World Ski Orienteering Championships 1994

Val Di Non, Italy

2–6 February

Results

Classic Distance

Women

1) Pepa Milusheva BUL 1:17:30, 2) Virpi Juutilainen FIN 1:17:45, 3) Maret Vaher EST 1:19:58, 4) Hilde G: Pedersen NOR 1:20:31, 5) Lena Hasselström SWE 1:20:41, 6) Annika Zell SWE 1:21:19, 7) Valborg Madslien NOR 1:21:25, 8) Riitta Karjalainen FIN 1:21:28, 9) Anne Marit Korsvold NOR 1:21:25, 10) Ann-Charlotte Carlsson SWE 1:25:53, 11) Jekaterina Petrova RUS 1:28:01, 12) Jana Cieslarova CZE 1:29:01, 13) Sarka Zurynkova CZE 1:32:27, 14) Svetlana Rahimova RUS 1:33:42, 15) Mervi Anttila FIN 1:35:05, 16) Claudia Heberlein SUI 1:35:34, 17) Natalia Frei RUS 1:38:57, 18) Marketa Novotna CZE 1:39:25, 19) Paola Nones ITA 1:39:59, 20) Ruth Vaher EST 1:40:11, 21) Claire-Lise Chiffelle SUI 1:41:09, 22) Galina Plotnikova RUS 1:41:16, 23) Sandra Stripp USA 1:41:37, 24) Daiva Morkuniete LTU 1:42:56, 25) Anne K: Svingheim NOR 1:43:24, 26) Paola Giacomuzzi ITA 1:44:21, 27) Rita Nones ITA 1:44:31, 28) Dimitrinka Christova BUL 1:44:53, 29) Ingrid Nops EST 1:44:53, 30) Jolanta Vosyliute LTU 1:45:04, 31) Ramune Laurinenaite LTU 1:46:00, 32) Barbara Iff SUI 1:46:41, 33) Laura Bettega ITA 1:47:53, 34) Jana Slamova SVK 1:49:23, 35) Anne Hering GER 1:50:02, 36) FranziskaHotz SUI 1:50:04, 37) Hana Ryglova CZE 1:52:56, 38) Vilma Rudzenskaite LTU 1:54:07, 39) Antje Bornhak GER 1:56:13, 40) Anke von Gaza GER 1:59:55, 41) Miriam Kralova SVK 2:00:40, 42) Sally Sahni GBR 2:02:19, 43) Veronika Schenk-Präsent AUT 2:05:13, 44) Vassilka Georgijeva BUL 2:11:26, 45) Berit Hähnel GER 2:17:03, 46) Sharon Crawford USA 2:18:31, 47) Barbara Pichler AUT 2:36:31, 48) Susan Grandjean USA 2:39:10, 49) Velentina Aleksejenok BLR 2:55:32, 50) Fiona Russel-Mills GBR 2:58:36, 51) Michelle Kuipers USA 3:08:26, Arja Nuolioja DNF, Ulrica Swärd SWE DSQ, Maria Parakova SVK DSQ.

Men

1) Nicolo Corradini ITA 1:45:58, 2) Lars Lystad NOR 1:47:28, 3) Vladislav Kormtshikov RUS 1:50:58, 4) Harald Svergia NOR 1:51:02, 5) Anssi Juutilainen FIN 1:51:30, 6) Björn Åkesson SWE 1:51:40, 7) Vidar Benjaminsen NOR 1:51:54, 8) Markku Järvinen FIN 1:56:02, 9) Viktor Korchagin RUS 1:57:35, 10) Bertil Nordqvist SWE 1:57:35, 11) Luigi Girardi ITA 1:58:10, 12) Ivan Kuzmin RUS 1:58:22, 13) Lukas Stoffel SUI 1:58:36, 14) Marco Selle ITA 1:59:55, 15) Vesa Mäkipää FIN 2:00:22, 16) Jan Pecka TCH 2:00:41, 17) Eero Haapasalmi FIN 2:00:53, 18) Jaroslav Rygl TCH 2:01:37, 19) Per-Ove Bergqvist SWE 2:05:56, 20) Ignat Orlov BUL 2:06:03, 21) Nerijus Sulcys LTU 2:06:22, 22) Josef Hones AUT 2:06:45, 23) Kjetil Ulven NOR 2:07:21, 24) Nikolai Bondar RUS 2:07:46, 25) Raul Kudre EST 2:08:55, 26) Harald Männel GER 2:12:46, 27) Luc Beguin SUI 2:15:18, 28) Eftime Pop ROM 2:17:25, 29) Igot Zvontsov BLR 2:19:47, 30) Romas Kazimieraitis LTU 2:19:54, 31) Vaclav Zakouril TCH 2:19:56, 32) Tautvydas Zilinskas LTU 2:20:04, 33) Zdravko Pentshedjev BUL 2:20:27, 34) Max Habenicht AUT 2:23:08, 35) Giuseppe Dellasega ITA 2:24:06, 36) Falk Hähnel GER 2:24:15, 38) Ander Garfve SWE 2:25:16, 39) Richard Klech CZE 2:25:22, 40)Bernhard Wütrich SUI 2:26:57, 41) Johann Kugler AUT 2:28:24, 42) Urs Bütikofer SUI 2:33:20, 43) Kuno Rooba EST 2:39:21, 44) Thilo Bruns GER 2:52:32, 45) Juraj Nemec SVK 2:55:05, 46) Georgi Kartalov BUL 2:57:41, 47) Pavel Tsherny BLR 3:11:21, 48) Scott Pleban USA 3:14:58, 49) Andras Csucs ROM 3:19:48, 50) Mitchell Collinsworth USA 3:32:56, 51) LaszloOrosz ROM 3:41:47, 52) Larry Constantino USA 3:51:04, 53) Alan Orpsal USA 3:55:30, 54) Uwe Genatis GER 4:14:59, Vladimir Gouschine BLR DNF, David Marshall GBR DNF, Jens Laugesen DEN DNF, Nikolai Kondev BUL DNF, Michael Pirklbauer AUT DNF, Igor Dovnar BLR DSQ.

Short distance

Women

1) Virpi Juutilainen FIN 27:40, 2) Sanna Savolainen FIN & Hilde G: Pedersen NOR 28:00, 4) Pepa Milusheva BUL 28:28, 5) Lena Hasselström SWE 28:33, 6) Arja Nuolioja FIN 28:55, 7) Riitta Karjalainen FIN 30:14, 8) Jekaterina Petrova RUS 30:18, 9) Valborg Madslien NOR 30:20, 10) Ulrica Swärd SWE 30:34, 11) Natalia Frei RUS 31:14, 12) Jana Cieslarova CZE 32:20, 13) Svetlana Haustova RUS 32:29, 14) Elisabeth Jansson SWE 32:41, 15) Kristin Hasle NOR 32:50, 16) Maret Vaher EST 32:56, 17) Anne-Marit Korsvold NOR 33:02, 18) Jana Zurynkova CZE 33:07, 19) Daiva Morkuniete LTU 33:41, 20) Ingrid Nops EST 33:42, 21) Paola Giacomuzzi ITA 33:47, 22) Dimitrinka Christova BUL 34:13, 23) Paola Nones ITA 34:15, 24) Marketa Novotna CZE 34:25, 25) Claudia Heberlein SUI 34:51, 26) Vilma Rudzenskaite LTU 35:41, 27) Ruth Vaher EST 35:57, 28) FranziskaHotz SUI 36:04, 29) Hana Ryglova CZE 36:20, 30) Maria Parakova SVK 36:33, 31) Claire-Lise Chiffelle SUI 37:07, 32) Sandra Stripp USA 37:26, 33) Jolanta Vosyliute LTU 37:46, 34) Sally Sahni GBR & Anke von Gaza GER 38:16, 36) Jana Slamova SVK 38:40, 37) Antje Bornhak GER 38:45, 38) Mita Crepaz ITA 39:43, 39) Miriam Kralova SVK 40:26, 40) Rita Nones ITA 40:35, 41) Svetlana Rahimova RUS 41:13, 42) Anne Hering GER 41:27, 43) Berit Hähnel GER 42:01, 44) Veronika Schenk-Präsent AUT 42:03, 45) Barbara Iff SUI 42:11, 46) Michelle Kuipers USA 43:27, 47) Regina Pieckova SVK 44:08, 48) Vassilka Georgijeva BUL 46:42, 49) Fiona Russel-Mills GBR 46:44, 50) Barbara Pilcher AUT 47:13, 51) Galina Pilipenko LTU 48:45, 52) Sharon Crawford USA 48:51, 53) Susan Grandjean USA 52:04, 54) Valentina Aleksejonok BLR 1:06:52, Annika Zell SWE DNF.

Men

1) Ivan Kuzmin RUS & Nicolo Corradini ITA 42:37, 3) Vidar Benjaminsen NOR 44:01, 4) Luigi Girardi ITA 44:12, 5) Björn Åkesson SWE 44:15, 6) Viktor Korchagin RUS 44:44, 7) Lukas Stoffel SUI 45:03, 8) Raino Pesu FIN 45:11, 9) Raul Kudre EST 45:12, 10) Bertil Nordqvist SWE 45:18, 11) Mikael Lindmark SWE 45:51, 12) Vladislav Kormtshikov RUS 45:56, 13) Tomas Wikblom FIN 46:01, 14) Enzo Macor ITA 46:34, 15) Nikolai Kondev BUL 46:52, 16) Remigijus Arlauskas LTU 48:22, 17) Vesa Mäkipää FIN 48:52, 18) Jaroslav Rygl CZE 48:57, 19) Nerijus Sulcys LTU & Michael Pirklbauer AUT 49:04, 21) Zdravko Pentshedjev BUL 49:30, 22) Harald Svergia NOR 49:44, 23) Igor Zvontzov BLR 49:48, 24) Falk Hähnel GER 52:12, 25) Romas Kazimieraitis LTU 53:00, 26) Max Habenicht AUT 53:11, 27) Michael Melcher AUT 53:57, 28) Lars Lystad NOR 55:00, 29) Anssi Juutilainen FIN 55:52, 30) Ander Garfve SWE 56:14, 31) Harald Männel GER 56:26, 32) Sergei Komlev RUS 56:54, 33) Henning Bruns GER & Milan Venhoda CZE 57:12, 35) Thilo Bruns GER 57:45, 36) Ignat Orlov BUL 58:01, 37) Luc Beguin SUI 58:24, 38) Vaclav Zakouril TCH 1:00:12, 39) Tautvydas Zilinskas LTU 1:00:38, 40) Juraj Nemec SVK 1:01:33, 41) Pavel Tsherny BLR 1:06:06, 42) Kuno Rooba EST 1:03:10, 43) Andras Csusc ROM 1:04:31, 44) Jan Pecka CZE 1:05:06, 45) Johann Kugler AUT 1:05:19, 46) Thomas Stüdeli SUI 1:06:32, 37) Victors Lescovs LAT 1:08:39, 48) Mitchell Collinsworth USA 1:09:18, 49) Eftimie Pop ROM 1:16:27, 50) Jens Laugesen DEN 1:17:16, 51) Laszlo Orosz ROM 1:18:19, 52) Vladimir Gouschine BLR 1:25:30, 53) Jon Sundqvist USA 1:26:00, 54) David Marshall GBR 1:26:12, 55) Scott Pleban USA 1:32:45, 56) Alan Orpsal USA 1:34:38, Georgi Kartalov BUL DNF, Marco Selle ITA DNF, Igor Dovnar BLR DNF, Bernhard Wütrich SUI DNF, Pal Rise NOR DSQ.

Relay

Women

1) SWE 1:46:50 (Ann-Charlotte Carlsson, Annika Zell, Lena Hasselström), 2) NOR 1:48:02 (Anne-Marit Korsvold, Valborg Madslien, Hilde G: Pedersen), 3) FIN 1:55:26 (Arja Nuolioja, Sanna Savolainen, Virpi Juutilainen), 4) RUS 1:57:28 (Jekaterina Petrova, Natalia Frei, Svetlana Haustova), 5) BUL 2:04:15 (Dimitrinka Christova, Vasiliva Georgieva, Pepa Milusheva), 6) CZE 2:05:51 (Sarka Zurynkova, Marketa Novotna, Jana Cieslarova), 7) EST 2:09:52 (Ruth Vaher, Ingrid Nops, Maret Vaher), 8) SUI 2:10:54 (Claire-Lise Chiffelle, Barbara Iff, Claudia Heberlein), 9) LTU 2:13:29 (Ramune Laurinenaite, Vilma Rudzenskaite, Daiva Morkuniene), 10) GER 2:14:15 (Antje Bornhak, Anke von Gaza, Anne Hering), 11) USA 2:30:43 (Sandra Stripp, Michelle Kuipers, Sharon Crawford), 12) SVK 2:31:41 (Jana Slamova, Miriam Kralova, Maria Parakova), 13) ITA 2:32:24 (Rita Nones, Paola Giacomuzzi, Paola Nones), AUT DSQ (Barbara Pichler, Veronika Schenk-Präsent, Regina Habenicht).

Men

1) NOR 2:37:27 (Kjetil Ulven, Lars Lystad, Harald Svergia, Vidar Benjaminsen), 2) FIN 2:39:36 (Raino Pesu, Markku Järvinen, Vesa Mäkipää, Anssi Juutilainen), 3) RUS 2:41:52 (Viktor Korchagin, Nikolai Bondar, Ivan Kuzmin, Vladislav Kormtshikov), 4) ITA 2:47:52 (Enzo Macor, Luigi Girardi, Nicolo Corradini, Marco Selle), 5) SWE 2:48:17 (Bertil Nordqvist, Mikael Lindmark, Per-Ove Bergqvist, Björn Åkesson), 6) BUL 3:02:30 (Georgi Kartalov, Zdravko Pentshedjev , Nikolai Kondev, Ignat Orlov), 7) CZE 3:03:42 (Milan Venhoda, Jaroslav Rygl, Vaclav Zakouril, Jan Pecka), 8) GER 3:17:49 (Falk Hähnel, Harald Männel, Thilo Bruns, Henning Bruns), 9) LTU 3:20:20 (Romans Kazimieraitis, Remigijus Arlauskas, Tautvydas Zilinskas, Nerijus Sulcys), 10) AUT 3:26:39 (Max Habenicht, Michael Melcher, Josef Hones, Michael Pirklbauer), 11) BLR 4:53:05 (Igor Zvontsov, Igor Dovnar, Pavel Tsherny, Vladimir Gouschine), 12) USA 5:36:50 (Scott Pleban, Larry Constantino, Mike Olson, Jon Sundquist), EST DNF (Raul Kudre, Kuno Rooba), DEN DNF (Jens Laugesen), LTU DNF (Victors Lescovs), ROM DSQ (Eftimis Pop, Andras Csucs, Laszlo Orosz), SUI DSQ (Luc Beguin, Thomas Stüdeli, Lukas Stoffel, Urs Bütikofer).

|| Print page ||
  • World MTB Orienteering Championships
    24-31 Aug 2014

  • Asian Orienteering Championships
    15-22 Sept 2014

  • Orienteering World Cup Final Round
    4-5 Oct 2014

  • World Masters Orienteering Championships
    1-8 Nov 2014

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)