MTB Orienteering World Cup 2010 Round 4 (Events 11–13)

Teolo, Italy

Contact person: Cesare Tarabocchia
Email: info ( at) tarabocchia.it
Website: www.mtboitaly2010.it
IOF Senior Event Adviser: Sandor Talas (HUN)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Event 11: Sprint distance in Teolo, Italy (18 September)

Women

1) Christine Schaffner SUI 33:52, 2) Michaela Gigon AUT 34:32, 3) Marika Hara FIN 36:44, 4) Hana Bajtošová SVK 36:54, 5) Anna Kaminska POL 37:13, 6) Maja Rothweiler SUI 37:56, 7) Emily Benham GBR 38:10, 8) Rikke Kornvig DEN 38:34, 9) Claudia Hünig SUI 38:43, 10) Renata Paulícková CZE 38:54, 11) Karolina Mickeviciute LTU 39:05, 12) Melanie Simpson AUS 40:05, 13) Anna Füzy HUN 40:14, 14) Ksenia Chernykh RUS 40:37, 15) Hana La Carbonara CZE 41:23, 16) Ekaterina Kononova RUS 41:45, 17) Laura Scaravonati ITA 41:52, 18) Barbora Chudíková CZE 42:04, 19) Valérie Bazaud FRA 42:25, 20) Milena Cipriani ITA 42:54, 21) Stanislava Fajtová SVK 43:25, 22) Vaida Reinartaite LTU 43:47, 23) Rita Madaleno POR 43:58, 24) Sonja Zinkl AUT 45:24, 25) Tatiana Repina RUS 45:50, 26) Stéphanie Béthaz ITA 46:17, 27) Yana Kalugina RUS 46:24, 28) Natalia Szherbakova RUS 46:31, 29) Ingrid Stengård FIN 46:48, 30) Brigitta Koós HUN 47:20, 30) Stella Varotti ITA 47:20, 32) Helen Clayton GBR 47:43, 33) Anke Dannowski GER 47:56, 34) Veronika Cseh HUN 49:01, 35) Silvia Simoni ITA 1:01:43, Lucy Harris GBR DSQ, Olga Vinogradova RUS DSQ.

Men

1) Erik Skovgaard Knudsen DEN 36:10, 2) Luca Dallavalle ITA 37:08, 3) Bernhard Schachinger AUT 37:09, 4) Samuli Saarela FIN 38:00, 5) Beat Schaffner SUI 38:47, 6) Stéfane Toussaint FRA 39:11, 7) Yoann Garde FRA 39:28, 8) Martin Moser AUT 39:33, 9) Jiri Hradil CZE 39:48, 10) Ruslan Gritsan RUS 40:00, 11) Giaime Origgi ITA 40:28, 12) Urs Dauwalder SUI 40:32, 13) Simon Seger SUI 40:34, 14) Tobias Breitschädel AUT 40:43, 15) Maxim Zhurkin RUS 40:46, 16) Bjarke Refslund DEN 40:50, 17) Christian Hohl SUI 41:19, 18) František Bogar CZE 41:21, 19) Matthieu Barthélémy FRA 41:22, 20) Victor Korchagin RUS 41:34, 21) Mario Ruggiero ITA 41:35, 22) Kevin Haselsberger AUT 41:44, 23) Daniel Marques POR 42:03, 24) Jussi Laurila FIN 42:07, 25) Marco Guizzardi ITA 42:17, 26) Jonas Wicky SUI 42:22, 27) Jean-Charles Lalevee FRA 42:59, 28) Aleksey Terekchov RUS 43:18, 29) James Welti SUI 43:34, 30) Matej Pilka SVK 43:38, 31) Cedric Beill FRA 44:09, 32) Mark Hayman GBR 44:42, 33) Elvis Forabosco CRO 44:48, 34) Andy Windrum GBR 45:17, 35) Mood Linus Karisson SWE 45:41, 36) Mark Stodgell GBR 45:44, 37) Rasmus Soegaard DEN 46:11, 38) Jan Lauerman CZE 46:12, 39) Pekka Niemi FIN 46:14, 40) Bernd Kohlschmidt GER 46:20, 41) Andreas Rief AUT 46:27, 42) Davide Machado POR 46:40, 43) Richard Chrappa SVK 47:14, 44) Mark Huster GER 47:29, 45) Marek Pospíšek CZE 47:34, 46) Jaroslav Rygl CZE 47:59, 47) Samuel Pökälä FIN 48:08, 48) Lukas Stampfer ITA 48:23, 49) Per Frost SWE 49:23, 50) Clément Souvray FRA 49:28, 51) Ifor Powell GBR 50:59, 52) Piero Turra ITA 51:48, 53) Andreas Proschowsky DEN 52:03, 54) Alexander Arhipov RUS 52:04, 55) Michal Frano SVK 52:29, 56) Kevin Stehling GER 56:20, 57) Ivan Sherbakov RUS 1:00:36, 58) Radek Laciga CZE 1:03:01, 59) Tautvydas Žilinskas LTU 1:06:39, 60) Christof Haingartner AUT 1:09:04, David Simpfendorfer AUS DSQ, Johan Holkman Jacobsen DEN DSQ, Kazushi Higuchi JPN DSQ, Artur Jackiewicz POL DSQ.

Event 12: Middle distance in Teolo, Italy (19 September)

Women

1) Rikke Kornvig DEN 48:30, 2) Michaela Gigon AUT 48:39, 3) Marika Hara FIN 48:57, 4) Maja Rothweiler SUI 50:53, 5) Stanislava Fajtová SVK 51:45, 6) Renata Paulícková CZE 53:07, 7) Christine Schaffner SUI 53:14, 8) Ksenia Chernykh RUS 53:33, 9) Sonja Zinkl AUT 53:37, 10) Emily Benham GBR 53:50, 11) Anna Kaminska POL 54:15, 12) Svetlana Poverina RUS 55:10, 13) Karolina Mickeviciute LTU 55:25, 14) Ingrid Stengård FIN 55:51, 15) Brigitta Koós HUN 56:06, 16) Milena Cipriani ITA 56:24, 17) Anna Füzy HUN 56:33, 18) Claudia Hünig SUI 56:50, 19) Barbora Chudíková CZE 58:17, 20) Hana Bajtošová SVK 58:48, 21) Melanie Simpson AUS 59:48, 22) Hana La Carbonara CZE 1:01:00, 23) Laura Scaravonati ITA 1:02:12, 24) Stella Varotti ITA 1:02:17, 25) Vaida Reinartaite LTU 1:04:08, 26) Tatiana Repina RUS 1:05:09, 27) Ekaterina Kononova RUS 1:05:13, 28) Lucy Harris GBR 1:06:14, 29) Stéphanie Béthaz ITA 1:08:27, 30) Valérie Bazaud FRA 1:09:22, 30) Helen Clayton GBR 1:09:22, 32) Veronika Cseh HUN 1:11:21, 33) Natalia Szherbakova RUS 1:11:35, 34) Silvia Simoni ITA 1:21:29, 35) Anke Dannowski GER 1:26:17, Antje Bornhak GER DSQ, Rita Madaleno POR DSQ, Olga Vinogradova RUS DSQ.

Men

1) Ruslan Gritsan RUS 54:43, 2) Jiri Hradil CZE 55:27, 3) Marek Pospíšek CZE 56:33, 4) Matthieu Barthélémy FRA 56:40, 5) Tobias Breitschädel AUT 57:15, 6) Samuli Saarela FIN 57:33, 7) Pekka Niemi FIN 57:39, 8) Beat Schaffner SUI 57:56, 9) Jussi Laurila FIN 57:59, 10) Radek Laciga CZE 58:21, 11) Clément Souvray FRA 58:53, 12) Andreas Rief AUT 59:38, 13) Yoann Garde FRA 1:00:05, 14) Giaime Origgi ITA 1:00:08, 15) Kevin Haselsberger AUT 1:00:18, 15) Victor Korchagin RUS 1:00:18, 17) Jan Lauerman CZE 1:00:23, 18) František Bogar CZE 1:00:37, 19) Luca Dallavalle ITA 1:01:30, 20) Jaroslav Rygl CZE 1:01:34, 21) Stéfane Toussaint FRA 1:01:40, 21) Mario Ruggiero ITA 1:01:40, 23) Cedric Beill FRA 1:01:48, 24) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:01:54, 25) Maxim Zhurkin RUS 1:02:15, 26) Christian Hohl SUI 1:02:40, 27) Urs Dauwalder SUI 1:03:10, 28) Aleksey Terekchov RUS 1:03:57, 29) Piero Turra ITA 1:05:05, 30) Daniel Marques POR 1:05:11, 31) Marco Guizzardi ITA 1:05:58, 32) Christof Haingartner AUT 1:06:08, 33) Simon Seger SUI 1:06:14, 34) Michal Frano SVK 1:07:57, 35) Ifor Powell GBR 1:08:05, 36) Jonas Wicky SUI 1:08:08, 37) Andy Windrum GBR 1:08:13, 38) Lukas Stampfer ITA 1:08:18, 39) Jean-Charles Lalevee FRA 1:09:18, 40) Davide Machado POR 1:09:30, 40) James Welti SUI 1:09:30, 42) Martin Moser AUT 1:09:51, 43) Bernhard Schachinger AUT 1:10:15, 44) Andreas Proschowsky DEN 1:10:45, 45) Rasmus Soegaard DEN 1:11:17, 46) Bjarke Refslund DEN 1:11:55, 47) Samuel Pökälä FIN 1:12:48, 48) Richard Chrappa SVK 1:13:17, 49) Mark Huster GER 1:13:55, 50) Bernd Kohlschmidt GER 1:14:09, 51) Mark Hayman GBR 1:15:53, 52) Artur Jackiewicz POL 1:18:21, 53) Mark Stodgell GBR 1:18:59, 54) Mood Linus Karisson SWE 1:19:10, 55) Kevin Stehling GER 1:19:12, 56) Johan Holkman Jacobsen DEN 1:21:58, 57) Kazushi Higuchi JPN 1:22:36, 58) Matej Pilka SVK 1:23:03, 59) Tautvydas Žilinskas LTU 1:23:25, 60) Elvis Forabosco CRO 1:24:06, 61) Ivan Sherbakov RUS 1:31:22, 62) David Simpfendorfer AUS 1:32:10, 63) Alexander Arhipov RUS 1:32:46, 64) Per Frost SWE 1:34:31.

Event 13: Mixed relay in Teolo, Italy (20 September)

1) Denmark 2:40:20 (Bjarke Refslund, Rikke Kornvig, Erik Skovgaard Knudsen), 2) Austria 2:41:02 (Michaela Gigon, Tobias Breitschädel, Kevin Haselsberger), 3) Switzerland 2:41:54 (Urs Dauwalder, Christine Schaffner, Beat Schaffner), 4) Finland 2:41:58 (Marika Hara, Jussi Laurila, Samuli Saarela), 5) Czech Republic 2:45:23 (Jiri Hradil, Renata Paulícková, Radek Laciga), 6) Slovakia 2:50:00 (Matej Pilka, Hana Bajtošová, Richard Chrappa), 7) Russia 2:50:42 (Svetlana Poverina, Aleksey Terekchov, Maxim Zhurkin), 8) Italy 2:54:11 (Giaime Origgi, Milena Cipriani, Luca Dallavalle), 9) France 2:54:12 (Matthieu Barthélémy, Valérie Bazaud, Clément Souvray), 10) Germany 2:57:00 (Anke Dannowski, Mark Huster, Bernd Kohlschmidt), 11) Poland 3:16:00 (Artur Jackiewicz, Anna Kaminska, Karol Kalsztein), 12) Portugal 3:18:10 (Daniel Marques, Rita Madaleno, Davide Machado), 13) Great Britain 3:41:27 (Andy Windrum, Steph Fountain, Ifor Powell), Lithuania DSQ (Tautvydas Žilinskas, Vaida Reinartaite, Karolina Mickeviciute).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation