World Ski Orienteering Championships 1990

Skellefteå, Sweden

1–4 March

Results

Classic Distance

Women

1) Ragnhild Bratberg NOR 1:11:35, 2) Arja Hannus SWE 1:12:23, 3) Annika Zell SWE 1:12:38, 4) Lena Hasselström SWE 1:14:44, 5) Virpi Juutilainen FIN 1:15:38, 6) Riitta Karjalainen FIN 1:17:41, 7) Maret Vaher URS 1:18:46, 8) Pepa Milusheva BUL 1:19:20, 9) Ann-Charlotte Carlsson SWE 1:20:09, 10) Mirja Linnainmaa FIN 1:20:11, 11) Anne K: Svingheim NOR 1:21:28, 12) Kristina Tollefsen NOR 1:23:04, 13) Soili Tolonen FIN 1:23:19, 14) Svetlana Berezina URS 1:24:41, 15) Ingjerd Vestengen NOR 1:26:10, 16) Ekaterina Petrova URS 1:28:50, 17) Dimitrinka Christova BUL 1:28:54, 18) Natalia Zatsepina URS 1:29:10, 19) Anne-Marie Piolat FRA 1:32:13, 20) Krasimira Tsculkova BUL 1:32:15, 21) Cristina Vanzo ITA 1:33:11, 22) Regina Habenicht AUT 1:35:04, 23) Christiane Delatour FRA 1:38:25, 24) Anne Rönning DEN 1:41:49, 25) Sharon Crawford USA 1:44:33, 26) Angela Pearson CAN 1:49:54, 27) Camilla Ryge DEN 1:51:37, 28) Agnes Özse HUN 1:52:14, 29) Julie Farmer GBR 1:52:22, 30) Michelle Kuipers USA 1:52:38, 31) Sally Sahni GBR 1:53:18, 32) Magdalena Dura POL 1:57:31, 33) Laurie Collinsworth USA 1:59:19, 34) Sara Mae Berman USA 2:17:41.

Men

1) Anders Björkman SWE 1:34:11, 2) Stig Mattsson SWE 1:37:57, 3) Vidar Benjaminsen NOR 1:38:01, 4) Anssi Juutilainen FIN 1:38:38, 5) Nicolo Corradini ITA 1:38:52, 6) Ivan Kuzmin URS 1:38:58, 7) Bo Engdahl SWE 1:39:32, 8) Dimitri Kalimullin URS 1:41:09, 9) Harald Svergia NOR 1:42:03, 10) Eero Haapasalmi FIN 1:42:29, 11) Hannu Koponen FIN 1:43:00, 12) Erlend Slokvik NOR 1:43:27, 13) Kimmo Määttä FIN 1:43:35, 14) Luigi Girardi ITA 1:43:58, 15) Björnar Tollefsen NOR 1:44:21, 16) Patrik Bauer SWE 1:45:05, 17) Ormar Lutsberg URS 1:45:21, 18) Ignat Orlov BUL 1:46:01, 19) Nikolai Kondev BUL 1:48:07, 20) Vladimir Kormtshikov URS 1:48:32, 21) Ivan Smaus TCH 1:48:39, 22) Giuseppe Dellasega ITA 1:48:53, 23) Pascal Mancini FRA 1:49:59, 24) Zdenek Zuzanek TCH 1:50:03, 25) Jörg Bürger AUT 1:51:40, 26) Lukas Stoffel SUI 1:53:11, 27) Francois Coulomb FRA 1:53:20, 28) Henning Bruns BRD 1:54:38, 29) Lubomir Dejanov BUL 1:54:46, 30) Enzo Macor ITA 1:56:03, 31) Patrick Delplaque FRA 1:56:14, 32) Plamen Georgiev BUL 1:56:21, 33) Max Habenicht AUT 1:57:27, 34) Milan Novotny TCH 1:59:30, 35) Thilo Bruns BRD 2:01:21, 36) Tore Hulgaard DEN & Olaf Gruhn BRD 2:02:51, 38) Ron Lowry CAN 2:06:37, 39) Alain Junod SUI 2:07:19, 40) Gottfried Scheikl AUT 2:08:33, 41) Nicolai Kliem DEN 2:08:49, 42) Neil Cassin GBR 2:09:09, 43) Bernhard Wütrich SUI 2:09:27, 44) Jan Janicek TCH 2:10:39, 45) Christian Cachard FRA 2:10:41, 46) Daniel Sägesser SUI 2:10:53, 47) Andreas Hjortshöj DEN 2:18:09, 48) Robert Andersson GBR 2:24:02, 49) Larry Constantino USA 2:25:08, 50) Steve Dentino USA 2:28:10, 51) Scot Pleban USA 2:28:48, 52) Robert Gilchrist CAN 2:31:22, 53) Frank Kowalevski BRD 2:31:35, 54) Geoff Priestley GBR 2:33:00, 55) Martin Hajdu HUN 2:42:51, 56) Carl Fey USA 2:43:10, 57) Jan Cegielka POL 3:14:05, 58) Eareth Buffet GBR 3:16:45, 59) Jaroslav Bartczak POL 3:56:41, Curt Maier AUT DSQ.

Short distance

Women

1) Ragnhild Bratberg NOR 34:06, 2) Virpi Juutilainen FIN 34:11, 3) Arja Hannus SWE 34:25, 4) Riitta Karjalainen FIN 36:14, 5) Annika Zell SWE 36:17, 6) Mirja Linnainmaa FIN 36:38, 7) Lena Hasselström SWE 36:53, 8) Maret Vaher URS 37:52, 9) Pepa Milusheva BUL 38:17, 10) Ann Larsson SWE 38:44, 11) Anne K: Svingheim NOR 39:36, 12) Arja Nuolioja FIN 40:07, 13) Svetlana Berezina URS 40:43, 14) Kristina Tollefsen NOR 40:56, 15) Krasimira Tschulkova BUL 40:58, 16) Anne Rönning DEN 41:05, 17) Ekaterina Petrova URS 41:20, 18) Dimitrinka Christova BUL 41:49, 19) Natalia Zatsepina URS 41:56, 20) Kristin Hasle NOR 43:21, 21) Anne-Marie Piolat FRA 44:10, 22) Regina Habenicht AUT 44:12, 23) Cristina Vanzo ITA 44:48, 24) Sally Sahni GBR 47:14, 25) Sharon Crawford USA 50:18, 26) Agnes Özse HUN 50:31, 27) Magdalena Dura POL 53:22, 28) Camilla Ryge DEN 53:53, 29) Laurie Collinsworth USA 54:29, 30) Angela Pearson Can 54:38, 31) Michelle Kuipers USA 56:28, 32) Julie Farmer GBR 1:00:25, 33) Sara Mae Berman USA 1:26:15, Christiane Delatour FRA DSQ.

Men

1) Anssi Juutilainen FIN 37:05, 2) Vidar Benjaminsen NOR 38:12, 3) Anders Björkman SWE 38:59, 4) Stig Mattsson SWE 39:29, 5) Erlend Slokvik NOR 40:04, 6) Jonas Engdahl SWE 40:10, 7) Ivan Kuzmin URS 40:57, 8) Vesa Mäkipää FIN 41:00, 9) Ignat Orlov BUL 41:13, 10) Nikolai Kondev BUL 41:15, 11) Nicolo Corradini ITA 41:20, 12) Ormar Lutsberg URS 41:26, 13) Mihail Zorin URS 41:34, 14) Harald Svergia NOR 41:38, 15) Viktor Korchagin URS 41:44, 16) Milan Novotny TCH 41:50, 17) Ivan Smaus TCH 41:50, 18) Risto Linnainmaa FIN 42:35, 19) Mats Olander SWE & Eero Haapasalmi FIN 42:51, 21) Francois Coulomb FRA 43:14, 22) Luigi Girardi ITA 43:29, 23) Marco Selle ITA 43:54, 24) Lubomir Dejanov BUL 44:34, 25) Radovan Kunc TCH 45:14, 26) Manfred Stockmayer AUT 45:26, 27) Olaf Gruhn BRD 45:36, 28) Stein Arne Alnäs NOR 45:49, 29) Michael Melcher AUT 46:04, 30) Sylvain Mougin FRA 46:27, 31) Zdenek Zuzanek TCH 47:03, 32) Max Habenicht AUT 47:28, 33) Henning Bruns BRD 47:53, 34) Alain Junod SUI 48:03, 35) Krum Sergiev BUL 48:12, 36) Thilo Bruns BRD 48:30, 37) Patrick Delplaque FRA 49:01, 38) Tore Hulgaard DEN 49:33, 39) Nicolai Kliem DEN 50:20, 40) Ron Lowry CAN 50:32, 41) Giuseppe Dellasega ITA 50:59, 42) Lukas Stoffel SUI 51:05, 43) Daniel Sägesser SUI 53:18, 44) James Arsenault USA & Jörg Bürger AUT 56:17, 46) Christian Cachard FRA 56:39, 47) Neil Cassin GBR 57:17, 48) Andreas Hjortshöj DEN 57:41, 49) Michael Kukis BRD 58:10, 50) Carl Fey USA 58:37, 51) Hans Peter Oswald SUI 59:08, 52) Geoff Priestley GBR 59:30, 53) Martin Hajdu HUN 59:41, 54) Robert Andersson GBR 1:00:49, 55) Scott Pleban USA 1:02:24, 56) Lans Taylor USA 1:03:54, 57) Robert Gilchrist CAN 1:09:24, 58) Jan Cegielka POL 1:13:02, 59) David Lane GBR 1:17:05, 60) Jaroslaw Bartczak POL 1:23:11.

Relay

Women

1) FIN 2:07:59 (Riitta Karjalainen, Mirja Linnainmaa, Virpi Juutilainen), 2) SWE 2:08:01, (Lena Hasselström, Annika Zell, Arja Hannus), 3) NOR 2:14:43 (Anne Svingheim, Kristina Tollefsen, Ragnhild Bratberg), 4) URS 2:21:38 (Svetlana Berezina, Maret Vaher, Ekaterina Petrova), 5) BUL 2:24:47 (Dimitrinka Christova, Krassimira Tshulkova, Pepa Milusheva), 6) USA 3:04:10 (Sharon Crawford, Michelle Kuipers, Laurie Collinsworth), FRA DSQ (Anne-Marie Piolat,Christiane Delatour), DEN DSQ (Anne Rönning, Camilla Ryge), GBR DSQ (Julie Farmer, Sally Sahni), HUN DSQ (Agnse Özse), CAN DSQ (Angela Pearson), POL DSQ (Magdalena Dura).

Men

1) SWE 3:32:34 (Stig Mattsson, Jonas Engdahl, Bo Engdahl, Anders Björkman), 2) FIN 3:34:16 (Hannu Koponen, Vesa Mäkipää, Risto Linnainmaa, Anssi Juutilainen), 3) NOR 3:34:30 (Kjetil Ulven, Harald Svergia, Vidar Benjaminsen, Erlend Slokvik), 4) URS 3:40:15 (Viktor Korchagin, Ivan Kuzmin, Vladislav Kormtshikov, Dimitri Kalimullin), 5) TCH 3:47:50 (Milan Novotny, Radovan Kunc, Zdenek Zuzanek, Ivan Smaus), 6) BUL 3:54:43 (Krum Sergiev, Lubomir Dejanov, Nikolai Kondev, Ignat Orlov), 7) FRA 4:00:24 (Francois Coulomb, Patrick Delplaque, Sylvain Mougin, Pascal Mancini), 8) AUT 4:03:50 (Max Habenicht, Gottfried Scheikl, Manfred Stockmayer, Michael Melcher), 9) BRD 4:21:06 (Olof Gruhn, Michael Kukis, Thilo Bruns, Henning Bruns), 10) SUI 4:25:33 (Pascal Junod, Alain Junod, Bernard Wütrich, Lukas Stoffel), 11) USA 5:02:45 (James Arsenault, Larry Constantino, Steve Dentino, Lans Taylor), 12) GBR 5:19:26 (Geoff Priestley, David Lane, Robert Andersson, Neil Cassin), ITA DSQ (Enzo Macor, Giuseppe Dellasega, Luigi Girardi, Nicolo Corradini DSQ), DEN DSQ (Tore Hulgaard, Nikolaj Kliem, Andreas Hjortshöj), CAN DSQ (Ron Lowry, Robert Gilchrist), POL DSQ (Jan Cegielka, Jaroslaw Bartczak), HUN DSQ (Martin Hajdu).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation