World Ski Orienteering Championships 1988

Kuopio, Finland

2–6 March

Results

Classic Distance

Women
1) Virpi Juutilainen FIN 1:00:48, 2) Ragnhild Bratberg NOR 1:01:24, 3) Sirpa Kukkonen FIN 1:03:08, 4) Maria Bergfält SWE 1:03:48, 5) Anne Benjaminsen FIN 1:05:26, 6) Toril Hallan NOR 1:06:24, 7) Arja Hannus SWE 1:06:48, 8) Ann Larsson SWE 1:06:55, 9) Pepa Milusheva BUL 1:07:56, 10) Mirja Linnainmaa FIN 1:08:13, 11) Anne K: Svingheim NOR 1:08:29, 12) Jindra Pavelkova TCH 1:08:38, 13) Riju Johansson URS 1:08:42, 14) Lena Karlsson SWE 1:08:44, 15) Nadezda Levitseva URS 1:09:50, 16) Sidsel Owren Nöstebö NOR 1:10:37, 17) Valentina Berezina URS 1:10:39, 18) Paola Nones ITA 1:10:48, 19) Dimitrinka Christova BUL 1:10:51, 20) Svetlana Berezina URS 1:11:37, 21) Mariela Chillingirova BUL 1:15:11, 22) Rita Nones ITA 1:15:26, 23) Krassimira Chulkova BUL 1:15:57, 24) Sally Sahni GBR 1:17:19, 25) Cristina Vanzo ITA 1:21:01, 26) Silvia Terler AUT 1:22:10, 27) Susanne Csurgay AUT 1:26:19, 28) Ursula Egger AUT 1:29:39, 29) Angela Pearson CAN 1:30:39, 30) Sharon Crawford USA 1:32:13, 31) Wendy Dodds GBR 1:45:48, 32) Laurie Collinsworth USA 1:50:28, 33) Sara Mae Berman USA 2:01:26, 34) Isobel Inglis GBR 2:05:42, 35) Judy Dickinson USA 2:15:43, 36) Meg Fraser GBR 2:16:25.

Men
1) Anssi Juutilainen FIN 1:37:34, 2) Hannu Koponen FIN 1:38:44, 3) Anders Björkman SWE 1:38:47, 4) Stig Mattsson SWE 1:38:53, 5) Lars Lystad NOR 1:39:49, 6) Ivan Kuzmin URS 1:41:12, 7) Lars Sundlöf SWE 1:42:52, 8) Mikko Kosonen FIN 1:43:31, 9) Pertti Linnainmaa FIN 1:43:48, 10) Kjetil Ulven NOR 1:44:27, 11) Mihail Zorin URS 1:44:31, 12) Niklas Andersson SWE 1:44:52, 13) Istvan Szöllösi HUN & Ivan Smaus TCH 1:45:41, 15) Nicolo Corradini ITA 1:47:11, 16) Nikolai Luzin URS 1:47:27, 17) Alexandr Levitsev URS 1:47:50, 18) Agoston Dosek HUN 1:48:44, 19) Nikolai Kondev BUL 1:49:13, 20) Lukas Stoffel TCH 1:49:27, 21) Radovan Kunc TCH 1:50:52, 22) Zdenek Zuzanek TCH 1:52:05, 23) Vidar Benjaminsen NOR 1:53:00, 24) Henning Bruns BRD 1:53:03, 25) Harald Svergia NOR 1:53:04, 26) Lubomir Dejanov BUL 1:53:10, 27) Max Habenicht AUT 1:54:34, 28) Krum Sergiev BUL 1:55:16, 29) Marcello Pradel ITA 1:56:37, 30) Alain Junod SUI 1:57:40, 31) Curt Maier AUT 1:59:35, 32) Giuseppe Dellasega ITA 2:00:16, 33) Boiko Chukalejski BUL 2:01:15, 34) Gottfried Scheikl 2:01:43, 35) Daniel Sägesser SUI 2:03:20, 36) Kim Poole CAN 2:03:25, 37) Michael Melcher AUT 2:03:20, 38) Arno Fisera TCH 2:03:37, 39) David Marshall GBR 2:03:46, 40) Tore Hulgaard DEN 2:04:02, 41) Niels C: Nielsen DEN 2:04:25, 42) Olaf Gruhn BRD 2:05:55, 43) Fracois Coulomb FRA 2:07:13, 44) Ron Lowry CAN 2:07:39, 45) Ken Sidnoy CAN 2:08:10, 46) C: Bromley-Gardner GBR 2:08:41, 47) Thilo Bruns BRD 2:09:47, 48) Oliver Foeth BRD 2:09:48, 49) Enzo Macor ITA 2:11:16, 50) Jean Luc Girod FRA 2:16:21, 51) Timo Palotie CAN 2:17:39, 53) James Arsenault USA 2:18:52, 54) Hanspeter Oswald SUI 2:20:51, 55) Nikolaj Kliem DEN 2:22:53, 56) György Bokros HUN 2:28:33, 57) Steve Dentino USA 2:32:34, 58) Jan Cegielka POL 2:43:31, 59) David Rosen GBR 2:55:17, 60) Arun Sahni GBR 2:59:21, 61) Manfred Scholz POL 3:14:29, 62) Carl Fey USA 3:21:05, Michael Kohlhas USA DNF.

Short distance

Women
1) Ragnhild Bratberg NOR 36:01, 2) Virpi Juutilainen FIN 37:29, 3) Sirpa Kukkonen FIN 37:38, 4) Pepa Milusheva BUL 38:06, 5) Arja Hannus SWE 38:17, 6) Anne K: Svingheim NOR 38:29, 7) Toril Hallan NOR 39:36, 8) Anne Benjaminsen FIN 40:42, 9) Valentina Bliznevskaja URS 41:19, 10) Maria Bergfält SWE 41:35, 11) Kristine Ödegaard NOR 41:51, 12) Jekaterina Petrova URS 42:29, 13) Nadezda Levitseva URS 42:33, 14) Riju Johansson URS 42:43, 15) Krassimira Chulkova BUL 42:56, 16) Ann-Charlotte Carlsson SWE 43:43, 17) Mariela Chillingirova BUL 44:25, 18) Jindra Pavelkova TCH 44:41, 19) Dimitrinka Christova BUL 45:01, 20) Ann Larsson SWE 45:56, 21) Rita Nones ITA 46:39, 22) Vuokko Ukkola FIN & Sally Sahni GBR 47:14, 24) Silvia Terler AUT 48:50, 25) Angela Pearson CAN 51:30, 26) Ursula Egger AUT 51:52, 27) Susanne Csurgay AUT 52:03, 28) Paola Nones ITA 54:15, 29) Sharon Crawford USA 54:16, 30) Michelle Kuipers USA 1:01:15, 31) Wendy Dodds GBR 1:02:46, 32) Isobel Inglis GBR 1:12:40, 33) Meg Fraser GBR 1:16:56, 34) Sara Mae Berman USA 1:18:17, 35) Judy Dickinson USA 1:23:12.

Men
1) Hannu Koponen FIN 44:56, 2) Vidar Benjaminsen NOR 45:00, 3) Anssi Juutilainen FIN 45:01, 4) Stig Mattsson SWE 45:28, 5) Lars Lystad NOR 45:51, 6) Erlend Slokvik NOR 46:02, 7) Claes Berglund SWE 46:09, 8) Mihail Zorin URS 46:46, 9) Tapio Pussinen FIN 46:55, 10) Ivan Smaus TCH 47:02, 11) Juha Kirvesmies FIN 47:24, 12) Nicolo Corradini ITA 47:45, 13) Jonas Bauer SWE 48:05, 14) Eirik Naess-Ulseth NOR 48:17, 15) Ivan Kuzmin URS 48:23, 16) Anatoli Krylov URS 49:01, 17) Ignat Orlov BUL 49:02, 18) Nikolai Kondev BUL 50:47, 19) Agoston Dosek HUN 51:44, 20) Hannes Pacher AUT 52:02, 21) Zdenek Zuzanek TCH 52:10, 22) Giuseppe Dellasega ITA 52:29, 23) Viktor agin URS 52:30, 24) Henning Bruns BRD 52:43, 25) Max Habenicht AUT 53:30, 26) Lubomir Dejanov BUL 53:44, 27) Istvan Szöllösi HUN 54:47, 28) David Marshall GBR 55:46, 29) Tore Hulgaard DEN 55:55, 30) Olaf Gruhn BRD 56:23, 31) Kim Poole CAN 56:42, 32) Francois Coulomb FRA 57:17, 33) Niels C: Nielsen DEN 57:19, 34) Boiko Chukalejski BUL 58:25, 35) Pascal Junod SUI 58:35, 36) Urs Steiner SUI 59:10, 37) Ron Lowry CAN 59:17, 38) Lars Sundlöf SWE 59:48, 39) Nikolaj Kliem DEN 1:00:14, 40) Luigi Girardi ITA 1:00:19, 41) Daniel Sägesser SUI 1:00:20, 42) Curt Maier AUT 1:00:32, 43) C: Bromley-Gardner GBR 1:00:45, 44) Radovan Kunc TCH 1:00:51, 45) Oliver Foeth BRD 1:03:07, 46) Machal Hajek TCH 1:03:37, 47) James Arsenault USA 1:04:07, 48) Hanspeter Oswald SUI 1:04:22, 49) Istvan Bokross HUN 1:04:46, 50) Enzo Macor ITA 1:06:04, 51) Ken Sidney CAN 1:06:07, 52) Carl Childs USA 1:06:45, 53) Thilo Bruns BRD 1:11:17, 54) Jean Luc Girod FRA 1:11:42, 55) Mike Wimpenny GBR 1:13:36, 56) Jan Cegielka POL 1:21:31, 57) David Rosen GBR 1:21:34, 58) Timo Palotie CAN 1:22:31, 59) Manfred Scholz POL 1:22:47, 60) Larry Berman USA 1:25:54, 61) Carl Fey USA 1:46:57, György Bokros HUN DSQ, Manfre Kürner AUT DSQ.

Relay

Women
1) FIN 2:16:54 (Sirpa Kukkonen, Anne Benjaminsen, Virpi Juutilainen), 2) NOR 2:17:19 (Anne: K: Svingheim, Toril Hallan, Ragnhild Bratberg), 3) SWE 2:33:49 (Ann-Charlotte Carlsson, Arja Hannus, Maria Bergfält), 4) URS 2:33:26 (Riju Johansson, Nadezeva Levitseva, Valentina Bliznevskaja), 5) BUL 2:35:50 (Dimitrinka Christova, Mariela Chillingirova, Pepa Milusheva), 6) ITA 2:43:45 (Rita Nones, Paola Nones, Cristina Vanzo), 7) AUT 3:09:30 (Susanne Csurgay, Silvia Dodds, Ursula Egger), 8) GBR 3:31:42 (Sally Sahni, Wendy Dodds, Isobel Inglis), 9) USA 3:48:45 (Sharon Crawford, Laurie Collinsworth, Michelle Kuipers), CAN DNF (Angela Pearson), TCH DNF (Jindra Pavelkova).

Men
1) FIN 3:58:40 (Hannu Koponen, Juha Kirvesmies, Mikko Kosonen, Anssi Juutilainen), 2) SWE 4:09:25 (Stig Mattsson, Claes Berglund, Anders Björkman, Jonas Bauer), 3) NOR 4:10:55 (Kjetil Ulven, Lars Lystad, Erlend Slokvik, Vidar Benjaminsen), 4) URS 4:18:10 (Ivan Kuzmin, Alexander Levitsev, Nikolai Luzin, Mihail Zorin), 5) BUL 4:23:38 (Krum Sergiev, Lubomir Dejanov, Nikolai Kondev, Ignat Orlov), 6) TCH 4:23:49 (Radovan Kunc, Arno Fisera, Ivan Smaus, Zdenek Zuzanek), 7) ITA 4:46:30 (Giuseppe Dellasega, Luigi Girardi, Marcello Pradel, Nicolo Corradini), 8) BRD 4:53:10 (Olaf Gruhn, Oliver Foeth, Thilo Bruns, Henning Bruns), 9) SUI 5:04:53 (Lukas Stoffel, Urs Steiner, Pascal Junod, Alain Junod), 10) HUN 5:06:36 (Istvan Szöllösi, György Bokros, Istvan Bokros, Agoston Dosek), 11) CAN 5:07:54 (Kim Poole, Ken Sidney, Timo Palotie, Ron Lowty), 12) USA 6:00:32 (James Arsenault, Carl Childs, Steve Dentino, Larry Berman), 13) GBR 6:05:04 (David Marshall, C: Bromley-Gardner, Arun Sahni, Mike Wimpenny), DEN DNF (Tore Hulgaard, Niels C: Nielsen, Nicolaj Kliem DNF), AUT DSQ (Hannes Pacher, Max Habenicht, Curt Maier DSQ), POL DNF (Jan Cegielka, Manfred Scholz), FRA DNF (Francoise Coulomb, Jean Luc Girod).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation