World Ski Orienteering Championships 1982

Aigen/Ennstal, Austria

8–12 February

Results

Women

1) Arja Hannus SWE 1:15:53, 2) Mirja Puhakka FIN 1:17:22, 3) Sirpa Kukkonen FIN 1:18:34, 4) Ulla Klingström SWE & Sinikka Kukkonen FIN 1:19:58, 6) Irmeli Peltola FIN 1:21:51, 7) Kaija Silvennoinen FIN 1:23:02, 8) Susanne Lindgren SWE 1:24:38, 9) Marie Gustafsson SWE 1:26:05, 10) Ann Larsson SWE 1:26:10, 11) Sidsel Owren NOR 1:26:26, 12) Gunhild Hennum NOR 1:27:26, 13) Ranveig Narbuvold NOR 1:28:58, 14) Toril Hallan NOR 1:30:58, 15) Giulka Miluscheva BUL 1:33:09, 16) Regina Mandl AUT 1:36:49, 17) Krasimira Tschulkova BUL 1:36:51, 18) Brigit Staufer SUI 1:38:36, 19) Lotti Furrer SUI 1:41:06, 20) Caroline Brittan GBR 1:41:34, 21) Andrea Reidlinger AUT 1:43:09, 22) Veska Georgieva BUL 1:44:06, 23) Waltraud Dvorak AUT 1:44:22, 24) Marianna Kalo HUN 1:45:15, 25) Emilia Tschilova BUL 1:46:33, 26) Waltraud Köpl AUT 1:49:50, 27) Brigitte Zürcher SUI 1:50:18, 28) Sharon Crawford USA 1:50:45, 29) Patricia Murphy GBR 1:51:01, 30) Sonja Terler AUT 1:51:17, 31) Irene Müller SUI 1:55:05, 32) Hanne Birke DEN 1:55:41, 33) Ursula Lips SUI 1:59:09, 34) Barbara Belmont USA 2:03:34, 35) Ute Munkert BRD 2:05:52, 36) Virginia Lehman USA 2:14:09, 37) Penny Rye GBR 2:15:41, 38) Liz Dunn GBR 2:16:51, 39) Martine Detroux-Lourtie BEL 2:21:19, 40) Christiane Wieland BRD 2:33:25, 41) Ulrike Horn BRD 2:34:15.

Men

1) Olavi Svanberg FIN 1:39:58, 2) Pertti Tikka FIN 1:40:07, 3) Sigurd Dähli NOR 1:43:15, 4) Morten Berglia NOR 1:44:02, 5) Claes Berglund SWE 1:44:43, 6) Veli-Matti Pellinen FIN 1:46:42, 7) Magnus Löfsted SWE 1:46:54, 8) Ignat Orlov BUL 1:47:03, 9) Matti Väisänen FIN 1:48:07, 10) Stefan Persson SWE 1:48:33, 11) Pekka Vähäsöyrinki FIN 1:50:12, 12) Ove Boström SWE 1:50:41, 13) Tore Sagvolden NOR 1:52:52, 14) Giuseppe Dellasega ITA 1:52:59, 15) George Hadjimitev BUL 1:53:46, 16) Jan-Erik Thorn SWE 1:54:54, 17) Hannes Pacher AUT 1:55:12, 18) Finn Kinneberg NOR 1:57:35, 19) Lubomir Stojev BUL 1:57:42, 20) Josef Bachler SUI 1:58:01, 21) Marcello Pradel ITA 1:59:03, 22) Henning Bruns BRD 2:01:26, 23) Max Holzer AUT 2:01:47, 24) Curt Maier AUT 2:01:54, 25) Agoston Bosek HUN 2:04:02, 26) Bovko Stankov BUL 2:04:16, 27) Gila Poltera SUI 2:04:47, 28) Christian Abersold SUI 2:05:30, 29) David Marshall GBR 2:06:33, 30) John Rye GBR 2:06:52, 31) Hans Gerber SUI 2:07:10, 32) Mick Goode GBR 2:07:50, 33) Urs Steiner SUI 2:10:19, 34) Marziano Weber ITA 2:12:13, 35) David McGraw USA 2:12:46, 36) Herbert Lippitsch AUT 2:13:31, 37) Niels Pallisgaard DEN 2:16:54, 38) Tschavdar Siderov BUL 2:17:39, 39) Reinhard Balling AUT 2:19:07, 40) Roland Favre FRA 2:19:29, 41) Tony Potter GBR 2:22:35, 42) Daniel Plockyn FRA 2:29:10, 43) Tom Hollowell USA 2:32:49, 44) Ron Pontius USA 2:34:50, 45) Mike Down GBR 2:35:41, 46) James Pugh USA 2:38:17, 47) Anton Bauernfeind BRD 2:38:41, 48) Michael Gatter FRA 2:44:53, 49) Douglas Hollowell USA 2:45:31, 50) Jean-Marie Würtz FRA & Herbert Pöhlman BRD 2:59:10, 52) Maurice Ongania AUS & Herbert Pöhlman BRD 2:59:10, 54) Serge Jeanmenne BEL 3:34:44, 55) Philippe Calson BEL 4:30:04, Bob Cranage AUS DSQ, Stefano Bazzanella ITA DSQ, Gerhard Dr: Horn BRD DSQ.

Relay

Women

1) SWE 2:20:37 (Ulla Klingström, Susanne Lindgren, Arja Hannus), 2) FIN 2:29:01 (Sinikka Kukkonen, Sirpa Kukkonen, Mirja Puhakka), 3) NOR 2:44:01 (Ranveig Narbuvold, Sidsel Owren, Toril Hallan), 4) BUL 2:49:03 (Veska Georgieva, Krasimira Tschulkova, Giulka MIlusheva), 5) AUT 2:57:29 (Andrea Reidlinger, Waltraud Dvorak, Regina Mandl), 6) SUI 3:01:05 (Brigitte Staufer, Lotti Furrer, Brigitte Zürhcher), 7) GBR 3:18:20 (Patricia Murphy, Liz Dunn, Caroline Brittan), 8) USA 3:28:18 (Sharon Crawford, Virginia Lehman, Barb Belmont), 9) BRD 3:32:03 (Ute Munkert, Ulrike Horn, Christiane Wieland).

Men

1) SWE 3:11:33 (Magnus Löfstedt, Claes Berglund, Stefan Persson, Jan-Erik Thorn), 2) NOR 3:13:43 (Finn Kinneberg, Tore Sagvolden, Morten Berglia, Sigurd Dähli), 3) FIN 3:16:31 (Veli-Matti Pellinen, Matti Väisänen, Pertti Tikka, Olavi Svanberg), 4) BUL 3:20:23 (Lubomir Stojev, Boyko Stankov, Ignat Orlov, Georgi Hadjimitev), 5) AUT 3:29:31 (Hans Pacher, Curt Maier, Herbert Lippitsch, Max Holzer), 6) SUI 3:32:50 (Gila Poltera, Hans Gerber, Christian Abersold, Josef Bachler), 7) ITA 3:45:18 (Giuseppe Dellasega, Marziano Weber, Stefano Bazzanella, Marcello Pradel), 8) GBR 3:55:18 (Dave Marshall, Tony Potter, John Rye, Mick Goode), 9) USA 4:02:03 (Dong Hollowell, Tom Hollowell, Jim Pugh, David McGraw), 10) BRD 4:14:08 (Roland Krebs, Reinhard Wieland, Anton Bauernfeind, Henning Bruns), 11) BEL 6:45:02 (Serge Jeannmenne, Philippe Calson, Jean-Marie Demeuse, Andre Lourtie), FRA DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation