MTB Orienteering World Cup 2011 Round 2 (Events 4–6)

Dalarna, Sweden

17–21 June 

IK Jarl
Backavägen 38S795 32 Rättvik
Tel. +46 76 8088275 (Per Spik)
E-mail: info@mtbosweden.se
Website: www.mtbosweden.se
IOF Senior Event Adviser:
Tage V. Andersen (DEN)

Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Event 4: Middle distance (18 June)

Women

1) Marika Hara FIN 54:47, 2) Christine Schaffner SUI 56:43, 3) Michaela Gigon AUT 57:14, 4) Susanna Laurila FIN 57:49, 5) Maja Rothweiler SUI 59:50, 6) Hana Bajtošová SVK 59:51, 7) Ingrid Stengård FIN 59:54, 8) Ksenia Chernykh RUS 1:00:58, 9) Martina Tichovská CZE 1:01:11, 10) Renata Paulíčková CZE 1:01:34, 11) Anke Dannowski GER 1:01:46, 12) Karolina Mickevičiūtė LTU 1:01:53, 13) Svetlana Poverina RUS 1:01:57, 14) Nina Hoffmann DEN 1:02:13, 15) Anna Kamińska POL 1:02:24, 16) Rikke Kornvig DEN 1:03:11, 17) Sonja Zinkl AUT 1:03:52, 18) Ursina Jäggi SUI 1:03:53, 19) Melanie Simpson AUS 1:04:46, 20) Cecilia Thomasson SWE 1:05:46, 21) Laura Scaravonati ITA 1:05:50, 22) Emily Benham GBR 1:05:55, 23) Anna Füzy HUN 1:05:58, 24) Milena Cipriani ITA 1:06:15, 25) Elena Nemchenko RUS 1:06:24, 26) Stella Varotti ITA 1:07:33, 27) Sanna Wallenborg SWE 1:09:27, 28) Barbora Chudíková CZE 1:09:51, 29) Yana Kalugina RUS 1:10:11, 30) Ramune Arlauskienė LTU 1:10:39, 31) Anna Telyakevych UKR 1:11:25, 32) Natalia Szherbakova RUS 1:13:22, 33) Kirsi Korhonen FIN 1:14:08, 34) Asta Šimkonienė LTU 1:14:10, 35) Nadia Mikryukova RUS 1:15:44, 36) Katarina Lindén SWE 1:20:13, Lisi Hohenwarter AUT DSQ, Ann-Dorthe Lisbygd DEN DSQ, Maret Vaher EST DSQ, Gerit Pfuhl GER DSQ.

Men

1) Jussi Laurila FIN 1:04:13, 2) Radek Laciga CZE 1:04:32, 3) Juho Saarinen FIN 1:05:03, 4) Jiři Hradil CZE 1:05:28, 5) Tobias Breitschädel AUT 1:06:10, 6) Anton Foliforov RUS 1:07:16, 7) Beat Schaffner SUI 1:07:27, 8) Marek Pospíšek CZE 1:07:33, 9) Ruslan Gritsan RUS 1:07:42, 10) Maciej Gromadka POL 1:08:01, 11) Samuli Saarela FIN 1:08:05, 12) Matthieu Barthélémy FRA 1:08:26, 13) Pekka Niemi FIN 1:08:29, 14) Juuso Jutila FIN 1:09:08, 15) Luca Dallavalle ITA 1:09:11, 16) Valeriy Gluhov RUS 1:09:14, 17) Tobias Ostrom SWE 1:10:12, 18) František Bogar CZE 1:10:26, 19) Alar Viitmaa EST 1:10:35, 20) Beat Oklé SUI 1:10:41, 21) Christian Hohl SUI 1:10:55, 22) Martin Ševčik CZE 1:11:36, 23) Maxim Zhurkin RUS 1:12:22, 24) Lasse Brun Pedersen DEN 1:12:38, 25) Rolf Wermelinger SUI 1:13:29, 26) Johan Granath SWE 1:13:35, 27) Jan Svoboda CZE 1:13:36, 28) Tuukka Turkka FIN 1:13:44, 28) Hans Jorgen Kvale NOR 1:13:44, 30) Bernhard Schachinger AUT 1:14:23, 30) Sindre Haverstad NOR 1:14:23, 32) Tõnis Erm EST 1:14:35, 33) Christof Haingartner AUT 1:14:41, 34) Piero Turra ITA 1:14:44, 35) Margus Hallik EST 1:14:54, 36) Urs Dauwalder SUI 1:15:49, 37) Andreas Rief AUT 1:16:01, 38) Taaniel Tooming EST 1:16:28, 39) Kevin Haselsberger AUT 1:16:41, 40) Stéfane Toussaint FRA 1:17:09, 41) Ivan Gasperotti ITA 1:17:11, 42) Victor Korchagin RUS 1:17:38, 43) Maxim Kapitonov RUS 1:17:39, 44) Petras Andrašiūnas LTU 1:18:16, 45) Markus Martinelle SWE 1:18:40, 46) Jonas Maišelis LTU 1:18:46, 47) Tony Larsson SWE 1:19:58, 48) Simon Seger SUI 1:20:05, 49) Marek Karm EST 1:20:35, 50) Mark Stodgell GBR 1:20:40, 51) Mood Linus Karisson SWE 1:23:28, 52) Ove Saetra NOR 1:24:31, 53) Mario Ruggiero ITA 1:25:16, 54) Sebastian Wojtynek POL 1:25:40, 55) Loïc Lonchampt FRA 1:26:45, 56) Alan Hartley GBR 1:27:15, 57) Arbo Rae EST 1:30:36, 58) Simone Greco ITA 2:11:04, Erik Skovgaard Knudsen DEN DSQ, Giaime Origgi ITA DSQ.

Event 5: Long distance (19 June)

Women

1) Susanna Laurila FIN 1:37:44, 2) Ksenia Chernykh RUS 1:37:46, 3) Rikke Kornvig DEN 1:37:47, 4) Marika Hara FIN 1:37:48, 5) Laura Scaravonati ITA 1:37:49, 6) Maja Rothweiler SUI 1:37:50, 7) Anna Füzy HUN 1:37:51, 8) Michaela Gigon AUT 1:38:08, 9) Christine Schaffner SUI 1:41:45, 10) Cecilia Thomasson SWE 1:41:47, 11) Hana Bajtošová SVK 1:43:12, 12) Sonja Zinkl AUT 1:43:16, 13) Martina Tichovská CZE 1:43:52, 14) Ursina Jäggi SUI 1:43:53, 15) Lisi Hohenwarter AUT 1:43:54, 16) Ingrid Stengård FIN 1:44:00, 17) Svetlana Poverina RUS 1:46:13, 18) Ramune Arlauskienė LTU 1:47:27, 19) Olga Vinogradova RUS 1:47:34, 20) Renata Paulíčková CZE 1:47:55, 21) Barbora Chudíková CZE 1:47:58, 22) Sanna Wallenborg SWE 1:48:02, 23) Anna Kamińska POL 1:48:35, 24) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 1:50:18, 25) Emily Benham GBR 1:50:30, 26) Nadia Mikryukova RUS 1:50:49, 27) Nina Hoffmann DEN 1:50:54, 28) Maret Vaher EST 1:52:50, 29) Karolina Mickevičiūtė LTU 1:55:16, 30) Kirsi Korhonen FIN 1:55:32, 31) Anna Telyakevych UKR 1:57:47, 32) Milena Cipriani ITA 1:58:40, 33) Elena Nemchenko RUS 2:00:56, 34) Asta Šimkonienė LTU 2:02:03, 35) Anke Dannowski GER 2:04:30, 36) Natalia Szherbakova RUS 2:06:09, 37) Melanie Simpson AUS 2:07:31, 38) Stella Varotti ITA 2:11:57, Gerit Pfuhl GER DSQ, Katarina Lindén SWE DSQ.

Men

1) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:46:28, 2) Anton Foliforov RUS 1:47:47, 3) Tõnis Erm EST 1:47:48, 4) Samuli Saarela FIN 1:48:09, 5) Jiři Hradil CZE 1:48:10, 6) Samuel Pökälä FIN 1:48:13, 7) Maciej Gromadka POL 1:48:16, 8) Marek Pospíšek CZE 1:48:17, 9) Luca Dallavalle ITA 1:48:18, 10) Radek Laciga CZE 1:48:23, 11) Victor Korchagin RUS 1:48:25, 12) Pekka Niemi FIN 1:49:32, 13) Beat Schaffner SUI 1:50:25, 14) František Bogar CZE 1:50:27, 15) Ruslan Gritsan RUS 1:50:41, 16) Tobias Breitschädel AUT 1:50:56, 17) Juho Saarinen FIN 1:50:58, 18) Bernhard Schachinger AUT 1:51:00, 19) Andreas Rief AUT 1:51:01, 20) Valeriy Gluhov RUS 1:51:19, 21) Tuukka Turkka FIN 1:51:24, 22) Martin Ševčik CZE 1:53:42, 23) Beat Oklé SUI 1:54:01, 24) Taaniel Tooming EST 1:55:45, 25) Hans Jorgen Kvale NOR 1:55:46, 26) Petras Andrašiūnas LTU 1:56:09, 27) Piero Turra ITA 1:56:13, 28) Mood Linus Karisson SWE 1:57:20, 29) Alar Viitmaa EST 1:57:29, 30) Matthieu Barthélémy FRA 1:57:55, 31) Margus Hallik EST 1:59:27, 32) Ivan Gasperotti ITA 1:59:35, 33) Sebastian Wojtynek POL 2:00:07, 34) Tobias Ostrom SWE 2:00:10, 35) Urs Dauwalder SUI 2:00:37, 36) Christof Haingartner AUT 2:02:25, 37) Simon Seger SUI 2:02:30, 38) Mario Ruggiero ITA 2:02:31, 39) Jan Svoboda CZE 2:02:45, 40) Johan Granath SWE 2:02:59, 41) Stéfane Toussaint FRA 2:03:13, 42) Jonas Maišelis LTU 2:03:45, 43) Loïc Lonchampt FRA 2:05:58, 44) Giaime Origgi ITA 2:06:52, 45) Markus Martinelle SWE 2:09:00, 46) Kevin Haselsberger AUT 2:09:27, 47) Rolf Wermelinger SUI 2:10:23, 48) Arbo Rae EST 2:11:33, 49) Bjorn Volcker SWE 2:11:43, 50) Jussi Laurila FIN 2:12:56, 51) Christian Hohl SUI 2:13:50, 52) Ove Saetra NOR 2:15:23, 53) Mark Stodgell GBR 2:19:00, 54) Marek Karm EST 2:20:26, 55) Alan Hartley GBR 2:26:23, 56) Sindre Haverstad NOR 2:32:40, Lasse Brun Pedersen DEN DSQ, Simone Greco ITA DSQ, Maxim Kapitonov RUS DSQ, Maxim Zhurkin RUS DSQ, Tony Larsson SWE DSQ.

Event 6: Mixed Relay (20 June)

1) Finland 2:18:08 (Marika Hara, Jussi Laurila, Juho Saarinen), 2) Switzerland 2:18:22 (Beat Oklé, Christine Schaffner, Beat Schaffner), 3) Denmark 2:20:07 (Lasse Brun Pedersen, Rikke Kornvig, Erik Skovgaard Knudsen), 4) Czech Republic 2:20:13 (Martina Tichovská, František Bogar, Marek Pospíšek), 5) Poland 2:22:59 (Sebastian Wojtynek, Anna Kamińska, Maciej Gromadka), 6) Russia 2:26:47 (Ksenia Chernykh, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 7) Austria 2:26:49 (Michaela Gigon, Bernhard Schachinger, Tobias Breitschädel), 8) Estonia 2:28:09 (Maret Vaher, Margus Hallik, Tõnis Erm), 9) Lithuania 2:35:06 (Ramune Arlauskienė, Jonas Maišelis, Petras Andrašiūnas), 10) Italy 2:38:38 (Laura Scaravonati, Giaime Origgi, Luca Dallavalle), 11) Sweden 2:41:47 (Tobias Ostrom, Sanna Wallenborg, Johan Granath), 12) Great Britain 2:45:14 (Mark Stodgell, Emily Benham, Alan Hartley).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation