World Trail Orienteering Championships 2013

Vuokatti, Finland

World Trail Orienteering
Championship 2013

6-14 July
Email: wtoc@woc2013.fi
Website: www.woc2013.fi
IOF Senior Event Adviser:
Roberta Falda (ITA)
IOF Assistant Event Adviser:
Libor Forst (CZE)

Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

PreO Open

1) Jari Turto FIN, points 44, time 110, 2) Martin Fredholm SWE, points 44, time 164,5, 3) Antti Rusanen FIN, points 43, time 52,5, 4) Lauri Kontkanen FIN, points 43, time 66, 5) Stig Gerdtman SWE, points 43, time 123,5, 6) Tomáš Leštínský CZE, points 42, time 60,5, 7) Guido Michelotti ITA, points 42, time 139, 8) Anne Straube GER, points 42, time 199, 9) Vitaliy Kyrychenko UKR, points 41, time 67,5, 10) Martin Jullum NOR, points 41, time 142, 11) Petr Dudík CZE, points 41, time 170, 12) Geir Myhr Øien NOR, points 40, time 102, 13) Guntars Mankus LAT, points 40, time 108, 14) Lennart Wahlgren SWE, points 40, time 114, 15) Zita Rukšane LAT, points 40, time 144,5, 16) Lars Jakob Waaler NOR, points 40, time 222, 17) Marit Wiksell SWE, points 39, time 94, 18) Maria Krog Schulz DEN, points 39, time 100,5, 19) Aleksei Laisev EST, points 39, time 113, 20) Zdenko Horjan CRO, points 39, time 133,5, 21) Evaldas Liekmanis LTU, points 39, time 201, 22) Remo Madella ITA, points 39, time 314, 23) Ian Ditchfield GBR, points 38, time 144,5, 24) Andrius Jovaiša LTU, points 38, time 156, 25) Norihiro Suzuki JPN, points 38, time 191,5, 26) Fruzsina Biró HUN, points 38, time 300, 27) Ivo Tišljar CRO, points 38, time 335, 28) Mykola Opanasenko UKR, points 36, time 269, 29) John Kewley GBR, points 35, time 106,5, 30) Sharon Crawford USA, points 35, time 152, 31) Vibeke Vogelius DEN, points 35, time 209,5, 32) Tomislav Varnica CRO, points 35, time 242, 33) Haruo Kimura JPN, points 35, time 255, 34) Alexandre Soares Reis POR, points 34, time 190,5, 35) Miroslav Šimek CZE, points 34, time 267,5, 36) Hanka Straube GER, points 34, time 308, 37) Takuya Yamaguchi JPN, points 34, time 336,5, 38) Janis Gaidelis LAT, points 33, time 141, 39) Dmitry Dokuchaev RUS, points 33, time 145,5, 40) Marco Giovannini ITA, points 32, time 113, 41) Clare Durand USA, points 32, time 239, 42) Christine Roberts GBR, points 32, time 309, 43) Àlexander Ilyushin RUS, points 31, time 326, 44) Sergii Stoian UKR, points 30, time 217, 45) Lars Ole Larsen DEN, points 30, time 270, 46) Chi Kin Man HKG, points 29, time 283,5, 47) Chi Hin Luk HKG, points 29, time 334,5, 48) Peter Goodwin USA, points 28, time 259, 49) Oh-sam Kwon KOR, points 25, time 435,5, 50) Eduard Oginskii RUS, points 24, time 303, 51) Joaquim Margarido POR, points 24, time 447, 52) Tomasz Lach POL, points 23, time 317.

PreO Paralympic

1) Jana Kostova CZE, points 42, time 111, 2) Pavel Dudík CZE, points 39, time 116,5, 3) Søren Saxtorph DEN, points 39, time 211,5, 4) Yegor Surkov UKR, points 38, time 96, 5) Matti Mäntyniemi FIN, points 38, time 205, 6) Pavel Shmatov RUS, points 38, time 235, 7) Ola Jansson SWE, points 38, time 273, 8) Ivica Bertol CRO, points 36, time 215,5, 9) Michael Johansson SWE, points 36, time 331, 10) Kari Pinola FIN, points 35, time 104, 11) Pekka Seppä FIN, points 35, time 254, 12) Egil Sønsterudbråten NOR, points 35, time 262, 13) Vladyslav Poznianskyi UKR, points 34, time 257, 14) Guntis Jakubovskis LAT, points 33, time 161, 15) Arne Ask NOR, points 32, time 324, 16) Laima Lažinskiene LTU, points 31, time 208,5, 17) John Crosby GBR, points 31, time 335, 18) Rolf Karlsson SWE, points 31, time 354, 19) Dmitry Kucherenko RUS, points 30, time 206, 20) Valdis Strods LAT, points 30, time 276, 21) Evaldas Butrimas LTU, points 30, time 302, 22) Marina Borisenkova RUS, points 29, time 312, 23) Borisas Gavrilovas LTU, points 29, time 346,5, 24) Knut Terje Ovesen NOR, points 28, time 251, 25) Inga Gunnarsson SWE, points 28, time 277, 26) Bohuslav Hulka CZE, points 25, time 369, 27) Andrejs Šulcs LAT, points 24, time 311,5, 28) Miksa Laáber HUN, points 24, time 353, 29) Yoshihito Takahashi JPN, points 23, time 303, 30) Nobuyuki Takayanagi JPN, points 22, time 410, 31) Ricardo Pinto POR, points 20, time 335, 32) Diana Coelho POR, points 16, time 389, 33) Károly Tóth HUN, points 13, time 292,5, 34) Francesco Valentini ITA, points 13, time 350, 35) Nagamitsu Mori JPN, points 11, time 465.

PreO Team Competition

1) Sweden, points 59, time 52 (Martin Fredholm, Stig Gerdtman, Michael Johansson), 2) Croatia, points 58, time 47 (Ivica Bertol, Zdenko Horjan, Ivo Tišljar), 3) Denmark, points 58, time 124 (Søren Saxtorph, Maria Krog Schulz, Vibeke Vogelius), 4) Finland, points 58, time 130 (Lauri Kontkanen, Antti Rusanen, Pekka Seppä), 5) Norway, points 57, time 35 (Lars Jakob Waaler, Martin Jullum, Egil Sønsterudbråten), 6) Lithuania, points 57, time 79,5 (Andrius Jovaiša, Evaldas Liekmanis, Evaldas Butrimas), 7) Czech Republic, points 57, time 106 (Tomáš Leštínský, Pavel Dudík, Jana Kostova), 8) Latvia, points 55, time 70 (Guntars Mankus, Zita Rukšane, Guntis Jakubovskis), 9) Ukraine, points 55, time 72 (Vitaliy Kyrychenko, Mykola Opanasenko, Yegor Surkov), 10) Great Britain, points 52, time 227,5 (Ian Ditchfield, John Kewley, John Crosby), 11) Japan, points 47, time 93 (Norihiro Suzuki, Takuya Yamaguchi, Yoshihito Takahashi), 12) Russia, points 47, time 136,5 (Pavel Shmatov, Àlexander Ilyushin, Dmitry Kucherenko), 13) Italy, points 44, time 143 (Guido Michelotti, Remo Madella, Francesco Valentini), 14) Portugal, points 42, time 239 (Alexandre Soares Reis, Joaquim Margarido, Ricardo Pinto), 15) Hungary, points 39, time 148 (Fruzsina Biró, Miksa Laáber, Károly Tóth).

TempO

1) Pinja Mäkinen FIN, 354 sec, 2) Marit Wiksell SWE, 424 sec, 3) Lauri Kontkanen FIN, 459 sec, 4) Antti Rusanen FIN, 509,5 sec, 5) Martin Jullum NOR, 526,5 sec, 6) Vitaliy Kyrychenko UKR, 549,5 sec, 7) Lennart Wahlgren SWE, 572 sec, 8) Guntars Mankus LAT, 599 sec, 9) Tomáš Leštínský CZE, 667,5 sec, 10) Guido Michelotti ITA, 669 sec, 11) Aleksei Laisev EST, 670 sec, 12) Geir Myhr Øien NOR, 676 sec, 13) Susy de Pieri ITA, 706,5 sec, 14) Stig Gerdtman SWE, 728,5 sec, 15) Lars Jakob Waaler NOR, 769 sec, 16) Remo Madella ITA, 771 sec, 17) Ivo Tišljar CRO, 800 sec, 18) Ivica Bertol CRO, 807 sec, 19) Chi Hin Luk HKG, 828 sec, 20) Toshihumi Yoshimura JPN, 886 sec, 21) Norihiro Suzuki JPN, 904,5 sec, 22) John Kewley GBR, 919,5 sec, 23) Evaldas Liekmanis LTU, 964 sec, 24) Ian Ditchfield GBR, 972,5 sec.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation