World Ski Orienteering Championships 1998

Windischgarsten, Austria

19–25 January

Results

Classic Distance

Women

1) Liisa Anttila FIN 1:24:27, 2) Annika Zell SWE 1:26:42, 3) Lena Hasselström SWE 1:27:13, 4) Arja Hannus SWE 1:27:13, 5) Natalia Frei RUS 1:29:16, 6) Svetlana Haustova RUS 1:30:34, 7) Mall Alev EST 1:32:38, 8) Ann-Charlotte Carlsson SWE 1:33:35, 9) Hilde G: Pedersen NOR 1:34:59, 10) Vilma Rudzenskaite LTU 1:35:58, 11) Irina Onishenko RUS 1:37:50, 12) Barbora Chudikova CZE 1:38:09, 13) Hanne Sletner NOR 1:38:15, 14) Terhi Holster FIN 1:39:08, 15) Hanna Kosonen FIN 1:39:36, 16) Stine H: Kirkevik NOR 1:39:42, 17) Maret Vaher EST 1:40:47, 18) Ruth Vaher EST 1:41:43, 19) Kristin Hasle NOR 1:42:03, 20) Arja Nuolioja FIN 1:42:07, 21) Tatiana Naumova RUS 1:43:28, 22) Anna-Karin Segerlund SWE 1:44:56, 23) Laura Bettega ITA 1:50:08, 24) Tereza Kucharova CZE 1:50:14, 25) Hana Ryglova CZE 1:50:25, 26) Ramune Arlauskiene LTU 1:51:01, 27) Antje Bornhak GER 1:51:30, 28) Regina Habenicht AUT 1:53:04, 29) Lenka Razkova 1:53:59, 30) Lucia Kotryova SVK 1:53:59, 31) Maria Parakova SVK 1:54:12, 32) Jolanta Vosyliute LTU 1:54:18, 33) Barbara Iff SUI 1:57:02, 34) Katarina Kralova SVK 1:57:16, 35) Pia Naef SUI 1:57:26, 36) Katrin Renger GER 1:57:29, 37) Iris Bader SUI 1:59:24, 38) Julie Farmer GBR 2:01:33, 39) Angela Rigoni ITA 2:03:26, 40) Stefania Belomajeva BUL 2:05:07, 41) Anne Hering GER 2:06:39, 42) Janine Lauenstein SUI 2:07:18, 43) Jana Slamova SVK 2:10:36, 44) Milena Mitkova BUL 2:12:22, 45) Jacquie Rand AUS 2:22:11, 46) Katalin Urban HUN 2:24:37, 47) Judit Allwinger HUN 2:25:09, 48) Monika Kober AUT 2:27:18, 49) Francoise Renard BEL 2:33:15, 50) Sharon Crawford USA 2:34:31, 51) Yoshiko Sakai JPN 2:35:04, 52) Gabrielle Magis BEL 2:37:28, 53) Sanae Kiue JPN 2:38:58, 54) Orsolya Nagy HUN 2:40:32, 55) Pam Pasciak USA 2:47:34, 56) Ivelina Andreyska BUL 2:50:38, 57) Martine Detroux BEL 3:15:46, 58) Genevieve Wathelet BEL 3:22:33, 59) Tomoko Yamaura JPN 3:22:40, 60) Margaret Purdam AUS 3:27:15, 61) Candice Raines USA 4:50:23, Sonja Strnad SLO DSQ, Monika Csucs ROM DSQ, Teodora Maltcheva BUL DSQ, Magdalena Dura POL DSQ.

Men

1) Victor Korchagin RUS 1:20:38, 2) Pekka Varis FIN 1:20:49, 3) Nicolo Corradini ITA 1:20:50, 4) Bertil Nordqvist SWE 1:20:58, 5) Raino Pesu FIN 1:21:11, 6) Vladislav Kormtshikov RUS 1:22:02, 7) Kalle Junnikkala FIN 1:23:02, 8) Björn Lans SWE 1:23:19, 9) Lars Lystad NOR 1:24:11, 10) Nikolai Bondar RUS 1:24:41, 11) Luigi Girardi ITA 1:24:45, 12) Raul Kudre EST 1:24:58, 13) Lukas Stoffel SUI 1:25:03, 14) Claes Turesson SWE 1:26:32, 15) Tommy Olsen NOR 1:26:48, 16) Jan Pecka CZE 1:27:05, 17) Kjetil Ulven NOR 1:27:53, 18) Sergei Komlev RUS 1:27:55, 19) Jaroslav Rygl CZE 1:29:54, 20) Matti Keskinarkaus FIN 1:30:37, 21) Jakub Vodrazka CZE 1:30:45, 22) Nerijus Sulcys LTU 1:31:31, 23) Joakim Halvarsson SWE 1:31:58, 24) Anders Hauge NOR 1:33:10, 25) Harald Männel GER 1:33:24, 26) Markus Buchtele AUT 1:33:50, 27) Stefan Lauenstein SUI 1:33:51, 28) Walter Seber ITA 1:34:01, 29) Ander Ojandu EST 1:34:04, 30) Marco Selle ITA 1:34:24, 31) Johann Kugler AUT 1:35:05, 32) Todor Kalniev BUL 1:35:12, 33) Milan Venhoda CZE 1:36:22, 34) Jan Beguin SUI 1:36:23, 35) Peter Mosimann SUI 1:36:27, 36) Andreas Bauer AUT 1:38:26, 37) Laimis Drazdauskas LTU 1:38:46, 38) Sylvain Mougin FRA 1:38:59, 39) Igor Zvontsov BLR 1:39:12, 40) Romas Kazimieraitis LTU 1:41:34, 41) Christian Faoro ITA 1:41:59, 42) Remigijus Arlauskas LTU 1:42:08, 43) Pierre Bernard FRA 1:42:53, 44) Franck Dechavanne FRA 1:44:22, 45) Vallo Vaher EST 1:46:38, 46) Josef Hones AUT 1:47:01, 47) Kostadin Mitkov BUL 1:47:51, 48) Eero Kivikas EST 1:49:22, 49) Sergej Sonnenberg GER 1:50:53, 50) Stefan Surgan SVK 1:51:07, 51) Scott Pleban USA 1:52:27, 52) Thilo Bruns GER 1:53:16, 53) Toshikatsu Kouyama JPN 1:54:18, 54) Tomas Navratil SVK 1:55:22, 55) Nikolai Valkov BUL 1:55:38, 56) Victors Lescovs LAT 1:55:47, 57) Andris Kosmacevs LAT 1:56:15, 58) Rostislav Navratil SVK 1:57:24, 59) Dimitris Andrejevs LAT 1:57:51, 60) Tetsushi Maruyama JPN 1:57:57, 61) Erik Vliegen BEL 1:59:50, 62) Nikolai Dimitrov BUL 2:00:19, 63) Andras Csucs ROM 2:01:14, 64) Kiyoshi Seki JPN 2:01:17, 65) Jon Fewster USA 2:01:29, 66) Henning Bruns GER 2:03:52, 67) Larry Constantino USA 2:06:45, 68) Max Cole GBR 2:09:07, 69) Jens Laugesen DEN 2:17:27, 70) Michael Hennes BEL 2:21:05, 71) Pierre Eyen BEL 2:22:46, 72) Jan Cegielka POL 2:25:23, 73) Gary Brackett USA 2:28:28, 74) Bela Pavelka HUN 2:29:37, 75) Kataro Wakai JPN 2:32:04, 76) Nenad Lovrec CRO 2:39:52, 77) Mark Heikoop NED 3:01:55, 78) Hughes Little AUS 3:15:06, 79) Stanislav Strnad SLO 3:19:44, Alain Wathelet BEL DSQ.

Short distance

Women

1) Annika Zell SWE 46:06, 2) Lena Hasselström SWE 47:02, 3) Liisa Anttila FIN 47:17, 4) Arja Hannus SWE 47:28, 5) Svetlana Haustova RUS 48:14, 6) Terhi Holster FIN 48:58, 7) Tatiana Naumova RUS 49:30, 8) Hanne Sletner NOR 50:17, 9) Mall Alev EST 51:46, 10) Ann-Charlotte Carlsson SWE 52:13, 11) Natalia Frei RUS 52:20, 12) Mervi Anttila FIN 52:46, 13) Hanna Kosonen FIN 53:03, 14) Hilde G: Pedersen NOR 54:56, 15) Stine H: Kirkevik NOR 56:13, 16) Maret Vaher EST 59:23, 17) Valborg Madslien NOR 57:34, 18) Tereza Kucharova CZE 58:46, 19) Vilma Rudzenskaite LTU 58:51, 20) Ruth Vaher EST 59:23, 21) Antje Bornhak GER 1:00:54, 22) Hana Ryglova CZE 1:00:56, 23) Laura Bettega ITA 1:01:53, 24) Ramune Arlauskiene LTU 1:03:16, 25) Barbora Chudikova CZE 1:03:45, 26) Barbara Iff SUI 1:04:21, 27) Jolanta Vosyliute LTU 1:04:37, 28) Katrin Renger GER 1:06:20, 29) Arja Nuolioja FIN 1:06:21, 30) Oksana Isavnina RUS 1:07:25, 31) Maria Parakova SVK 1:08:28, 32) Pia Naef SUI 1:08:53, 33) Angela Rigoni ITA 1:09:26, 34) Iris Bader SUI 1:10:09, 35) Claire-Lise Chiffelle SUI 1:11:33, 36) Jana Slamova SVK 1:13:50, 37) Julie Farmer GBR 1:13:54, 38) Magdalena Dura POL 1:16:26, 39) Katarina Kralova SVK 1:19:44, 40) Lucia Kotryova SVK 1:19:57, 41) Lenka Razkova CZE 1:20:50, 42) Milena Mitkova BUL 1:21:00, 43) Yoshiko Sakai JPN 1:23:02, 44) Judit Allwinger HUN 1:24:26, 45) Anne Hering GER 1:26:25, 46) Sharon Crawford USA 1:26:26, 47) Raphaela Hechl AUT 1:30:00, 48) Monika Kober AUT 1:31:02, 49) Stefania Belomajeva BUL 1:33:15, 50) Gabrielle Magis BEL 1:34:26, 51) Jacquie Rand AUS 1:37:52, 52) Katalin Urban HUN 1:37:54, 53) Sanae Kiue JPN 1:38:15, 54) Ivelina Andreyska BUL 1:51:08, 55) Monika Csucs ROM 1:52:49, 56) Francoise Renard BEL 1:58:23, 57) Orsolya Nagy HUN 2:01:56, 58) Tomoko Yamaura JPN 2:06:12, 59) Margaret Purdam AUS 2:12:07, 60) Genevieve Wathelet BEL 2:14:07, 61) Pam Pasciak USA 2:16:01, 62) Martine Detroux BEL 2:16:08, 63) Sonja Strnad SLO 2:37:59, 64) Candice Raines USA 3:16:13, Teodora Maltcheva BUL DSQ, Sara Mae Berman USA DSQ.

Men

1) Raino Pesu FIN 44:30, 2) Nerijus Sulcys LTU 45:46, 3) Kjetil Ulven NOR 47:29, 4) Viktor Korchagin RUS 47:50, 5) Claes Turesson SWE 47:58, 6) Lars Lystad NOR 48:05, 7) Bertil Nordqvist SWE 48:34, 8) Luigi Girardi ITA 48:41, 9) Tommy Olsen NOR 49:02, 10) Nicolo Corradini ITA 49:19, 11) Raul Kudre EST 50:01, 12) Nikolai Bondar RUS 50:10, 13) Jan Pecka CZE 50:12, 14) Kalle Junnikkala FIN 50:49, 15) Eduard Hrennikov RUS 51:01, 16) Johann Kugler AUT & Vesa Mäkipää FIN 51:17, 18) Lukas Stoffel SUI 51:34, 19) Björn Lans SWE 52:00, 20) Jan Beguin SUI 52:32, 21) Ander Ojandu EST 52:36, 22) Ola Persson SWE 52:57, 23) Vladislav Kormtshikov RUS 53:19, 24) Luc Beguin SUI 54:17, 25) Pekka Varis FIN 54:22, 26) Igor Zvontsov BLR 54:38, 27) Mikael Lindmark SWE 55:22, 28) Harald Männel GER 55:32, 29) Ondrej Vodrazka CZE 58:21, 30) Markus Buchtele AUT 58:26, 31) Romas Kazimieraitis LTU 58:28, 32) Jaroslav Rygl CZE 58:55, 33) Anders Hauge NOR 59:49, 34) Stefan Surgan SVK 1:00:02, 35) Christian Hohl SUI 1:00:42, 36) Franck Dechavanne FRA 1:00:49, 37) Laimis Drazdauskas LTU 1:01:37, 38) Walter Seber AUT 1:01:46, 39) Remigijus Arlauskas LTU 1:02:20, 40) Victors Lescovs LAT 1:03:56, 41) Scott Pleban USA 1:04:00, 42) Pierre Bernard FRA 1:04:52, 43) Andreas Mogg AUT 1:05:19, 44) Tomas Navratil SVK 1:06:22, 45) Tetsushi Maruyama JPN 1:06:35, 46) Todor Kalniev BUL 1:06:46, 47) Eike Bruns GER 1:07:14, 48) Eero Kivikas EST 1:07:41, 49) Thilo Bruns GER 1:08:11, 50) Max Habenicht AUT 1:08:40, 51) Toshikatsu Kouyama JPN 1:09:17, 52) Andris Kosmacevs LAT 1:15:11, 53) Nikolai Dimitrov BUL 1:16:41, 54) Dimitris Andrejevs LAT 1:18:26, 55) Max Cole GBR 1:18:43, 56) Kostadin Mitkov BUL 1:18:45, 57) Sergej Sonnenberg GER 1:19:16, 58) Satoru Motoki JPN 1:23:34, 59) Jon Sundqvist USA 1:25:31, 60) Larry Constantino USA 1:25:48, 61) Rostislav Navratil SVK 1:26:11, 62) Ivo Petkov BUL 1:26:18, 63) Andras Csucs ROM 1:32:46, 64) Erik Vliegen BEL 1:38:07, 65) Jan Cegielka POL 1:39:49, 66) Tatsunori Munakata JPN 1:41:41, 67) Jens Laugesen DEN 1:42:46, 68) Hughes Little AUS 1:49:03, 69) Michael Hennes BEL 1:53:13, 70) Gary Brackett USA 1:55:35, 71) Stanislav Strnad SLO 1:57:36, 72) Bela Pavelka HUN 2:20:14, 73) Mark Heikoop NED 2:31:40, Canter Värton EST DSQ, Nenad Lovrec CRO DSQ, Fabien Viguier FRA DSQ, Christian Faoro ITA DSQ, Sylvain Mougin FRA DSQ, Pierre Eyen BEL DSQ, Andrej Patras SVK DSQ, Jakub Vodrazka CZE DSQ, Alain Wathelet BEL DSQ.

Relay

Women

1) FIN 1:09:53 (Mervi Anttila, Terhi Holster, Liisa Anttila), 2) SWE 1:10:48 (Annika Zell, Arja Hannus, Lena Hasselström), 3) NOR 1:10:58 (Hanne Sletner, Valborg Madslien, Hilde G: Pedersen), 4) RUS 1:11:20 (Tatiana Naumova, Natalia Frei, Svetlana Haustova), 5) EST 1:16:09 (Ruth Vaher, Maret Vaher, Mall Alev), 6) LTU 1:16:39 (Ramune Arlauskiene, Jolanta Vosyliute, Vilma Rudzenskaite), 7) CZE 1:22:45 (Hana Ryglova, Barbora Chudikova, Tereza Kucharova), 8) GER 1:28:14 (Antje Bornhak, Katrin Renger, Anne Hering), 9) SUI 1:33:59 (Iris Bader, Pia Naef, Claire-Lise Chiffelle), 10) SVK 1:34:00 (Lucia Kotryova, Maria Parakova, Jana Slamova), 11) ITA 1:34:53 (Laura Bettega, Angela Rigoni, Mita Crepaz), 12) AUT 1:43:22 (Regina Habenicht, Raphaela Hechl, Monika Kober), 13) BUL 1:51:22 (Milena Mitkova, Stefania Belomajeva, Andreinskalvelina), 14) HUN 2:00:46 (Judit Allwinger, Katalin Urban, Orsolya Nagy), 15) JPN 2:10:22 (Yoshiko Sakai, Kiue Sanai, Tomoko Yamaura), 16) BEL 2:20:18 (Gabrielle Magis, Francoise Renard, Genevieve Wathelet), 17) USA 2:39:51 (Sharon Crawford, Pam Pasciak, Candice Raines).

Men

1) RUS 1:50:50 (Nikolai Bondar, Eduard Khrennikov, Viktor Korchagin, Vladislav Kormtchikov), 2) SWE 1:52:43 (Björn Lans, Mikael Lindmark, Claes Turesson, Bertil Nordqvist), 3) FIN 1:53:59 (Jukka Lanki, Matti Keskinarkaus, Raino Pesu, Vesa Mäkipää), 4) NOR 1:56:52 (Andreas Edvardsen, Kjetil Ulven, Tommy Olsen, Lars Lystad), 5) CZE 1:59:44 (Jakub Vodrazka, Jaroslav Rygl, Jan Pecka, Ondrej Vodrazka), 6) SUI 2:04:10 (Luc Beguin, Peter Mosimann, Lukas Stoffel, Stefan Lauenstein), 7) EST 2:07:52 (Cantor Värton, Ander Ojandu, Vallo Vaher, Raul Kudre), 8) ITA 2:09:44 (Walter Seber, Luigi Girardi, Christian Faoro, Nicolo Corradini), 9) LTU 2:11:03 (Remigijus Arlauskas, Laimis Drazdauskas, Romualdas Kazimieraitis, Nerijus Sulcys), 10) AUT 2:13:56 (Johann Kugler, Markus Buchtele, Andreas Bauer, Max Habenicht), 11) FRA 2:18:07 (Franck Dechavanne, Pierre Bernard, Fabien Viguier, Sylvain Mougin), 12) GER 2:27:50 (Eike Bruns, Harald Männel, Sergej Sonnenberg, Thilo Bruns), 13) BUL 2:29:56 (Nikolai Dimitrov, Todor Kalniev, Kostadin Mitkov, Nikolai Valkov), 14) SVK 2:37:08 (Stefan Surgan, Tomas Navratil, Rostislav Navratil, Juraj Nemec), 15) JPN 2:39:30 (Tetsushi Maruyama, Toshikatsu Kouyama, Kiyoshi Seki, Kotaro Wakai), 16) USA 2:53:38 (Scott Pleban, Jon Fewster, Jon Sundquist, Larry Constantino), 17) BEL 4:08:14 (Erik Vliegen, Michael Hennes, Pierre Eyen, Alain Wathelet).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation