World Ski Orienteering Championships 2005

Levi/Kittilä, Finland

5–12 March

Results

Sprint

Women

1) Stine Hjermstad-Kirkevik NOR 13:16, 2) Erja Jokinen FIN 13:18, 3) Katja Rajaniemi FIN 13:33, 4) Ida Wikström-Holmgren SWE 13:35, 5) Marie Lund SWE 13:37, 6) Tatiana Vlasova RUS 13:45, 7) Hannele Valkonen FIN 13:52, 8) Stina Grenholm SWE 14:00, 9) Svetlana Shvetsova RUS 14:08, 10) Liisa Anttila FIN 14:13, 11) Ingela Jönsson SWE 14:19, 12) Irina Onishchenko RUS 14:30, 13) Natalia Tomilova RUS 14:33, 14) Ramune Arlauskiene LTU 14:48, 15) Marte Reenaas NOR 14:54, 16) Barbora Chunikova CZE 14:55, 16) Olga Shevchenko RUS 14:55, 18) Kjersti Reenaas NOR 15:09, 19) Yvonne Gantenbein SUI 15:36, 20) Anne Överoyen NOR 15:51, 21) Regula Mühlemann SUI 16:43, 22) Eva Böhmova CZE 16:44, 23) Jolanta Sulciene LTU 17:05, 23) Mita Crepaz ITA 17:05, 25) Daiva Morkuniene LTU 17:07, 26) Sara Pradel ITA 17:17, 27) Lenka Hruskova CZE 17:28, 28) Agnes Simon HUN 17:33, 29) Sonja Zinkl AUT 17:35, 30) Yuka Ueno JPN 17:57, 31) Teodora Malcheva BUL 17:59, 32) Stefaniya Belomazheva BUL 18:14, 33) Yoshiko Sakai JPN 18:24, 34) Tuuli Mäeots EST 18:43, 35) Nadiya Volynska UKR 19:23, 36) Tomoko Motoki JPN 22:33, 37) Miwa Takahashi JPN 23:09, 38) Sharon Crawford USA 24:02, 39) Chelsea Cunningham USA 24:12, 40) Melissa Thomas Australia AUS 24:57, 41) Candice Raines USA 26:45, 42) Nina Phillips IRL 28:22, Antoniya Grigorova BUL DSQ, Iliana Shandurkova BUL DSQ.

Men

1) Matti Keskinarkaus FIN 12:01, 2) Bertil Nordqvist SWE 12:02, 3) Tobias Åslund SWE 12:03, 4) Eduard Khrennikov RUS 12:04, 5) Tomas Löfgren SWE 12:07, 6) Bengt Leandersson SWE 12:13, 7) Andrei Gruzdev RUS 12:15, 8) Eivind Tonna NOR 12:18, 9) Serguey Osipov RUS 12:24, 10) Vadim Tolstopyatov RUS 12:26, 11) Jukka Lanki FIN 12:29, 12) Pekka Varis FIN 12:35, 13) Arto Lilja FIN 12:48, 14) Ondrej Vodrazka CZE 13:00, 15) Anders Hauge NOR 13:03, 15) Tommy Olsen NOR 13:03, 17) Peter Mosimann SUI 13:06, 18) Kirill Vesselov RUS 13:08, 19) Nerijus Sulcys LTU 13:09, 20) Jan Lauerman CZE 13:30, 21) Ander Ojandu EST 13:33, 22) Margus Hallik EST 13:34, 23) Arsen Zhuravel UKR 13:49, 24) Pascal Messikommer SUI 13:51, 25) Tönis Erm EST 13:53, 26) Stanimir Belomazhev BUL 14:05, 27) Johann Kugler AUT 14:11, 28) Egidijus Pilybas LTU 14:26, 29) Regimantas Kavaliauskas LTU 14:31, 30) Toms Veits Latvia LAT 14:38, 31) Florian Rüegg SUI 14:39, 32) Jan Sedivy CZE 14:48, 33) Morihiro Horie JPN 14:51, 34) Andriy Borys UKR 15:02, 35) Eirik Watterdal NOR 15:04, 36) Bernd Kohlschmidt GER 15:10, 37) Hans-Heiri Spörry SUI 15:16, 38) Jaak Teppan EST 15:20, 39) Dmitrijs Andrejevs Latvia LAT 15:27, 40) Vitalijus Petrulis LTU 15:33, 41) Mauro Simoni ITA 15:41, 42) Andrea Cipriani ITA 15:51, 43) Nicola Pradel ITA 16:00, 44) Edgars Peilans Latvia LAT 16:12, 45) Stephan Varga AUT 16:15, 46) Dieter Mikula AUT 16:21, 47) Sergej Sonnenberg GER 16:33, 48) Cristian Giacomuzzi ITA 16:43, 49) Reinis Putnins Latvia LAT 16:46, 50) Daniel Marosffy HUN 17:15, 51) Hannes Pacher AUT 17:24, 52) Toshikatsu Koyama JPN 17:32, 53) Eike Bruns GER 18:22, 54) Atsushi Yamada JPN 18:56, 55) Rory Morrish IRL 19:51, 56) Jens Laugesen DEN 20:01, 57) Carl Fey USA 20:32, 58) Alan Oprsal USA 20:37, 59) Mike George USA 23:28, 60) Aims Coney USA 25:03, Andryi Kubin UKR DSQ, Saturo Motoki JPN DSQ, Jiri Bouchal CZE DSQ.

Long distance

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 1:14:08, 2) Natalia Tomilova RUS 1:15:00, 3) Olga Shevchenko RUS 1:15:05, 4) Marte Reenaas NOR 1:17:12, 5) Marie Lund SWE 1:17:19, 6) Irina Onishchenko RUS 1:18:11, 7) Mervi Pesu FIN 1:18:13, 8) Stina Grenholm SWE 1:19:00, 9) Barbora Chunikova CZE 1:19:37, 10) Erja Jokinen FIN 1:20:13, 11) Kjersti Reenaas NOR 1:20:18, 12) Liisa Anttila FIN 1:20:20, 13) Hannele Valkonen FIN 1:20:47, 14) Ingela Jönsson SWE 1:20:54, 15) Ramune Arlauskiene LTU 1:24:09, 16) Eva Böhmova CZE 1:28:00, 17) Yvonne Gantenbein SUI 1:28:13, 18) Anne Överoyen NOR 1:29:46, 19) Iliana Shandurkova BUL 1:32:41, 20) Antoniya Grigorova BUL 1:33:00, 21) Yoshiko Sakai JPN 1:33:11, 22) Teodora Malcheva BUL 1:35:17, 23) Lenka Hruskova CZE 1:36:24, 24) Agnes Simon HUN 1:36:47, 25) Sonja Zinkl AUT 1:38:09, 26) Stefaniya Belomazheva BUL 1:38:11, 27) Mita Crepaz ITA 1:38:25, 28) Jolanta Sulciene LTU 1:39:58, 29) Yuka Ueno JPN 1:49:19, 30) Tuuli Mäeots EST 1:49:35, 31) Tomoko Motoki JPN 1:55:16, 32) Nadiya Volynska UKR 2:04:51, 33) Sharon Crawford USA 2:12:48, 34) Melissa Thomas AUS 2:18:21, 35) Miwa Takahashi JPN 2:20:09, 36) Chelsea Cunningham USA 2:26:02, 37) Nina Phillips IRL 2:51:35, 38) Candice Raines USA 3:18:05, Ida Wikström-Holmgren SWE DNF, Sara Pradel ITA DNF, Regula Mühlemann SUI DNF, Daiva Morkuniene LTU DNF, Stine Hjermstad-Kirkevik NOR DSQ.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 1:35:02, 2) Andrei Gruzdev RUS 1:35:15, 3) Jukka Lanki FIN 1:35:24, 4) Ruslan Gritsan RUS 1:37:19, 5) Tobias Åslund SWE 1:37:23, 6) Tommy Olsen NOR 1:37:45, 7) Bertil Nordqvist SWE 1:38:15, 8) Ondrej Vodrazka CZE 1:38:50, 9) Serguey Osipov RUS 1:40:13, 10) Jan Lauerman CZE 1:41:14, 11) Arto Lilja FIN 1:41:28, 12) Peter Mosimann SUI 1:43:09, 13) Vadim Tolstopyatov RUS 1:43:26, 14) Staffan Tunis FIN 1:43:34, 15) Jarkko Urpalainen FIN 1:44:15, 16) Eirik Watterdal NOR 1:44:31, 17) Nerijus Sulcys LTU 1:45:11, 18) Florian Rüegg SUI 1:46:52, 19) Stanimir Belomazhev BUL 1:47:16, 20) Arsen Zhuravel UKR 1:48:13, 21) Johann Kugler AUT 1:49:29, 22) Peter Arnesson SWE 1:49:49, 23) Margus Hallik EST 1:52:18, 24) Jiri Bouchal CZE 1:54:49, 25) Bernd Kohlschmidt GER 1:55:00, 26) Jan Sedivy CZE 1:55:01, 27) Stephan Varga AUT 1:55:09, 28) Andriy Borys UKR 1:55:48, 29) Andryi Kubin UKR 1:55:55, 30) Morihiro Horie JPN 1:56:12, 31) Taavi Nurm EST 1:57:08, 32) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:57:39, 33) Egidijus Pilybas LTU 1:57:54, 34) Hans-Heiri Spörry SUI 1:58:00, 35) Tautvydas Zilinskas LTU 1:58:17, 36) Andrea Cipriani ITA 2:00:00, 37) Dieter Mikula AUT 2:02:36, 38) Cristian Giacomuzzi ITA 2:03:08, 39) Mauro Simoni ITA 2:03:29, 40) Nicola Pradel ITA 2:04:21, 41) Sergej Sonnenberg GER 2:06:06, 42) Edgars Peilans LAT 2:09:06, 43) Reinis Putnins LAT 2:11:14, 44) Dmitrijs Andrejevs LAT 2:12:13, 45) Jaak Teppan EST 2:13:21, 46) Hannes Pacher AUT 2:16:44, 47) Atsushi Yamada JPN 2:21:06, 48) Saturo Motoki JPN 2:21:08, 49) Toshikatsu Koyama JPN 2:22:03, 50) Daniel Marosffy HUN 2:23:45, 51) Eike Bruns GER 2:28:45, 52) Alan Oprsal USA 2:34:44, 53) Rory Morrish IRL 3:00:23, 54) Aims Coney USA 3:16:21, Anders Hauge NOR DNF, Johan Granath SWE DNF, Mike George USA DNF, Toms Veits LAT DNF, Jens Laugesen DEN DNF.

Middle Distance

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 37:22, 2) Erja Jokinen FIN 37:27, 3) Stine Hjermstad-Kirkevik NOR 38:22, 3) Stina Grenholm SWE 38:22, 5) Irina Onishchenko RUS 38:35, 6) Marie Lund SWE 39:39, 7) Marte Reenaas NOR 39:50, 8) Natalia Tomilova RUS 39:52, 9) Katja Rajaniemi FIN 40:23, 10) Barbora Chunikova CZE 40:30, 11) Kjersti Reenaas NOR 40:38, 12) Hanna-Maija Mäkelä FIN 40:48, 13) Lena Hermansson SWE 41:23, 14) Ramune Arlauskiene LTU 42:59, 15) Ingela Jönsson SWE 43:21, 16) Yvonne Gantenbein SUI 43:31, 17) Mervi Pesu FIN 43:32, 18) Anne Överoyen NOR 43:55, 19) Svetlana Shvetsova RUS 44:00, 20) Eva Böhmova CZE 44:33, 21) Vroni König-Salmi SUI 44:39, 22) Antoniya Grigorova BUL 44:40, 23) Stefaniya Belomazheva BUL 46:14, 24) Teodora Malcheva BUL 46:41, 25) Lenka Hruskova CZE 46:51, 26) Regula Mühlemann SUI 47:13, 27) Jolanta Sulciene LTU 48:01, 28) Iliana Shandurkova BUL 49:11, 29) Agnes Simon HUN 49:49, 30) Yoshiko Sakai JPN 49:50, 31) Tuuli Mäeots EST 51:02, 32) Mita Crepaz ITA 51:13, 33) Yuka Ueno JPN 51:33, 34) Daiva Morkuniene LTU 52:07, 35) Sara Pradel ITA 52:41, 36) Nadiya Volynska UKR 55:46, 37) Tomoko Motoki JPN 1:01:37, 38) Miwa Takahashi JPN 1:05:22, 39) Chelsea Cunningham 1:08:41, 40) Sharon Crawford 1:11:05, 41) Melissa Thomas AUS 1:13:22, 42) Nina Phillips IRL 1:24:27, 43) Candice Raines 1:34:20.

Men

1) Ruslan Gritsan RUS 40:53, 1) Andrei Gruzdev RUS 40:53, 3) Eduard Khrennikov RUS 41:13, 4) Ondrej Vodrazka CZE 41:35, 5) Peter Arnesson SWE 41:46, 6) Arto Lilja FIN 41:48, 7) Bertil Nordqvist SWE 41:49, 8) Tommy Olsen NOR 41:56, 9) Pekka Varis FIN 41:57, 10) Matti Keskinarkaus FIN 42:02, 11) Tomas Löfgren SWE 42:20, 12) Tobias Åslund SWE 43:23, 13) Jukka Lanki FIN 43:24, 14) Nerijus Sulcys LTU 43:39, 15) Jan Lauerman CZE 43:43, 16) Kirill Vesselov RUS 44:03, 17) Arsen Zhuravel UKR 44:51, 18) Eivind Tonna NOR 44:56, 19) Johann Kugler AUT 44:57, 20) Bengt Leandersson SWE 45:07, 21) Boris Fischer SUI 45:12, 22) Margus Hallik EST 45:31, 23) Bernd Kohlschmidt GER 46:09, 24) Peter Mosimann SUI 46:10, 25) Florian Rüegg SUI 46:23, 26) Stanimir Belomazhev BUL 46:35, 27) Pascal Messikommer SUI 46:53, 27) Anders Hauge NOR 46:53, 29) Ander Ojandu EST 47:23, 30) Jan Sedivy CZE 47:34, 31) Andriy Borys UKR 47:48, 32) Jiri Bouchal CZE 48:09, 33) Mauro Simoni ITA 48:11, 34) Andriy Kubin UKR 48:29, 35) Eirik Watterdal NOR 48:30, 36) Vitalijus Petrulis LTU 48:33, 37) Stephan Varga AUT 48:39, 38) Dmitrijs Andrejevs LAT 48:50, 39) Morihiro Horie JPN 49:08, 40) Tönis Erm EST 49:47, 41) Nicola Pradel ITA 50:25, 42) Dieter Mikula AUT 51:38, 43) Taavi Nurm EST 51:41, 44) Toms Veits LAT 52:11, 45) Egidijus Pilybas LTU 53:02, 46) Edgars Peilans LAT 53:03, 47) Cristian Giacomuzzi ITA 53:12, 48) Sergej Sonnenberg GER 53:14, 49) Andrea Cipriani ITA 54:16, 50) Tautvydas Zilinskas LTU 54:36, 51) Naohiro Takahashi JPN 55:02, 52) Reinis Putnins LAT 56:20, 53) Eike Bruns GER 57:37, 54) Saturo Motoki JPN 59:19, 55) Hannes Pacher AUT 1:00:12, 56) Daniel Marosffy HUN 1:02:15, 57) Toshikatsu Koyama JPN 1:02:47, 58) Alan Oprsal 1:03:42, 59) Rory Morrish IRL 1:03:47, 60) Aims Coney 1:13:01, 61) Jens Laugesen DEN 1:14:17, 62) Carl Fey 1:17:47, 63) Mike George 1:18:53.

Relay

Women

1) Norway (Kjersti Reenaas, Marte Reenaas, Stine Hjermstad-Kirkevik) 1:17:11), 2) Sweden (Marie Lund, Ingela Jönsson, Stina Grenholm) 1:17:50, 3) Finland Hannele Valkonen, Erja Jokinen, Liisa Anttila) 1:18:16, 4) Russia (Olga Shevchenko, Natalia Tomilova, Tatiana Vlasova) 1:19:51, 5) Czech Republic (Eva Böhmova, Lenka Hruskova, Barbora Chunikova) 1:28:48, 6) Switzerland (Regula Mühlemann, Vroni König-Salmi, Yvonne Gantenbein) 1:29:07, 7) Lithuania (Ramune Arlauskiene, Jolanta Sulciene, Daiva Morkuniene) 1:34:01, 8) Bulgaria (Stefaniya Belomazheva, Antoniya Grigorova, Teodora Malcheva) 1:41:55, 9) Japan (Yoshiko Sakai, Yuka Ueno, Tomoko Motoki) 1:57:18, 10) USA (Chelsea Cunningham, Sharon Crawford, Candice Raines) 3:01:03.

Men

1) Russia (Andrei Gruzdev, Ruslan Gritsan, Eduard Khrennikov) 1:15:49, 2) Finland (Jukka Lanki, Arto Lilja, Matti Keskinarkaus) 1:16:20, 3) Sweden (Tobias Åslund, Bertil Nordqvist, Peter Arnesson) 1:18:23, 4) Switzerland (Peter Mosimann, Boris Fischer, Pascal Messikommer) 1:22:34, 5) Czech Republic (Jan Lauerman, Jan Sedivy, Ondrej Vodrazka) 1:24:51, 6) Norway (Eivind Tonna, Anders Hauge, Tommy Olsen) 1:26:02, 7) Estonia (Margus Hallik, Ander Ojandu, Tönis Erm) 1:28:03, 8) Austria (Stephan Varga, Dieter Mikula, Johann Kugler) 1:31:34, 9) Lithuania (Nerijus Sulcys, Vitalijus Petrulis, Regimantas Kavaliauskas) 1:31:42, 10) Ukraine (Andriy Borys, Andriy Kubin, Arsen Zhuravel) 1:33:31, 11) Italy (Mauro Simoni, Cristian Giacomuzzi, Nicola Pradel) 1:34:41, 12) Germany (Bernd Kohlschmidt, Sergej Sonnenberg, Eike Bruns) 1:41:20, Latvia (Toms Veits, Edgars Peilans, Dmitrijs Andrejevs) 1:41:41, 14) Japan (Morihiro Horie, Naohiro Takahashi, Saturo Motoki) 1:43:28, 15) USA (Carl Fey, Alan Oprsal, Aims Coney) 2:08:48.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation