World Ski Orienteering Championships 2004

Åsarna/Östersund, Sweden

9–16 February

Results

Sprint

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 13:30, 2) Liisa Anttila FIN 13:32, 3) Stina Grenholm SWE 13:37, 3) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 13:37, 5) Marie Lund SWE 13:49, 6) Erja Jokinen FIN 13:51, 7) Natalia Tomilova RUS 13:53, 8) Hannele Valkonen FIN 14:29, 9) Salla Lehto FIN 14:34, 10) Ida Wikström Holmgren SWE 14:35, 11) Karin Kjellman SWE 14:36, 12) Natalia Naumova RUS 14:44, 13) Ramune Arlauskiene LTU 14:45, 14) Irina Onishenko RUS 14:48, 15) Marte Reenaas NOR 14:53, 16) Barbora Chudikova CZE 14:58, 17) Kjersti Reenaas NOR 15:26, 18) Helena Randakova CZE 15:48, 19) Zuzana Stehnova CZE 16:23, 20) Eva Böhmova CZE 16:41, 21) Katrin Renger GER 16:45, 22) Yvonne Gantenbein SUI 16:55, 23) Ingvild Kravdal Gjessing NOR 17:01, 23) Stefania Belomazheva BUL 17:01, 25) Antonia Grigorova BUL 17:24, 26) Sonja Zinkl AUT 17:43, 27) Vilma Rudzenskaite LTU 17:57, 28) Sara Würmli SUI 18:02, 29) Manuela Wyder SUI 18:15, 30)Teodora Malcheva BUL 18:36, 31) Iliana Shandurkova BUL 18:42, 32) Laima Klauza LAT 18:47, 33) Jolanta Sulciene LTU 19:05, 34) Tuuli Mäeots EST 19:37, 35) Sara Pradel ITA 19:51, 36) Federica Ragona ITA 20:31, 37) Ina Hohareva BLR 20:39, 38) Yoshiko Sakai JPN 21:22, 39) Christiane Tröße GER 22:15, 40) Orsolya Marosffy HUN 22:35, 41) Tomoko Motoki JPN 23:41, 42) Keiko Shiratori JPN 24:11, 43) Susan Kurth GER 24:28, 44) Sharon Crawford USA 26:14, 45) Monika Csucs ROM 31:21, 46) Eunice Cinnamon IRL 38:23, 47) Candice Raines USA 41:48, Clare Barnes GBR DNF.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 13:52, 2) Bengt Leandersson SWE 14:01, 3) Peter Arnesson SWE 14:02, 4) Ruslan Gritsan RUS 14:04, 5) Jukka Lanki FIN 14:07, 6) Eivind Tonna NOR 14:13, 6) Tomas Löfgren SWE 14:13, 8) Tommy Olsen NOR 14:15, 8) Øystein Kvaal Østerbø NOR 14:15, 10) Teemu Köngäs FIN 14:19, 11) Matti Keskinarkaus FIN 14:20, 12) Andrei Gruzdev RUS 14:30, 13) David Andersson SWE 14:34, 14) Anders Hauge NOR 14:47, 14) Boris Fischer SUI 14:47, 16) Ondrej Vodrazka CZE 14:49, 17) Nerijus Sulcys LTU 14:57, 18) Peter Mosimann SUI 15:02, 19) Jan Lauerman CZE 15:07, 20) Vadim Tolstopyatov RUS 15:13, 21) Kirill Vesselov RUS 15:17, 22) Margus Hallik EST 15:27, 22) Ander Ojandu EST 15:27, 24) Todor Kalniev BUL 15:50, 25) Pascal Messikommer SUI 16:07, 26) Arsen Zhuravel UKR 16:17, 27) Florian Ruegg SUI 16:24, 27) Raul Kudre EST 16:24, 29) Regimantas Kavaliauskas LTU 16:27, 30) Andriy Borys UKR 16:43, 31) Flavio Bettega ITA 16:52, 32) Vitalijus Petrulis LTU 16:59, 33) Mauro Simoni ITA 17:04, 34) Tõnis Erm EST 17:11, 35) Igor Zvontsov BLR 17:14, 36) Stephan Varga AUT 17:15, 37) Eike Bruns GER 17:18, 38) Johann Kugler AUT 17:25, 39) Arturs Grinbergs LAT 17:48, 40) Toms Veits LAT 17:56, 41) Tomas Redlich, CZE 18:04, 42) Sergej Sonnenberg GER 18:13, 43) Bernd Kohlschmidt GER 18:17, 44) Viktors Lescovs LAT 18:43, 45) Klaus Csucs ROM 19:07, 46) Jonni Malacarne ITA 19:17, 47) Tetsushi Maruyama JPN 19:56, 48) Maksim Lapekin BLR 20:13, 49) Mihai Veres USA 20:17, 50) Cristian Giacomozzi ITA 20:20, 51) Henning Bruns GER 20:23, 52) Satoru Motoki JPN 20:47, 53) Tautvydas Zilinskas LTU 20:49, 54) Olexiy Kalenichenko UKR 21:22, 55) Carl Fey USA 22:02, 56) Olexiy Ufimtsev UKR 22:07, 57) Rory Morrish IRL 23:19, 58) Andras Csucs ROM 26:32, 59) Michal Glowacki NZL 26:47, 60) Dániel Marosffy HUN 27:15, 61) Jens Laugesen DEN 28:15, 62) Yuji Miura JPN 29:31, 63) Atsushi Yamada JPN 30:01, 64) Aims Coney USA 31:53, 65) Grant Bluett AUS 32:14, 66) Greg Barbour NZL 33:16, 67) Mike George USA 38:01, 68) Alistair Landels NZL 47:13, Arto Lilja FIN DSQ, Ivars Zagars LAT DSQ, Lubomir Tomecek CZE DSQ, Brett Weihart AUS DSQ.

Middle distance

Women

1) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 56:57, 2) Marie Lund SWE 57:19, 3) Stina Grenholm SWE 57:36, 4) Tatiana Vlasova RUS 57:37, 5) Liisa Anttila FIN 58:36, 6) Natalia Tomilova RUS 58:41, 7) Erja Jokinen FIN 58:42, 8) Salla Lehto FIN 58:50, 9) Marte Reenaas NOR 1:02:25, 10) Barbora Chudikova CZE 1:02:29, 11) Ida Wikström Holmgren SWE 1:03:50, 12) Ramune Arlauskiene LTU 1:05:01, 13) Svetlana Shvetsova RUS 1:05:17, 14) Karin Kjellman SWE 1:06:18, 15) Zuzana Stehnova CZE 1:07:40, 16) Eva Böhmova CZE 1:07:48, 17) Ingvild Kravdal Gjessing NOR 1:09:11, 18) Irina Onishenko RUS 1:09:29, 19) Helena Randakova CZE 1:10:07, 20) Yvonne Gantenbein SUI 1:12:03, 21) Kjersti Reenaas NOR 1:13:10, 22) Vilma Rudzenskaite LTU 1:19:06, 23) Iliana Shandurkova BUL 1:19:26, 24) Sonja Zinkl AUT 1:19:46, 25) Sara Pradel ITA 1:19:49, 26) Antonia Grigorova BUL 1:20:18, 27) Teodora Malcheva BUL 1:21:54, 28) Stefania Belomazheva BUL 1:22:08, 29) Jolanta Sulciene LTU 1:22:18, 30) Laima Klauza LAT 1:26:00, 31) Tuuli Mäeots EST 1:29:41, 32) Yoshiko Sakai JPN 1:29:43, 33) Christiane Tröße GER 1:33:29, 34) Orsolya Marosffy HUN 1:40:15, 35) Federica Ragona ITA 1:42:01, 36) Sharon Crawford USA 1:47:07, 37) Susan Kurth GER 1:47:23, 38) Tomoko Motoki JPN 1:48:52, 39) Keiko Shiratori JPN 2:03:12, Eunice Cinnamon IRL DNF, Manuela Wyder SUI DNF, Candice Raines USA DNF, Lena Hermansson SWE DSQ, Ina Hohareva BLR DSQ, Hannele Valkonen FIN DSQ, Katrin Renger GER DSQ.

Men

1) Tomas Löfgren SWE 1:06:42, 2) Tommy Olsen NOR 1:06:54, 3) Arto Lilja FIN 1:07:28, 4) Ruslan Gritsan RUS 1:08:11, 5) Peter Arnesson SWE 1:08:18, 6) Øystein Kvaal Østerbø NOR 1:08:21, 7) Eduard Khrennikov RUS 1:08:37, 8) Anders Hauge NOR 1:09:35, 9) Teemu Köngäs FIN 1:09:38, 10) Vasily Glukharev RUS 1:09:39, 11) Ondrej Vodrazka CZE 1:09:42, 12) Eivind Tonna NOR 1:10:10, 13) Nerijus Sulcys LTU 1:11:26, 14) Tomi Ruutiainen FIN 1:11:43, 15) Christian Hohl SUI 1:12:20, 16) Peter Mosimann SUI 1:13:13, 17) Vadim Tolstopyatov RUS 1:13:47, 18) David Andersson SWE 1:14:17, 19) Boris Fischer SUI 1:14:54, 20) Tomas Redlich CZE 1:17:30, 21) Arsen Zhuravel UKR 1:17:31, 22) Lubomir Tomecek CZE 1:17:44, 23) Margus Hallik EST 1:18:01, 24) Pascal Messikommer SUI 1:22:24, 25) Raul Kudre EST 1:23:24, 26) Bernd Kohlschmidt GER 1:23:24, 27) Igor Zvontsov BLR 1:24:38, 28) Johann Kugler AUT 1:24:45, 29) Andriy Borys UKR 1:26:49, 30) Taavi Nurm EST 1:27:23, 31) Vitalijus Petrulis LTU 1:28:43, 32) Mauro Simoni ITA 1:29:24, 33) Stephan Varga AUT 1:29:29, 34) Ivars Zagars LAT 1:30:20, 35) Arturs Grinbergs LAT 1:31:23, 36) Olexiy Kalenichenko UKR 1:31:49, 37) Klaus Csucs ROM 1:32:15, 38) Toms Veits LAT 1:32:26, 39) Cristian Giacomozzi ITA 1:33:10, 40) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:34:31, 41) Eike Bruns, GER 1:36:25, 42) Ander Ojandu EST 1:36:45, 43) Sergej Sonnenberg GER 1:43:28, 44) Lars Lindström DEN 1:44:33, 45) Dániel Marosffy HUN 1:46:12, 46) Satoru Motoki JPN 1:46:50, 47) Henning Bruns GER 1:47:16, 48) Olexiy Ufimtsev UKR 1:49:10, 49) Mihai Veres USA 1:49:23, 50) Andras Csucs ROM 1:49:27, 51) Viktors Lescovs LAT 1:53:15, 52) Rory Morrish IRL 1:57:24, 53) Carl Fey USA 2:10:20, 54) Yuji Miura JPN 2:13:13, 55) Atsushi Yamada JPN 2:13:27, 56) Aims Coney USA 2:40:57, Jonni Malacarne ITA DNF, Jarkko Urpalainen FIN DSQ, Andrei Gruzdev RUS DSQ, Maksim Lapekin BLR DSQ, Mike George USA DSQ, Bertil Nordqvist SWE DSQ, Egidijus Pilybas LTU DSQ, Jens Laugesen DEN DSQ, Todor Kalniev BUL DSQ, Jan Lauerman CZE DSQ, Flavio Bettega ITA DSQ, Tetsushi Maruyama JPN DSQ.

Long distance

Women

1) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 1:25:55, 2) Hannele Valkonen FIN 1:28:23, 3) Natalia Tomilova RUS 1:30:12, 4) Tatiana Vlasova RUS 1:30:57, 5) Irina Onishenko RUS 1:31:03, 6) Erja Jokinen FIN 1:31:39, 7) Stina Grenholm SWE 1:31:46, 8) Barbora Chudikova CZE 1:32:06, 9) Natalia Naumova RUS 1:33:17, 10) Liisa Anttila FIN 1:33:20, 11) Marte Reenaas NOR 1:33:48, 12) Ida Wikström Holmgren SWE 1:34:05, 13) Marie Lund SWE 1:35:41, 14) Terhi Hämäläinen FIN 1:35:45, 15) Ingvild Kravdal Gjessing NOR 1:39:17, 16) Karin Kjellman SWE 1:40:55, 17) Teodora Malcheva BUL 1:41:10, 18) Kjersti Reenaas NOR 1:42:16, 19) Ramune Arlauskiene LTU 1:43:07, 20) Helena Randakova CZE 1:44:54, 21) Gantenbein Yvonne SUI 1:50:04, 22) Eva Böhmova CZE 1:52:26, 23) Zuzana Stehnova CZE 1:54:21, 24) Grigorova Antonia BUL 1:57:40, 25) Katrin Renger GER 1:58:21, 26) Jolanta Sulciene LTU 2:01:40, 27) Sonja Zinkl AUT 2:02:11, 28) Tuuli Mäeots EST 2:03:58, 29) Sara Pradel ITA 2:05:33, 30) Iliana Shandurkova BUL 2:06:56, 31) Ina Hohareva BLR 2:08:43, 32) Yoshiko Sakai JPN 2:09:43, 33) Stefania Belomazheva BUL 2:10:25, 34) Manuela Wyder SUI 2:11:32, 35) Laima Klauza LAT 2:17:33, 36) Federica Ragona ITA 2:23:49, 37) Orsolya Marosffy HUN 2:42:22, 38) Susan Kurth GER 2:51:12, 39) Keiko Shiratori JPN 2:56:34, 40) Tomoko Motoki JPN 3:04:10, 41) Sharon Crawford USA 3:05:29, Candice Raines USA DNF, Sara Würmli SUI DSQ.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 1:52:40, 2) Tomas Löfgren SWE 1:54:39, 3) Tommy Olsen NOR 1:54:45, 4) Ruslan Gritsan RUS 1:56:41, 5) Jarkko Urpalainen FIN 1:57:19, 6) Teemu Köngäs FIN 1:57:34, 7) Bertil Nordqvist SWE 1:57:47, 8) David Andersson SWE 1:58:53, 9) Arto Lilja FIN 1:59:05, 10) Tobias Åslund SWE 1:59:45, 11) Anders Hauge NOR 1:59:55, 12) Andrei Gruzdev RUS 2:00:49, 13) Kirill Vasselov RUS 2:01:13, 14) Jukka Lanki FIN 2:01:39, 15) Matti Keskinarkaus FIN 2:02:12, 16) Christian Hohl SUI 2:06:50, 17) Jan Lauerman CZE 2:07:13, 18) Boris Fischer SUI 2:07:55, 19) Arsen Zhuravel UKR 2:08:02, 20) Peter Mosimann SUI 2:08:17, 21) Margus Hallik EST 2:08:29, 22) Ondrej Vodrazka CZE 2:11:06, 23) Nerijus Sulcys LTU 2:12:08, 24) Eirik Watterdal NOR 2:12:35, 25) Lubomir Tomecek CZE 2:12:40, 26) Todor Kalniev BUL 2:13:32, 27) Johann Kugler AUS 2:17:52, 28) Flavio Bettega ITA 2:20:37, 29) Florian Ruegg SUI 2:22:05, 30) Mauro Simoni ITA 2:25:04, 31) Stephan Varga AUT 2:26:43, 32) Tomas Redlich CZE 2:27:10, 33) Igor Zvontsov BLR 2:27:13, 34) Regimantas Kavaliauskas LTU 2:27:37, 35) Tõnis Erm EST 2:31:07, 36) Andriy Borys UKR 2:31:37, 37) Taavi Nurm EST 2:33:18, 38) Vitalijus Petrulis LTU 2:35:32, 39) Cristian Giacomozzi Italy 2:37:51, 40) Olexiy Kalenichenko UKR 2:40:21, 41) Viktors Lescovs LAT 2:41:09, 42) Jonni Malacarne ITA 2:41:13, 43) Bernd Kohlschmidt GER 2:42:41, 44) Tautvydas Zilinskas LTU 2:44:08, 45) Klaus Csucs ROM 2:46:11, 46) Sergej Sonnenberg GER 2:48:06, 47) Eike Bruns GER 2:49:37, 48) Tore Hulgaard DEN 2:51:14, 49) Tetsushi Maruyama JPN 2:53:30, 50) Satoru Motoki JPN 3:06:21, 51) Maksim Lapekin BLR 3:09:27, 52) Andras Csucs ROM 3:18:38, 53) Dániel Marosffy HUN 3:19:11, 54) Rory Morrish IRL 3:41:08, 55) Atsushi Yamada JPN 3:58:00, 56) Yuji Miura JPN 4:05:11, Mike George Usa DNF, Ivars Zagars LAT DNF, Mihai Veres USA DSQ, Olexiy Ufimtsev UKR DSQ, Arturs Grinbergs LAT DSQ, Toms Veits LAT DSQ, Aims Coney USA DSQ.

Relay

Women

1) Finland (Hannele Valkonen, Erja Jokinen, Liisa Anttila) 1:26:23, 2) Russia (Irina Onischenko, Tatiana Vlasova, Natalia Tomilova) 1:28:26, 3) Sweden (Ida Wikström-Holmgren, Marie Lund, Stina Grenholm) 1:28:28, 4) Czech Republic (Barbora Chudikova, Zuzana Stehnova, Eva Bohmova) 1:37:26, 5) Lithuania (Ramune Arlauskiene, Vilma Rudzenskaite, Jolanta Sulciene) 1:46:56, 6) Bulgaria (Iliana Shandurkova, Antonia Grigorova, Teodora Malcheva) 2:05:00, 7) Germany (Katrin Renger, Christiane Tröße, Susan Kurth) 2:10:44, 8) Italy (Sara Pradel, Federica Ragona, Mita Crepaz) 2:23:53, 9) Japan (Yoshiko Sakai, Keiko Shiratori, Tomoko Motoki) 2:45:14.

Men

1) Russia (Vasily Glukharev, Andrei Gruzdev, Ruslan Gritsan, Eduard Khrennikov) 2:21:08, 2) Norway (Øystein Kvaal Østerbø, Anders Hauge, Eivind Tonna, Tommy Olsen) 2:22:49, 3) Finland (Teemu Köngäs, Arto Lilja, Jukka Lanki, Matti Keskinarkaus) 2:26:13, 4) Sweden (David Andersson, Bertil Nordqvist, Peter Arnesson, Tomas Löfgren) 2:30:52, 5) Switzerland (Christian Hohl, Peter Mosimann, Pascal Messikommer, Boris Fischer) 2:36:01, 6) Estonia (Raul Kudre, Margus Hallik, Anders Ojandu, Tönis Erm) 2:40:36, 7) Lithuania (Nerijus Sulcys, Vitalijus Petrulis, Tautvydas Zilinskas, Regimantas Kavaliauskas) 2:57:11, 8) Italy (Flavio Bettega, Mauro Simoni, Jonni Malacarne, Cristian Giacomuzzi) 3:02:49, 9) Ukraina (Arsen Zhuravel, Andriy Borys, Oleksiy Kalenichenko, Oleksiy Ufimtsev) 3:12:46, 10) Latvia (Arturs Grinbergs, Viktors Lescovs, Toms Veits, Ivars Zagars) 3:16:51, 11) Japan (Tetsushi Maruyama, Satoru Motoki, Atsushi Yamada, Yuji Miura) 3:59:36, 12) United States (Mihai Veres, Carl Fey, Aims Coney, Mike George) 5:00:10.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation