:45 9) Marte Reenaas NOR 13:57 10) Anna Holmgren SWE 14:02 11) Antoniya Grigorova BUL 14:10 12) Hana Hancikova CZE 14:12 13) Katja Rajaniemi FIN 14:17 14) Johanna Edin SWE 14:31 15) Åsa Zetterberg Eriksson SWE 14:45 16) Yvonne Gantenbein SUI 14:56 17) Theres Klaesi SUI 15:17 18) Zuzana Stehnova CZE 15:24 19) Jolanta Sulciene 122 15:35 20) Ramune Arlauskiene LTU 15:39 21) Yoshiko Sakai JPN 15:42 22) Lenka Hruskova CZE 16:05 23) Svitlana Rybachuk UKR 16:33 24) Edita Martuseviciute LTU 16:37 25) Maryna Kuzniatsova BLR 17:04 26) Jouet Manon FRA 17:34 27) Inna Hohareva BLR 18:06 28) Kristine Veita LAT 18:30 29) Erika Hlavacikova SVK 18:35 30) Susan Kurth GER 18:38 31) Alona Gromova LAT 19:19 32) Teodora Malcheva BUL 19:31 33) Alexandra Jospe USA 19:40 34) Tomoko Motoki JPN 20:06 35) Keiko Shiratori JPN 20:35 36) Miwa Takahashi JPN 22:28 37) Marina Gukova BLR 22:31 38) Evgenia Yaremenko UKR 22:35 39) Crawford Sharon USA 22:36 40) Dasa Mihalova SVK 22:46 41) Evelina Bombalova BUL 23:56 42) Elena Kushnir BLR 24:15 43) Lucia Brozmanova SVK 24:53 44) Svetlana Podrovina KAZ 27:28 45) Anna Tkacheva KAZ 27:47 46) Raymond Julie USA 29:10 47) Raines Candice USA 31:35 48) Riana Khassanova KAZ 31:50.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 14:20 2) Vadim Tolstopyatov RUS 14:33 3) Staffan Tunis FIN 15:00 4) Andrey Gruzdev RUS 15:15 5) Erik Rost SWE 15:17 6) Tomas Lofgren SWE 15:19 7) Pasi Kiiskinen FIN 15:23 8) Peter Arnesson SWE 15:31 8) Matti Keskinarkaus FIN 15:31 10) Jarkko Urpalainen FIN 15:35 11) Ondrej Vodrazka CZE 15:38 12) Christian Spoerry SUI 15:39 13) Eivind Luhr Tonna NOR 15:46 14) Oyvind Lien Watterdal NOR 15:47 15) Johan Granath SWE 16:13 16) Arsen Zhuravel UKR 16:53 17) Tonis Erm EST 17:10 17) Oyvind Lund NOR 17:10 19) Christian Hohl SUI 17:20 20) Nerijus Sulcys LTU 17:24 21) Jan Lauerman CZE 17:27 21) Toms Veits LAT 17:27 23) Vitalijus Petrulis LTU 17:52 23) Morihiro Horie JPN 17:52 25) Stefan Surgan SVK 18:10 26) Pascal Messikommer SUI 18:14 27) Lars Moholdt NOR 18:21 28) Andriy Borys UKR 18:22 29) Regimantas Kavaliauskas LTU 18:26 30) Radek Laciga CZE 18:27 31) Bernd Kohlschmidt GER 18:35 32) Johann Kugler AUT 18:48 33) Taavi Nurm EST 18:58 34) Ivan Burgov BUL 19:00 35) Roman Borys UKR 19:15 36) Vilius Aleliunas LTU 19:29 37) Tarvo Klaasimae EST 19:40 38) Aliaksandr Avechkin BLR 19:47 39) Ilian Tonchev BUL 19:49 40) Helian Contraire FRA 19:52 41) Jiri Bouchal CZE 20:19 42) Reinis Putnins LAT 20:25 43) Artem Stryzhak UKR 21:05 44) Daniel Marosffy HUN 21:14 45) David Hechl AUT 21:19 46) Edgars Bernans LAT 21:19 46) Michael Pirklbauer AUT 21:23 48) Gabor Harangzo HUN 21:28 49) Kaloyan Deyanov BUL 21:42 49) Sergej Sonnenberg GER 21:42 51) Eike Bruns GER 21:54 52) Scott Pleban USA 21:58 53) Carl Fey USA 22:27 54) Satoru Motoki JPN 23:07 55) Maksim Lapekin BLR 23:34 56) Greg Walker USA 25:04 57) Andrey Evsikau BLR 27:43 58) Greg Barbour NZL 28:48 59) Yuji Miura JPN 29:31 60) Timur Artyukhin KAZ 30:03 61) Vladislav Metelev KAZ 35:59 62) Stanislav Fedorov KAZ 55:45 63) Edgars Peilans LAT DSQ, Alan OprsalUSA DSQ, Denis Vlassov KAZ DSQ, Stanimir Belomazhev BUL DSQ, Igor Zvontsov BLR DSQ, Stephan Varga AUT DSQ, Boris Fischer SUI DSQ, Kirill Veselov RUS DSQ, Jukka Kantomaa FIN DNF.

Middle Distance

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 34:47 2) Liisa Anttila FIN 35:45 3) Natalya Tomilova RUS 36:14 4) Olga Shevchenko RUS 36:15 5) Erica Johansson SWE 37:01 6) Tatiana Kozlova RUS 37:10 7) Asa Zetterberg-Eriksson SWE 37:19 8) Olga Novikova RUS 37:20 9) Marttiina Joensuu FIN 37:22 10) Hannele Valkonen FIN 38:03 11) Marte Reenaas NOR 38:11 12) Kirsi Vanhalakka FIN 38:31 13) Anna Holmgren SWE 39:40 14) Yvonne Gantenbein SUI 40:05 15) Antoniya Grigorova BUL 40:13 16) Ramune Arlauskiene LTU 40:17 17) Theres Klaesi SUI 41:48 18) Johanna Edin SWE 42:02 19) Hana Hancikova CZE 44:13 20) Zuzana Stehnova CZE 44:35 21) Edita Martuseviciute LTU 44:42 22) Lenka Hruskova CZE 44:44 23) Jolanta Sulciene LTU 46:27 24) Teodora Malcheva BUL 46:30 25) Erika Hlavacikova SVK 46:51 26) Jouet Manon FRA 47:13 27) Inna Hohareva BLR 50:59 28) Kristine Veita LAT 53:07 29) Susan Kurth GER 53:21 30) Elena Strugaleva UKR 53:35 31) Keiko Shiratori JPN 54:19 32) Svitlana Rybachuk UKR 55:21 33) Tomoko Motoki JPN 55:29 34) Alexandra Jospe USA 56:15 35) Alona Gromova LAT 57:01 36) Dasa Mihalova SVK 58:38 37) Evgenia Yaremenko UKR 59:20 38) Elena Kushnir BLR 59:42 39) Lucia Brozmanova SVK 59:55 40) Sharon Crawford USA 1:02:14 41) Miwa Takahashi JPN 1:04:03 42) Evelina Bombalova BUL 1:08:30 43) Marina Gukova BLR 1:08:38 44) Anna Tkacheva KAZ 1:09:21 45) Julie Raymond USA 1:09:59 46) Svetlana Podporina KAZ 1:18:16, Raines Candice USA DSQ, Maryna Kuzniatsova BLR DSQ.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 46:56 2) Staffan Tunis FIN 47:11 3) Kirill Veselov RUS 47:36 4) Matti Keskinarkaus FIN 47:57 5) Andrey Lamov RUS 48:09 6) Tomas Lofgren SWE 48:12 7) Tobias Aslund SWE 48:22 8) Andrey Gruzdev RUS 48:30 9) Ruslan Gritsan RUS 48:34 10) Eivind Luhr Tonna NOR 49:39 11) Jarkko Urpalainen FIN 49:44 12) Peter Arnesson SWE 49:47 13) Ondrej Vodrazka CZE 50:25 14) Arsen Zhuravel UKR 50:36 15) Johan Granath SWE 50:55 16) Nerijus Sulcys LTU 51:21 17) Lars Moholdt NOR 51:47 18) Vadim Tolstopyatov RUS 52:06 19) Christian Hohl SUI 52:10 20) Boris Fischer SUI 52:44 21) Jiri Bouchal CZE 52:48 22) Stanimir Belomazhev BUL 53:21 23) Oyvind Lien Watterdal NOR 53:52 24) Morihiro Horie JPN 54:09 25) Stefan Surgan SVK 54:19 26) Jan Lauerman CZE 54:30 27) Gion Schnyder SUI 54:36 28) Andriy Borys UKR 54:56 29) Tonis Erm EST 55:00 30) Pascal Messikommer SUI 55:42 31) Eirik Lien Watterdal NOR 55:50 32) Roman Borys UKR 55:51 33) Radek Laciga CZE 56:07 34) Mauro Simoni ITA 56:34 35) Vitalijus Petrulis LTU 56:52 36) Bernd Kohlschmidt GER 56:59 37) Regimantas Kavaliauskas LTU 57:05 38) Toms Veits LAT 57:15 39) Stephan Varga AUT 57:54 40) Egidijus Pilybas LTU 58:02 41) Oleksiy Ufimtsev UKR 58:28 42) Ilian Tonchev BUL 58:47 43) Igor Zvontsov BLR 59:32 44) Helian Contraire FRA 1:00:07 45) Johann Kugler AUT 1:00:56 46) Taavi Nurm EST 1:01:22 47) Ivan Burgov BUL 1:01:24 48) Edgars Bernans LAT 1:01:38 49) Michael Pirklbauer AUT 1:02:48 50) Nicola Pradel ITA 1:02:49 51) Thomas Zanoner ITA 1:03:18 52) Andrey Evsikov BLR 1:05:01 53) Gabor Harangzo HUN 1:05:52 54) Scott Pleban USA 1:06:07 55) Eike Bruns GER 1:07:38 56) Daniel Marosffy HUN 1:07:58 57) Sergej Sonnenberg GER 1:08:08 58) Tarvo Klaasimae EST 1:08:27 59) Reinis Putnins LAT 1:08:42 60) Maksim Lapekin BLR 1:09:24 61) Satoru Motoki JPN 1:09:38 62) Alan OprsalUSA 1:11:15 63) David Hechl AUT 1:11:57 64) Greg Walker USA 1:20:30 65) Denis Vlassov KAZ 1:22:53 66) Carl Fey USA 1:23:18 67) Greg Barbour NZL 1:23:24 68) Timur Artyukhin KAZ 1:34:29 69) Sergey Beyer KAZ 1:38:13, Vladislav Metelev KAZ DSQ, Teemu Kongas FIN DSQ.

Long distance

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 57:22 2) Hannele Valkonen FIN 58:01 3) Marte Reenaas NOR 58:03 4) Olga Shevchenko RUS 59:09 5) Tatiana Kozlova RUS 59:19 6) Antoniya Grigorova BUL 59:28 7) Natalya Tomilova RUS 1:00:08 8) Kirsi Vanhalakka FIN 1:00:11 9) Natalya Naumova RUS 1:00:20 10) Erica Johansson SWE 1:01:04 11) Erja Jokinen FIN 1:01:38 12) Hana Hancikova CZE 1:01:41 13) Asa Zetterberg-Eriksson SWE 1:02:23 14) Anna Holmgren SWE 1:02:31 15) Yvonne Gantenbein SUI 1:03:19 16) Johanna Edin SWE 1:05:20 17) Theres Klaesi SUI 1:08:08 18) Teodora Malcheva BUL 1:08:12 19) Zuzana Stehnova CZE 1:08:33 20) Lenka Hruskova CZE 1:09:03 21) Jolanta Sulciene LTU 1:10:51 22) Edita Martuseviciute LTU 1:14:01 23) Svitlana Rybachuk UKR 1:14:26 24) Alexandra Jospe USA 1:17:25 25) Yoshiko Sakai JPN 1:17:25.10 26) Kristine Veita LAT 1:18:39 27) Erika Hlavacikova SVK 1:18:40 28) Inna Hohareva BLR 1:19:15 29) Maryna Kuzniatsova BLR 1:20:43 30) Susan Kurth GER 1:21:15 31) Keiko Shiratori JPN 1:24:00 32) Alona Gromova LAT 1:30:54 33) Marina Gukova BLR 1:33:41 34) Evgenia Yaremenko UKR 1:35:34 35) Miwa Takahashi JPN 1:35:48 36) Crawford Sharon USA 1:36:08 37) Evelina Bombalova BUL 1:38:18 38) Elena Kushnir BLR 1:38:26 39) Raymond Julie USA 1:57:51 40) Anna Tkacheva KAZ 2:02:00 41) Svetlana Podrovina KAZ 2:10:30 42) Riana Khassanova KAZ 2:29:51 43) Raines Candice USA 2:39:16, Liisa AnttilaFIN DSQ, Ramune Arlauskiene LTU DSQ, Jouet Manon FRA DSQ, Tomoko Motoki JPN DSQ, Dasa Mihalova SVK DSQ, Lucia Brozmanova SVK DSQ.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 1:26:49 2) Kirill Veselov RUS 1:27:40 3) Andrey Gruzdev RUS 1:28:14 4) Vadim Tolstopyatov RUS 1:28:24 5) Tomas Lofgren SWE 1:28:53 6) Staffan Tunis FIN 1:29:01 7) Ruslan Gritsan RUS 1:29:36 8) Peter Arnesson SWE 1:29:44 9) Jukka Lanki FIN 1:29:55 10) Pasi Kiiskinen FIN 1:31:11 11) Teemu Kongas FIN 1:31:11.10 12) Ondrej Vodrazka CZE 1:31:15 13) Eivind Luhr Tonna NOR 1:31:27 14) Tobias Aslund SWE 1:32:03 15) Erik Rost SWE 1:32:48 16) Oyvind Lund NOR 1:35:20 17) Lars Moholdt NOR 1:36:13 18) Christian Spoerry SUI 1:36:30 19) Jan Lauerman CZE 1:36:34 20) Arsen Zhuravel UKR 1:37:31 21) Eirik Lien Watterdal NOR 1:37:37 22) Nerijus Sulcys LTU 1:37:42 23) Andriy Borys UKR 1:39:06 24) Stanimir Belomazhev BUL 1:40:49 25) Jiri Bouchal CZE 1:41:14 26) Gion Schnyder SUI 1:41:15 27) Radek Laciga CZE 1:42:24 28) Andrin Kappenberger SUI 1:42:42 29) Morihiro Horie JPN 1:43:40 30) Stephan Varga AUT 1:44:32 31) Stefan Surgan SVK 1:44:48 32) Igor Zvontsov BLR 1:45:45 33) Hans-Heinrich Spoerry SUI 1:47:14 34) Egidijus Pilybas LTU 1:47:55 35) Vilius Aleliunas LTU 1:48:00 36) Helian Contraire FRA 1:49:40 37) Andrej Gerasimov LTU 1:49:59 38) Johann Kugler AUT 1:50:13 39) Ilian Tonchev BUL 1:50:26 40) Toms Veits LAT 1:50:30 41) Bernd Kohlschmidt GER 1:50:50 42) Artem Stryzhak UKR 1:50:50.10 43) Oleksiy Ufimtsev UKR 1:52:53 44) Sergej Sonnenberg GER 1:55:33 45) Aliaksandr Avechkin BLR 1:56:02 46) Scott Pleban USA 1:56:35 47) Reinis Putnins LAT 1:58:25 48) Michael Pirklbauer AUT 2:01:23 49) Eike Bruns GER 2:01:34 50) Thomas Zanoner ITA 2:04:11 51) David Hechl AUT 2:04:28 52) Daniel MarosffyHUN 2:05:54 53) Gabor Harangzo HUN 2:06:00 54) Satoru Motoki JPN 2:08:33 55) Maksim Lapekin BLR 2:10:57 56) Yuji Miura JPN 2:11:20 57) Andrey Evsikau BLR 2:14:34 58) Greg Walker USA 2:22:40 59) Greg Barbour NZL 2:36:16 60) Denis Vlassov KAZ 2:41:34 61) Stanislav Fedorov KAZ 2:50:52, Timur Artyukhin KAZ DSQ, Vladislav Metelev KAZ DSQ, Alan OprsalUSA DSQ, Ivan Burgov BUL DSQ, Mauro Simoni ITA DSQ, Randall McGarvey USA DSQ, Nicola Pradel ITA DSQ, Kaloyan Deyanov BUL DSQ.

Relay

Women

1) Russia (Olga Shevchenko, Natalya Tomilova, Tatiana Vlasova) 1:17:30 2) Finland (Hannele Valkonen, Erja Jokinen, Liisa Anttila) 1:19:53 3) Sweden (Asa Zetterberg-Eriksson, Anna Holmgren, Erica Johansson) 1:24:35 4) Czech Republic (Lenka Hruskova, Zuzana Stehnova, Hana Hancikova) 1:31:40 5) Lithuania Ramune Arlauskiene, Jolanta Sulciene,Edita Martuseviciute) 1:34:56 6) Bulgaria (Teodora Malcheva, Evelina Bombalova, Antoniya Grigorova) 1:40:34 7) Ukraine (Evgenia Yaremenko, Elena Strugaleva, Svitlana Rybachuk) 1:46:45 8) Japan (Yoshiko Sakai, Keiko Shiratori, Tomoko Motoki) 1:58:58 9) Belarus (Inna Hohareva, Maryna Kuzniatsova, Marina Gukova) 1:59:10 10) United States (Alexandra Jospe, Sharon Crawford, Julie Raymond) 2:18:55 11) Kazakhstan Svetlana Podporina, Anna Tkacheva, Riana Khassanova) 2:46:33, Slovakia (Lucia Brozmanova, Dasa Mihalova, Erika Hlavacikova) DSQ.

Men

1) Russia (Andrey Gruzdev Kirill Veselov, Eduard Khrennikov) 1:45:32 2) Sweden (Peter Arnesson, Erik Rost, Tomas Lofgren) 1:49:14 3) Switzerland (Christian Hohl, Boris Fischer, Christian Spoerry) 1:54:03 4) Czech Republic (Ondrej Vodrazka, Jiri Bouchal, Jan Lauerman) 1:54:12 5) Finland (Jukka Lanki, Matti Keskinarkaus, Staffan Tunis) 1:56:03 6) Ukraine (Roman Borys, Andriy Borys, Arsen Zhuravel) 1:56:20 7) Lithuania (Regimantas Kavaliauskas, Nerijus Sulcys, Vitalijus Petrulis) 1:59:08 8) Norway (Oyvind Lund, Lars Moholdt, Eivind Luhr Tonna) 2:02:16 9) Bulgaria (Ilian Tonchev, Ivan Burgov, Stanimir Belomazhev) 2:03:55 10) Italy (Thomas Zanoner, Nicola Pradel, Mauro Simoni) 2:14:54 11) Austria (Johann Kugler, Michael Pirklbauer, Stephan Varga) 2:17:52 12) Latvia (Edgars Bernans, Reinis Putnins, Toms Veits) 2:19:33 13) Germany (Bernd Kohlschmidt, Eike Bruns, Sergej Sonnenberg) 2:19:51 14) Belarus (Igor Zvontsov, Andrey Evsikov, Maksim Lapekin) 2:29:45 15) France (Helian Contraire, Jouet Manon, Bernard Pierre) 2:30:43 16) Japan (Morihiro Horie, Satoru Motoki, Miwa Takahashi) 2:42:11 17) United States (Scott Pleban, Carl Fey, Greg Walker) 2:46:26, Estonia (Taavi Nurm, Tarvo Klaasimae, Tonis Erm) DSQ, Kazakhstan (Denis Vlassov, Sergey Beyer, Timur Artyukhin) DSQ.

|| Print page ||
  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • Upcoming events

    Upcoming events

    Asian Orienteering Championships
    15-22 Sept 2014

  • Orienteering World Cup Final Round
    4-5 Oct 2014

  • World Masters Orienteering Championships
    1-8 Nov 2014

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)