World Ski Orienteering Championships 2000

Krasnoyarsk, Russia

29 February – 6 March

Results

Classic Distance

Women

1) Arja Hannus SWE 1:00:04, 2) Liisa Anttila FIN 1:00:16, 3) Hanna Kosonen FIN 1:02:02, 4) Irina Onischenko RUS 1:02:53, 5) Svetlana Haustova RUS 1:03:19, 6) Lena Hasselström SWE 1:04:03, 7) Natalia Frei 1:04:28, 8) Tatiana Vlasova RUS 1:05:27, 9) Annika Zell SWE 1:05:48, 10) Mervi Anttila FIN 1:06:07, 11) Valborg Madslien NOR 1:06:28, 12) Katja Rajaniemi FIN 1:06:57, 13) Erica Johansson SWE 1:07:04, 14) Kristin Hasle NOR 1:08:12, 15) Helena Novotna CZE 1:08:14, 16) Erja Jokinen FIN 1:08:20, 17) Stine H: Kirkevik NOR 1:08:50, 18) Marte Reenaas NOR 1:09:36, 19) Regula Muhlemann SUI 1:10:22, 20) Antje Bornhak GER 1:12:56, 21) Yvonne Wicki SUI 1:17:36, 22) Lenka Hasmanova CZE 1:12:27, 23) Teodora Maltcheva BUL 1:22:37, 24) Iva Dattelova CZE 1:22:42, 25) Barbora Chudikova CZE 1:24:26, 26) Stefania Belomajeva BUL 1:25:53, 27) Iris Bader SUI 1:28:00, 28) Yuka Ueno JPN 1:28:19, 29) Ina Hohareva BLR 1:33:57, 30) Tatjana Merova BUL 1:39:52, 31) Katalin Urban HUN 1:41:54, 32) Radoslava Kouzmanova BUL 1:44:01, 33) Sharon Crawford USA 1:51:21, 34) Candice Raines USA 2:10:35.

Men

1) Vladislav Kormtshikov RUS 1:38:28, 2) Jukka Lanki FIN 1:38:45, 3) Andrei Gruzdev RUS 1:40:16, 4) Björn Lans SWE 1:41:04, 5) Eduard Hrennikov RUS 1:41:08, 6) Matti Keskinarkaus FIN 1:41:46, 7) Nicolo Corradini ITA 1:42:30, 8) Bertil Nordqvist SWE 1:42:52, 9) Viktor Korchagin RUS 1:43:13, 10) Lars Lystad NOR 1:43:20, 11) Nikolai Bondar RUS 1:03:24, 12) Pekka Varis FIN 1:43:54, 13) Claes Turesson SWE 1:44:32, 14) Milan Venhoda CZE 1:44:55, 15) Peter Mosimann SUI 1:45:19, 16) Arto Lilja FIN 1:45:27, 17) Tomas Löfgren SWE 1:46:07, 18) Jakub Vodrazka CZE 1:48:30, 19) Anders Hauge NOR 1:48:38, 20) Ander Ojandu EST 1:48:56, 21) Stefan Lauenstein SUI 1:49:28, 22) Walter Seber ITA 1:51:37, 23) Jan Lauerman CZE 1:52:27, 24) Raul Kudre EST 1:52:37, 25) Helge Kolstad NOR 1:53:11, 26) Tommy Olsen NOR 1:55:12, 27) Johann Kugler AUT 1:56:32, 28) Todor Kalniev BUL 1:57:07, 29) Jan Boudny CZE 1:58:26, 30) Markus Buchtele AUT 1:58:35, 31) Jan Beguin SUI 1:59:08, 32) Nikolai Dimitrov BUL 2:01:11, 33) Margus Hallik EST 2:02:10, 34) Igor Zvontsov BLR 2:03:19, 35) Roberto Ceol ITA 2:04:31, 36) Andrey Patras SVK 2:05:34, 37) Harald Männel GER 2:06:12, 38) Mauro Simoni ITA 2:07:34, 39) Bernd Kohlschmidt 2:08:38, 40) Laurent Dechavanne FRA 2:10:06, 41) Christian Hohl SUI 2:12:05, 42) Scott Pleban USA 2:13:40, 43) Plamen Mestanski BUL 2:14:47, 44) Eike Bruns GER 2:15:20, 45) Maksim Shtelmah UKR 1:16:51, 46) Pavel Tsherny BLR 2:18:06, 47) Vallo Vaher EST 2:20:20, 48) Pierre Bernard FRA 2:21:05, 49) Arsen Zhuravel UKR 2:21:13, 50) Robert Monshein FRA 2:21:38, 51) Oleksij Shtelmah UKR 2:21:46, 52) Hannes Pacher AUT 2:26:46, 53) Larry Constantino USA 2:29:10, 54) Franck Dechavanne FRA 2:29:41, 55) Tetsushi Maruyama JPN 2:31:30, 56) Gary Brackett USA 2:37:50, 57) Yuri Usmanov BLR 2:39:54, 58) Hristo Todorov BUL 2:40:07, 59) Carl Fey USA 2:42:21, 60) Benedek Kiacz HUN 2:47:14, 61) Kiyoshi Seki JPN 2:55:41, 62) Mihail Chizh BLR DSQ, Kotaro Wakai JPN DSQ, Max Habenicht AUT DSQ.

Short distance

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 22:42, 2) Lena Hasselström SWE 22:46, 3) Liisa Anttila FIN 23:02, 4) Stine H: Kirkevik NOR 23:06, 5) Irina Onischenko RUS 23:20, 6) Annika Zell SWE 23:26, 7) Arja Hannus SWE 23:30, 8) Svetlana Haustova RUS 23:46, 9) Katja Rajaniemi FIN 23:57, 10) Erica Johansson SWE 24:01, 11) Valborg Madslien NOR 24:32, 12) Natalia Naumova RUS 24:35, 13) Helena Novotna CZE 24:55, 14) Hanna Kosonen FIN 24:57, 15) Regula Muhlemann SUI 25:02, 16) Kristin Hasle NOR 25:06, 17) Yvonne Wicki SUI 26:04, 18) Mervi Anttila FIN 26:08, 19) Antje Bornhak GER 26:08, 20) Marte Reenaas NOR 26:16, 21) Lenka Hasmanova CZE 28:25, 22) Iris Bader SUI 28:37, 23) Iva Dattelova CZE 29:51, 24) Teodora Maltcheva BUL 30:18, 25) Yuka Ueno JPN 30:27, 26) Stefania Belomajeva BUL 30:46, 27) Tatjana Merova BUL 34:09, 28) Barbora Chudikova CZE 37:02, 29) Ina Hohareva BLR 38:27, 30) Katalin Urban HUN 40:17, 31) Sharon Crawford USA 40:41, 32) Candice Raines USA 1:00:15.

Men

1) Nicolo Corradini ITA 33:13, 2) Eduard Hrennikov RUS 33:53, 3) Andrei Gruzdev RUS 34:33, 4) Matti Keskinarkaus FIN 35:00, 5) Björn Lans SWE 35:10, 6) Vladislav Kormtshikov RUS 35:21, 7) Viktor Korchagin RUS 35:24, 8) Jukka Lanki FIN 35:34, 9) Anreas M: Edvardsen 35:59, 10) Bertil Nordqvist SWE 36:05, 11) Tomas Löfgren SWE 36:07, 12) Claes Turesson SWE & Lars Lystad NOR 36:10, 14) Peter Mosimann SUI 36:11, 15) Arto Lilja FIN 36:12, 16) Pekka Varis FIN 36:20, 17) Raino Pesu FIN 36:26, 18) Ander Ojandu EST 36:59, 19) Andres Hauge NOR 37:03, 20) Jakub Vodrazka CZE 37:03, 21) Milan Venhoda CZE 37:40, 22) Jan Lauerman CZE 37:44, 23) Tommy Olsen NOR 38:04, 24) Walter Seber ITA 39:08, 25) Markus Buchtele AUT 39:11, 26) Stefan Lauenstein SUI 39:14, 27) Todor Kalniev BUL 39:17, 28) Lubomir Tomecek CZE 39:39, 29) Igor Zvontsov BLR 39:45, 30) Margus Hallik EST 39:51, 31) Lukas Stoffel SUI 40:05, 32) Raul Kudre EST 40:28, 33) Roberto Ceol ITA 41:16, 34) Johann Kugler AUT 41:17, 35) Arsen Zhuravel UKR 41:54, 36) Christian Hohl SUI 42:09, 37) Plamen Mestanski BUL 42:31, 38) Max Habenicht AUT 42:39, 39) Andrey Patras SVK 42:53, 40) Laurent Dechavanne FRA 43:26, 41) Scott Pleban USA 43:51, 42) Vallo Vaher EST 43:56, 43) Franck Dechavanne FRA 44:18, 44) Eike Bruns GER 45:26, 45) Bernd Kohlschmidt GER 45:38, 46) Mihail Mihailov BUL 45:50, 47) Harald Männel GER 45:50, 48) Oleksij Shtelmah UKR 46:24, 49) Tetsushi Maruyama JPN 46:52, 50) Mauro Simoni ITA 46:54, 51) Maksim Shtelmah UKR 47:11, 52) Pierre Bernard FRA 47:27, 53) Robert Monschein FRA 48:05, 54) Pavel Tsherny BLR 48:26, 55) Hristo Todorov BUL 48:27, 56) Hannes Pacher AUT 48:44, 57) Gary Brackett USA 49:20, 58) Carl Fey USA 52:38, 59) Kotaro Wakai JPN 53:04, 60) Kiyoshi Seki JPN 55:52, 61) Mihail Chizh BLR 56:58, 62) Igor Zaitsev BLR 57:12, 63) Benedek Kiacz HUN 1:02:00, Alan Orpsal USA DSQ.

Relay

Women

1) FIN 1:23:24 (Mervi Anttila, Hanna Kosonen, Liisa Anttila), 2) SWE 1:23:39 (Annika Zell, Arja Hannus, Lena Hasselström), 3) RUS 1:24:53 (Irina Onishenko, Tatiana Vlasova, Svetlana Haustova), 4) NOR 1:30:46 (Valborg Madslien, Kristin Hasle, Stine H: Kirkevik), 5) CZE 1:31:55 (Barbora Chudikova, Helena Novotna, Lenka Hasmanova), 6) SUI 1:40:00 (Yvonne Wicki, Regula Muhlemann, Iris Bader), USA DSQ, BLR DSQ, HUN DSQ, BUL DSQ.
Men
1) RUS 2:44:23 (Andrei Gruzdev, Viktor Korchagin, Vladislav Kormtshikov, Eduard Hrennikov), 2) FIN 2:46:50 (Raino Pesu, Pekka Varis, Jukka Lanki, Matti Keskinarkaus), 3) SWE 2:51:10 (Tomas Löfgren, Claes Turesson, Bertil Nordqvist, Björn Lans), 4) NOR 2:58:46 (Helge Kolstad, Anders Hauge, Andreas M: Edvardsen, Lars Lystad), 5) CZE 3:01:20 (Jan Lauerman, Milan Venhoda, Jakub Vodrazka, Lubomir Tomecek), 6) SUI 3:04:38 (Peter Mosimann, Jan Beguin, Lukas Stoffel, Stefan Lauenstein), 7) ITA 3:09:17 (Walter Seber, Mauro Simoni, Luigi Girardi, Nicolo Corradini), 8) EST 3:10:42 (Margus Hallik, Raul Kudre, Vallo Vaher, Ander Ojandu), 9) BUL 3:23:16 (Nikolai Dimitrov, Plamen Mestanski, Mihail Mihailov, Todor Kalniev), 10) FRA 3:26:28 (Franck Dechavanne, Pierre Bernard, Robert Monshein, Laurent Dechavanne), 11) AUT 3:26:38 (Markus Buchtele, Johann Kugler, Hannes Pacher, Max Habenicht), 12) GER 3:59:06 (Eike Bruns, Harald Männel, Antje Bornhak, Bernd Kohlschmidt), 13) BLR 3:47:25 (Igor Zvontsov, Pavel Tsherny , Igor Zaitsev, Yuri Usmanov), 14) JPN 3:18:38 (Tetsushi Maruyama, Kotaro Wakai, Yuka Ueno, Kiyoshi Seki), 15) USA 3:36:02 (Scott Pleban, Larry Constantino, Carl Fey, Gary Brackett), UKR DSQ, SVK DSQ, HUN DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation