World Trail Orienteering Championships 2012

Scotland, Great Britain

6-9 June 2012
Email: wtoc2012@britishorienteering.org.uk
Website: www.britishorienteering.org.uk/page/WTOC2012
IOF Senior Event Adviser:
Jari Turto (FIN)

Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2A
Entry form

Results

Paralympic Class

1) Ola Jansson SWE, points 42, time 138, 2) Pekka Seppä FIN, points 41, time 75, 3) Dmitry Kucherenko RUS, points 40, time 252,5, 4) Evaldas Butrimas LTU, points 39, time 66, 5) Ivica Bertol CRO, points 39, time 177,5, 6) Kari Pinola FIN, points 38, time 191,5, 7) Pavel Shmatov RUS, points 37, time 111, 8) Inga Gunnarsson SWE, points 37, time 127,5, 9) Andrey Shiryaev RUS, points 36, time 276,5, 10) Guntis Jakubovskis LAT, points 35, time 47,5, 11) Pavel Dudík CZE, points 35, time 160,5, 12) Rolf Karlsson SWE, points 35, time 212,5, 13) Laima Lazinskiene LTU, points 34, time 141, 14) Knut Terje Ovesen NOR, points 34, time 143, 15) Jana Kostová CZE, points 34, time 239,5, 16) Arne Ask NOR, points 33, time 201, 17) Hideto Kijima JPN, points 32, time 106,5, 18) Marina Borisenkova RUS, points 32, time 112, 19) Søren Saxtorph DEN, points 32, time 234, 20) Valdis Strods LAT, points 31, time 171, 21) David Irving USA, points 30, time 199, 22) Vladyslav Poznianskyi UKR, points 30, time 280,5, 23) Tadeus Simkovic LTU, points 30, time 345, 24) Bohuslav Hulka CZE, points 28, time 205,5, 25) Nobuyuki Takayanagi JPN, points 27, time 60,5, 26) John Crosby GBR, points 27, time 209, 27) Jahn Petersen DEN, points 27, time 243,5, 28) Matti Mäntyniemi FIN, points 26, time 120, 29) Miksa Laáber HUN, points 26, time 235,5, 30) Vjaceslavs Lukaševics LAT, points 23, time 161,5, 31) Glen Cafferty USA, points 19, time 260, 32) Ricardo Jorge C.F. Pinto POR, points 17, time 212,5, 33) Nagamitsu Mori JPN, points 17, time 275,5, 34) Francesco Valentini ITA, points 15, time 295, 35) Agata Ludwiczak POL, points 10, time 162, 36) Catherine Yekenevicz USA, points 7, time 169.

Open Class

1) Stig Gerdtman SWE, points 44, time 118,5, 2) Vitaliy Kyrychenko UKR, points 44, time 159, 3) Sergiy Stoian UKR, points 43, time 60, 4) Christian Gieseler GER, points 43, time 68,5, 5) Ian Ditchfield GBR, points 43, time 71,5, 6) Mark Heikoop NED, points 43, time 79, 7) Antti Rusanen FIN, points 43, time 143,5, 8) Martin Jullum NOR, points 42, time 34, 9) Hanka Straube GER, points 42, time 61,5, 10) Remo Madella ITA, points 42, time 72,5, 11) John Kewley GBR, points 42, time 93,5, 12) Marit Wiksell SWE, points 42, time 105,5, 13) Geir Myhr Øien NOR, points 42, time 120,5, 14) Mykola Opanasenko UKR, points 42, time 167, 15) Guido Michelotti ITA, points 42, time 260,5, 16) Krešo Keresteš SLO, points 41, time 38, 17) Libor Forst CZE, points 41, time 96, 18) Martin Fredholm SWE, points 41, time 97,5, 19) Tomáš Leštínský CZE, points 41, time 112, 20) Lauri Kontkanen FIN, points 41, time 133,5, 21) Richard Y. Ebright USA, points 41, time 162,5, 22) Andrius Jovaisa LTU, points 40, time 150, 23) Maria Krog Schulz DEN, points 39, time 42,5, 24) Ivo Tišljar CRO, points 39, time 73, 25) Haruo Kimura JPN, points 39, time 130,5, 26) Michael Poulsen USA, points 39, time 153,5, 27) Renato Bettin ITA, points 39, time 158, 28) Atis Rukšans LAT, points 39, time 166, 29) Emil Kacin SLO, points 39, time 180, 30) Vibeke Vogelius DEN, points 38, time 35,5, 31) Zdenko Horjan CRO, points 38, time 93,5, 32) Evaldas Liekmanis LTU, points 38, time 103, 33) Fruzsina Biró HUN, points 38, time 112,5, 34) Borisas Gavrilovas LTU, points 38, time 140,5, 35) Hannu Niemi FIN, points 38, time 165, 36) Zita Rukšane LAT, points 38, time 254, 37) Tatsuyoshi Koizumi JPN, points 37, time 110, 38) Clive Allen GBR, points 37, time 138,5, 39) Lars Jakob Waaler NOR, points 37, time 142,5, 40) Takuya Yamaguchi JPN, points 37, time 155, 41) Alan Gartside IRL, points 37, time 165,5, 42) Lenka Forstová CZE, points 37, time 223,5, 43) Declan McGrellis IRL, points 36, time 240,5, 44) Nataliya Styunina RUS, points 36, time 298,5, 45) Damir Gobec CRO, points 35, time 45, 46) Lars Ole Larsen DEN, points 35, time 109, 47) Martti Inkinen FIN, points 35, time 124,5, 48) Liang Chi-Hang HKG, points 35, time 140, 49) Ho Chun-Ho HKG, points 35, time 154,5, 50) Wilbert Hollinger IRL, points 35, time 235, 51) Guntars Mankus LAT, points 34, time 165, 52) Hui Yau-Chui HKG, points 34, time 238, 53) Sharon Crawford USA, points 34, time 267, 54) Mateja Keresteš SLO, points 32, time 199,5, 55) Piotr Zielczynski POL, points 31, time 190, 56) Roberto Munilla Velasco ESP, points 31, time 316,5, 57) Eduard Oginskii RUS, points 30, time 174,5, 58) Dmitry Dokuchaev RUS, points 26, time 189,5, 59) Julia Zielczynska POL, points 24, time 245, 60) Joaquim M.P. de Macedo POR, points 20, time 163, 61) Tünde Forstreuter HUN, points 18, time 155,5.

Team Competition

1) Finland, points 72, time 91 (Lauri Kontkanen, Antti Rusanen, Pekka Seppä), 2) Sweden, points 72, time 148,5 (Stig Gerdtman, Ola Jansson, Marit Wiksell), 3) Croatia, points 71, time 124,5 (Ivo Tišljar, Ivica Bertol, Zdenko Horjan), 4) Lithuania, points 70, time 106,5 (Andrius Jovaisa, Evaldas Liekmanis, Evaldas Butrimas), 5) Czech Republic, points 69, time 67 (Tomáš Leštínský, Libor Forst, Pavel Dudík), 6) Ukraine, points 68, time 267,5 (Sergiy Stoian, Vitaliy Kyrychenko, Vladyslav Poznianskyi), 7) Great Britain, points 65, time 117 (Ian Ditchfield, John Kewley, John Crosby), 8) Latvia, points 65, time 242,5 (Zita Rukšane, Guntars Mankus, Guntis Jakubovskis), 9) Russia, points 64, time 74 (Dmitry Kucherenko, Nataliya Styunina, Marina Borisenkova), 10) Norway, points 64, time 136 (Martin Jullum, Lars Jakob Waaler, Arne Ask), 11) Denmark, points 62, time 67 (Maria Krog Schulz, Vibeke Vogelius, Søren Saxtorph), 12) Japan, points 61, time 283,5 (Takuya Yamaguchi, Haruo Kimura, Hideto Kijima), 13) United States, points 57, time 251 (Richard Y. Ebright, Michael Poulsen, David Irving), 14) Italy, points 55, time 227,5 (Guido Michelotti, Remo Madella, Francesco Valentini), 15) Hungary, points 53, time 315 (Fruzsina Biró, Miksa Laáber, Tünde Forstreuter), 16) Poland, points 45, time 192 (Piotr Zielczynski, Julia Zielczynska, Agata Ludwiczak).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation