MTB Orienteering World Cup 2010 Round 3 (Events 7–10)

Montalegre, Portugal

11-17 July

Website: http://mtbwoc2010.fpo.pt

IOF Senior Event Adviser: Jan Cegielka (POL)

Bulletin 4

Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1

Results

Event 7: Sprint distance in Montalegre, Portugal (11 July)

Women

1) Anna Kaminska POL 21:25, 2) Christine Schaffner SUI 21:27, 3) Martina Tichovská CZE 22:04, 4) Gaëlle Barlet FRA 22:31, 5) Hana Bajtošová SVK 22:50, 6) Rikke Kornvig DEN 22:56, 7) Karolina Mickeviciute LTU 22:59, 8) Anke Dannowski GER 23:08, 9) Ekaterina Kononova RUS 23:09, 10) Hana Doležalová CZE 23:23, 11) Emily Benham GBR 23:27, 11) Anna Telyakevych UKR 23:27, 13) Anna Füzy HUN 23:49, 14) Hana La Carbonara CZE 24:00, 15) Ursina Jäggi SUI 24:03, 16) Marika Hara FIN 24:11, 17) Maja Rothweiler SUI 24:26, 18) Susana Pontes POR 24:29, 19) Stanislava Fajtová SVK 24:31, 20) Madeleine Kammerer FRA 24:36, 21) Maret Vaher EST 24:42, 22) Sonja Zinkl AUT 24:56, 23) Sakiko Miyauchi JPN 25:05, 23) Ramune Arlauskiene LTU 25:05, 25) Alena Durcová SVK 25:23, 26) Renata Paulícková CZE 25:27, 27) Kaisa Pirkonen FIN 25:30, 28) Melanie Simpson AUS 25:47, 29) Ingrid Stengård FIN 25:55, 30) Milena Cipriani ITA 26:05, 31) Asta Šimkoniene LTU 26:06, 32) Susanna Laurila FIN 26:44, 33) Rita Madaleno POR 27:09, 34) Ksenia Chernykh RUS 27:23, 35) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 27:47, 36) Mikiko Minagawa JPN 27:49, 37) Esmeralda Gabasa ESP 28:03, 38) Maria Amador POR 28:17, 39) Olga Kasatkina RUS 28:27, 40) Mary Fien AUS 28:32, 41) Valérie Bazaud FRA 29:04, 42) Corinne Hess SUI 29:29, 43) Stella Varotti ITA 30:23, 44) Naoko Kano JPN 31:54, 45) Vaida Reinartaite LTU 32:03, 46) Susanna Arroyo Schnell ESP 33:29, 47) Lucy Harris GBR 38:00, 48) Daniela Trnovcová SVK 39:22, Michaela Gigon AUT DSQ, Line Brun Stallknecht DEN DSQ, Elizabeth Clayton GBR DSQ, Yoshiko Sunada JPN DSQ, Nadia Mikryukova RUS DSQ.

Men

1) Adrian Jackson AUS 22:08, 2) Tõnis Erm EST 22:26, 3) Anton Foliforov RUS 22:30, 4) Jussi Laurila FIN 22:42, 5) Erik Skovgaard Knudsen DEN 23:14, 6) František Bogar CZE 23:24, 6) Victor Korchagin RUS 23:24, 8) Beat Schaffner SUI 23:32, 9) Yoann Garde FRA 23:35, 10) Tobias Breitschädel AUT 23:44, 11) Daniel Marques POR 23:45, 12) Pavol Paprcka SVK 23:47, 13) Radek Laciga CZE 24:00, 14) Lasse Brun Pedersen DEN 24:01, 15) Juho Saarinen FIN 24:13, 16) Jiri Hradil CZE 24:15, 17) Matthieu Barthélémy FRA 24:18, 18) Clément Souvray FRA 24:25, 19) Bjarke Refslund DEN 24:27, 20) Ruslan Gritsan RUS 24:29, 21) Lauri Malsroos EST 24:33, 22) Steven Cusworth AUS 24:45, 22) Samuli Saarela FIN 24:45, 24) Regimantas Kavaliauskas LTU 24:47, 25) Beat Oklé SUI 24:53, 26) Matúš Trnovec SVK 24:59, 27) Luca Dallavalle ITA 25:06, 28) Michael Sommer DEN 25:07, 29) Stéfane Toussaint FRA 25:18, 30) Valeriy Gluhov RUS 25:21, 31) Stanimir Belomazhev BUL 25:25, 31) Vytenis Benetis LTU 25:25, 33) Alex Randall AUS 25:30, 34) Margus Hallik EST 25:31, 35) Bernhard Schachinger AUT 25:36, 36) Urs Dauwalder SUI 26:01, 37) Jan Lauerman CZE 26:12, 38) Ivan Trigales Delgado ESP 26:13, 39) Dániel Marosffy HUN 26:21, 40) Andy Conn GBR 26:24, 41) Mateusz Niedbala POL 26:25, 42) Andreas Rief AUT 26:34, 43) Ivan Gasperotti ITA 26:50, 44) Artur Jackiewicz POL 27:02, 45) Mark Huster GER 27:04, 46) Giaime Origgi ITA 27:07, 47) Mark Stodgell GBR 27:11, 48) David Soria Miguel ESP 27:20, 49) Davide Machado POR 27:21, 50) Petras Andrašiunas LTU 27:22, 51) Mario Ruggiero ITA 27:24, 52) Paulo Alípio POR 27:50, 53) Kevin Haselsberger AUT 28:18, 53) Ben Plowman GBR 28:18, 55) Bernd Kohlschmidt GER 28:33, 55) Richard Chrappa SVK 28:33, 57) Munehiro Tada JPN 28:59, 58) Bjorn Volcker SWE 29:01, 59) Torsten Kaufmann GER 29:17, 60) Tautvydas Žilinskas LTU 29:30, 60) Rolf Wermelinger SUI 29:30, 62) Benjamin Michael GER 29:46, 63) Grant Lebbink AUS 30:01, 64) Miguel Ramo ESP 30:10, 65) Joel Morgado POR 30:45, 66) Gahl Cohen ISR 30:47, 67) Kazushi Higuchi JPN 30:54, 68) Eran Lerner ISR 31:30, 69) Bobby Smyth IRL 31:31, 70) Toshihito Shibata JPN 34:56, 71) Javier Garcia ESP 35:59, 72) Zohar Drori ISR 41:38, 73) Toshiya Nagoya JPN 42:36, Tuukka Turkka FIN DSQ, Andy Windrum GBR DSQ, Hans Jorgen Kvale NOR DSQ, Carl Magnusson SWE DSQ.

Event 8: Middle distance in Montalegre, Portugal (13 July)

Women

1) Michaela Gigon AUT 1:00:39, 2) Rikke Kornvig DEN 1:01:12, 3) Marika Hara FIN 1:01:53, 4) Anna Kaminska POL 1:02:45, 5) Christine Schaffner SUI 1:02:56, 6) Anke Dannowski GER 1:03:26, 7) Line Brun Stallknecht DEN 1:03:40, 8) Ingrid Stengård FIN 1:04:09, 9) Madeleine Kammerer FRA 1:04:25, 10) Ramune Arlauskiene LTU 1:04:38, 11) Martina Tichovská CZE 1:04:57, 12) Maja Rothweiler SUI 1:05:33, 13) Susanna Laurila FIN 1:05:35, 14) Sakiko Miyauchi JPN 1:05:39, 15) Kaisa Pirkonen FIN 1:05:54, 16) Karolina Mickeviciute LTU 1:06:14, 17) Nadia Mikryukova RUS 1:06:23, 18) Sonja Zinkl AUT 1:06:41, 19) Marie Hrdinová CZE 1:07:03, 20) Ursina Jäggi SUI 1:07:11, 21) Emily Benham GBR 1:08:02, 22) Anna Telyakevych UKR 1:08:16, 23) Renata Paulícková CZE 1:08:28, 24) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 1:08:54, 25) Melanie Simpson AUS 1:09:32, 26) Ksenia Chernykh RUS 1:10:11, 27) Mary Fien AUS 1:10:13, 28) Stanislava Fajtová SVK 1:11:07, 29) Valérie Bazaud FRA 1:11:28, 30) Hana Bajtošová SVK 1:11:36, 31) Claudia Hünig SUI 1:12:15, 32) Maret Vaher EST 1:12:34, 33) Rita Madaleno POR 1:12:36, 34) Hana La Carbonara CZE 1:12:48, 35) Ekaterina Kononova RUS 1:14:27, 36) Asta Šimkoniene LTU 1:15:45, 37) Lucy Harris GBR 1:16:20, 38) Gaëlle Barlet FRA 1:17:13, 39) Anna Füzy HUN 1:17:20, 40) Hana Doležalová CZE 1:17:22, 41) Corinne Hess SUI 1:17:26, 42) Susanna Arroyo Schnell ESP 1:19:39, 43) Daniela Trnovcová SVK 1:20:26, 44) Maria Amador POR 1:20:52, 45) Stella Varotti ITA 1:21:27, 46) Milena Cipriani ITA 1:21:33, 47) Alena Durcová SVK 1:21:42, 48) Yana Kalugina RUS 1:22:55, 49) Vaida Reinartaite LTU 1:24:15, 50) Olga Kasatkina RUS 1:25:21, 51) Esmeralda Gabasa ESP 1:25:22, 52) Natalia Szherbakova RUS 1:27:17, 53) Elizabeth Clayton GBR 1:27:46, 54) Susana Pontes POR 1:28:01, 55) Yoshiko Sunada JPN 1:39:13, 56) Naoko Kano JPN 1:40:30, 57) Isabel Sanjuan Tabuenca ESP 1:41:36, 58) Mikiko Minagawa JPN 1:49:55, Barbora Chudíková CZE DSQ.

Men

1) Samuli Saarela FIN 1:06:34, 2) Adrian Jackson AUS 1:07:14, 3) Luca Dallavalle ITA 1:10:02, 4) Ruslan Gritsan RUS 1:10:10, 5) Valeriy Gluhov RUS 1:10:33, 6) Clément Souvray FRA 1:10:44, 7) Beat Schaffner SUI 1:10:45, 8) Anton Foliforov RUS 1:10:47, 9) Matthieu Barthélémy FRA 1:11:15, 10) Giaime Origgi ITA 1:11:44, 11) Jiri Hradil CZE 1:12:08, 12) Davide Machado POR 1:12:33, 13) Simon Seger SUI 1:13:47, 14) Maxim Zhurkin RUS 1:13:54, 15) Bernhard Schachinger AUT 1:13:58, 16) Tobias Breitschädel AUT 1:13:59, 17) Stéfane Toussaint FRA 1:14:00, 18) Jaroslav Rygl CZE 1:14:04, 19) Daniel Marques POR 1:14:11, 20) Jussi Laurila FIN 1:14:26, 21) Alex Randall AUS 1:15:07, 22) Yoann Garde FRA 1:15:14, 23) Radek Laciga CZE 1:15:15, 24) Beat Oklé SUI 1:15:53, 25) Steven Cusworth AUS 1:16:44, 26) Victor Korchagin RUS 1:16:49, 27) Tuukka Turkka FIN 1:17:27, 28) František Bogar CZE 1:17:45, 29) Juho Saarinen FIN 1:18:27, 30) Elmeri Juura FIN 1:18:30, 31) Kevin Haselsberger AUT 1:19:04, 32) Michael Sommer DEN 1:19:17, 33) Ben Plowman GBR 1:19:21, 34) Urs Dauwalder SUI 1:19:24, 35) Jan Lauerman CZE 1:19:27, 36) David Soria Miguel ESP 1:19:57, 37) Paulo Alípio POR 1:20:26, 38) Matúš Trnovec SVK 1:21:07, 39) Marek Pospíšek CZE 1:21:08, 40) Richard Chrappa SVK 1:21:46, 41) Andreas Rief AUT 1:22:36, 42) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:22:59, 43) Lauri Malsroos EST 1:23:02, 44) Andy Conn GBR 1:23:06, 45) Jose Juan Sancosmed Vasquez ESP 1:23:28, 46) Hans Jorgen Kvale NOR 1:23:39, 47) Philippe Cahuzac FRA 1:23:45, 48) Grant Lebbink AUS 1:23:57, 49) Margus Hallik EST 1:24:03, 50) Mateusz Niedbala POL 1:24:46, 51) Pavol Paprcka SVK 1:25:01, 52) Andrey Kornev RUS 1:25:21, 53) Munehiro Tada JPN 1:25:35, 54) Jonas Wicky SUI 1:25:40, 55) Mark Huster GER 1:25:50, 56) Vytenis Benetis LTU 1:26:29, 57) Benjamin Michael GER 1:26:39, 58) Stanimir Belomazhev BUL 1:26:44, 59) Joel Morgado POR 1:27:11, 60) Jean-Charles Lalevee FRA 1:27:13, 61) Mário Guterres POR 1:27:16, 62) Petras Andrašiunas LTU 1:27:45, 63) Dániel Marosffy HUN 1:28:14, 64) Javier Garcia ESP 1:28:28, 65) Tautvydas Žilinskas LTU 1:29:08, 66) Artur Jackiewicz POL 1:29:25, 67) Gahl Cohen ISR 1:30:12, 68) Bernd Kohlschmidt GER 1:30:16, 69) Mario Ruggiero ITA 1:30:18, 70) Olaf Kaden GER 1:30:31, 71) Ivan Trigales Delgado ESP 1:30:50, 72) Kazushige Hatori JPN 1:32:47, 73) José Marques POR 1:32:58, 74) Miguel Ramo ESP 1:33:26, 75) Carl Magnusson SWE 1:34:02, 76) Ivan Gasperotti ITA 1:34:58, 77) Piero Turra ITA 1:36:21, 78) Andy Windrum GBR 1:36:25, 79) Bjorn Volcker SWE 1:39:16, 80) Kazushi Higuchi JPN 1:41:09, 81) Toshiya Nagoya JPN 1:44:03, 82) Mark Stodgell GBR 1:44:38, 83) Toshihito Shibata JPN 1:48:59, 84) Torsten Kaufmann GER 1:51:28, 85) Zohar Drori ISR 1:53:07, 86) Bobby Smyth IRL 1:56:23, 87) Eran Lerner ISR 2:00:15, 88) Koichi Ono JPN 2:27:48, Lasse Brun Pedersen DEN DSQ, Erik Skovgaard Knudsen DEN DSQ, Bjarke Refslund DEN DSQ, Tõnis Erm EST DSQ, Rolf Wermelinger SUI DSQ.

Event 9: Long distance in Montalegre, Portugal (16 July)

Women

1) Christine Schaffner SUI 1:54:05, 2) Ksenia Chernykh RUS 1:56:42, 3) Marika Hara FIN 2:01:13, 4) Rikke Kornvig DEN 2:02:02, 5) Maja Rothweiler SUI 2:04:09, 6) Michaela Gigon AUT 2:04:36, 7) Hana La Carbonara CZE 2:05:36, 7) Anna Kaminska POL 2:05:36, 9) Sonja Zinkl AUT 2:06:29, 10) Ramune Arlauskiene LTU 2:06:36, 11) Madeleine Kammerer FRA 2:07:28, 12) Ingrid Stengård FIN 2:07:50, 13) Hana Bajtošová SVK 2:08:19, 14) Martina Tichovská CZE 2:09:18, 15) Barbora Chudíková CZE 2:09:54, 16) Renata Paulícková CZE 2:10:37, 17) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 2:11:22, 18) Line Brun Stallknecht DEN 2:11:27, 19) Kaisa Pirkonen FIN 2:12:56, 20) Melanie Simpson AUS 2:14:04, 21) Sakiko Miyauchi JPN 2:14:17, 22) Anna Füzy HUN 2:15:32, 23) Susanna Laurila FIN 2:15:40, 24) Anke Dannowski GER 2:15:47, 25) Karolina Mickeviciute LTU 2:16:35, 26) Maret Vaher EST 2:17:40, 27) Ursina Jäggi SUI 2:17:41, 28) Mary Fien AUS 2:18:45, 29) Corinne Hess SUI 2:19:47, 30) Rita Madaleno POR 2:20:04, 31) Claudia Hünig SUI 2:21:27, 32) Daniela Trnovcová SVK 2:21:40, 33) Anna Telyakevych UKR 2:22:51, 34) Gaëlle Barlet FRA 2:24:55, 35) Valérie Bazaud FRA 2:25:23, 36) Nadia Mikryukova RUS 2:26:36, 37) Asta Šimkoniene LTU 2:30:20, 38) Ekaterina Kononova RUS 2:31:02, 39) Susanna Arroyo Schnell ESP 2:31:37, 40) Stella Varotti ITA 2:34:32, 41) Esmeralda Gabasa ESP 2:34:33, 42) Maria Amador POR 2:34:48, 43) Isabel Sanjuan Tabuenca ESP 2:35:00, 44) Milena Cipriani ITA 2:37:21, 45) Vaida Reinartaite LTU 2:38:44, 46) Olga Kasatkina RUS 2:39:11, 47) Stanislava Fajtová SVK 2:39:46, 48) Natalia Szherbakova RUS 2:40:14, 49) Elizabeth Clayton GBR 2:42:03, 50) Mikiko Minagawa JPN 2:53:18, 51) Susana Pontes POR 2:53:26, 52) Naoko Kano JPN 2:57:47, 53) Yoshiko Sunada JPN 3:26:26, Marie Hrdinová CZE DSQ, Lucy Harris GBR DSQ, Alena Durcová SVK DSQ.

Men

1) Anton Foliforov RUS 1:53:02, 2) Adrian Jackson AUS 1:55:05, 3) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:56:03, 4) Jiri Hradil CZE 1:58:40, 5) Lasse Brun Pedersen DEN 1:59:18, 6) Clément Souvray FRA 2:00:04, 7) Davide Machado POR 2:00:27, 8) Luca Dallavalle ITA 2:00:33, 9) Maxim Zhurkin RUS 2:00:37, 10) Ruslan Gritsan RUS 2:01:09, 11) Marek Pospíšek CZE 2:01:17, 12) Beat Schaffner SUI 2:01:24, 13) Valeriy Gluhov RUS 2:01:41, 14) Beat Oklé SUI 2:01:57, 15) Juho Saarinen FIN 2:03:32, 16) Samuli Saarela FIN 2:03:50, 17) Andreas Rief AUT 2:04:45, 18) Radek Laciga CZE 2:04:58, 19) Jaroslav Rygl CZE 2:05:19, 20) Simon Seger SUI 2:05:51, 21) Hans Jorgen Kvale NOR 2:06:13, 22) Jussi Laurila FIN 2:06:16, 23) Tobias Breitschädel AUT 2:06:52, 24) Yoann Garde FRA 2:06:54, 25) Jan Lauerman CZE 2:07:28, 26) Giaime Origgi ITA 2:07:57, 27) Alex Randall AUS 2:08:19, 28) Rolf Wermelinger SUI 2:08:22, 29) Andrey Kornev RUS 2:10:44, 30) Kevin Haselsberger AUT 2:11:01, 31) Regimantas Kavaliauskas LTU 2:11:50, 32) Jonas Wicky SUI 2:13:32, 33) Daniel Marques POR 2:13:38, 34) Bjarke Refslund DEN 2:13:45, 35) Margus Hallik EST 2:14:07, 36) Richard Chrappa SVK 2:14:31, 37) František Bogar CZE 2:14:33, 38) Philippe Cahuzac FRA 2:15:07, 39) Matthieu Barthélémy FRA 2:16:16, 40) Mateusz Niedbala POL 2:17:00, 41) Lauri Malsroos EST 2:17:37, 41) Stéfane Toussaint FRA 2:17:37, 43) Joel Morgado POR 2:17:42, 44) Michael Sommer DEN 2:18:09, 45) Urs Dauwalder SUI 2:18:27, 46) Mario Ruggiero ITA 2:19:45, 47) Stanimir Belomazhev BUL 2:19:54, 48) Jose Juan Sancosmed Vasquez ESP 2:20:05, 49) Steven Cusworth AUS 2:20:27, 50) Pavol Paprcka SVK 2:22:33, 51) Miguel Ramo ESP 2:22:50, 52) Bernhard Schachinger AUT 2:23:09, 53) Paulo Alípio POR 2:23:52, 54) Andy Windrum GBR 2:30:14, 55) Piero Turra ITA 2:31:32, 56) David Soria Miguel ESP 2:41:25, 57) Gahl Cohen ISR 2:42:15, Petras Andrašiunas LTU DSQ, Victor Korchagin RUS DSQ, Matúš Trnovec SVK DSQ.

Event 10: Relay in Montalegre, Portugal (17 July)

Women

1) Denmark 2:56:56 (Ann-Dorthe Lisbygd, Line Brun Stallknecht, Rikke Kornvig), 2) Finland 3:01:46 (Kaisa Pirkonen, Ingrid Stengård, Marika Hara), 3) Czech Republic 3:01:58 (Barbora Chudíková, Hana La Carbonara, Martina Tichovská), 4) Lithuania 3:03:36 (Asta Šimkoniene, Karolina Mickeviciute, Ramune Arlauskiene), 5) Russia 3:06:07 (Ekaterina Kononova, Nadia Mikryukova, Ksenia Chernykh), 6) Switzerland 3:07:55 (Maja Rothweiler, Ursina Jäggi, Christine Schaffner), 7) France 3:10:48 (Gaëlle Barlet, Valérie Bazaud, Madeleine Kammerer), 8) Austria 3:20:46 (Silvia Petritsch, Sonja Zinkl, Michaela Gigon), 9) Slovakia 3:26:47 (Alena Durcová, Stanislava Fajtová, Hana Bajtošová), 10) Portugal 3:27:42 (Susana Pontes, Rita Madaleno, Maria Amador), 11) Great Britain 3:34:31 (Helen Clayton, Lucy Harris, Emily Benham), 12) Italy 3:39:42 (Stella Varotti, Milena Cipriani, Silvia Simoni), 13) Japan 3:55:36 (Mikiko Minagawa, Sakiko Miyauchi, Naoko Kano), Spain DSQ (Esmeralda Gabasa, Susanna Arroyo Schnell, –no runner–).

Men

1) Russia 2:45:34 (Ruslan Gritsan, Valeriy Gluhov, Anton Foliforov), 2) Denmark 2:46:09 (Bjarke Refslund, Erik Skovgaard Knudsen, Lasse Brun Pedersen), 3) Czech Republic 2:48:10 (Radek Laciga, Jan Lauerman, Marek Pospíšek), 4) Finland 2:49:09 (Tuukka Turkka, Jussi Laurila, Samuli Saarela), 5) Switzerland 2:49:36 (Beat Oklé, Simon Seger, Beat Schaffner), 6) France 2:51:24 (Stéfane Toussaint, Clément Souvray, Matthieu Barthélémy), 7) Italy 2:53:38 (Giaime Origgi, Mario Ruggiero, Luca Dallavalle), 8) Slovakia 2:56:10 (Matúš Trnovec, Richard Chrappa, Pavol Paprcka), 9) Portugal 2:57:22 (Paulo Alípio, Davide Machado, Daniel Marques), 10) Austria 3:01:30 (Tobias Breitschädel, Bernhard Schachinger, Andreas Rief), 11) Lithuania 3:08:20 (Regimantas Kavaliauskas, Vytenis Benetis, Petras Andrašiunas), 12) Poland 3:08:43 (Sebastian Wojtynek, Mateusz Niedbala, Maciej Gromadka), 13) Great Britain 3:12:39 (Mark Stodgell, Andy Conn, Ben Plowman), 14) Spain 3:17:18 (Jose Juan Sancosmed Vasquez, Miguel Ramo, David Soria Miguel), 15) Japan 3:28:26 (Munehiro Tada, Kazushige Hatori, Kazushi Higuchi), 16) Israel 3:30:32 (Gahl Cohen, Zohar Drori, Eran Lerner), 17) Spain 3:32:15 (Taaniel Tooming, Marek Karm, Maret Vaher), 18) Austria 3:37:32 (Grant Lebbink, Mary Fien, Melanie Simpson), 19) Germany 3:40:12 (Anke Dannowski, Benjamin Michael, Nick Rotter), Sweden DSQ (Adam Karlsson, Bjorn Volcker, Carl Magnusson).

Event 11: Sprint distance in Teolo, Italy (18 September)

Women

1) Christine Schaffner SUI 33:52, 2) Michaela Gigon AUT 34:32, 3) Marika Hara FIN 36:44, 4) Hana Bajtošová SVK 36:54, 5) Anna Kaminska POL 37:13, 6) Maja Rothweiler SUI 37:56, 7) Emily Benham GBR 38:10, 8) Rikke Kornvig DEN 38:34, 9) Claudia Hünig SUI 38:43, 10) Renata Paulícková CZE 38:54, 11) Karolina Mickeviciute LTU 39:05, 12) Melanie Simpson AUS 40:05, 13) Anna Füzy HUN 40:14, 14) Ksenia Chernykh RUS 40:37, 15) Hana La Carbonara CZE 41:23, 16) Ekaterina Kononova RUS 41:45, 17) Laura Scaravonati ITA 41:52, 18) Barbora Chudíková CZE 42:04, 19) Valérie Bazaud FRA 42:25, 20) Milena Cipriani ITA 42:54, 21) Stanislava Fajtová SVK 43:25, 22) Vaida Reinartaite LTU 43:47, 23) Rita Madaleno POR 43:58, 24) Sonja Zinkl AUT 45:24, 25) Tatiana Repina RUS 45:50, 26) Stéphanie Béthaz ITA 46:17, 27) Yana Kalugina RUS 46:24, 28) Natalia Szherbakova RUS 46:31, 29) Ingrid Stengård FIN 46:48, 30) Brigitta Koós HUN 47:20, 30) Stella Varotti ITA 47:20, 32) Helen Clayton GBR 47:43, 33) Anke Dannowski GER 47:56, 34) Veronika Cseh HUN 49:01, 35) Silvia Simoni ITA 1:01:43, Lucy Harris GBR DSQ, Olga Vinogradova RUS DSQ.

Men

1) Erik Skovgaard Knudsen DEN 36:10, 2) Luca Dallavalle ITA 37:08, 3) Bernhard Schachinger AUT 37:09, 4) Samuli Saarela FIN 38:00, 5) Beat Schaffner SUI 38:47, 6) Stéfane Toussaint FRA 39:11, 7) Yoann Garde FRA 39:28, 8) Martin Moser AUT 39:33, 9) Jiri Hradil CZE 39:48, 10) Ruslan Gritsan RUS 40:00, 11) Giaime Origgi ITA 40:28, 12) Urs Dauwalder SUI 40:32, 13) Simon Seger SUI 40:34, 14) Tobias Breitschädel AUT 40:43, 15) Maxim Zhurkin RUS 40:46, 16) Bjarke Refslund DEN 40:50, 17) Christian Hohl SUI 41:19, 18) František Bogar CZE 41:21, 19) Matthieu Barthélémy FRA 41:22, 20) Victor Korchagin RUS 41:34, 21) Mario Ruggiero ITA 41:35, 22) Kevin Haselsberger AUT 41:44, 23) Daniel Marques POR 42:03, 24) Jussi Laurila FIN 42:07, 25) Marco Guizzardi ITA 42:17, 26) Jonas Wicky SUI 42:22, 27) Jean-Charles Lalevee FRA 42:59, 28) Aleksey Terekchov RUS 43:18, 29) James Welti SUI 43:34, 30) Matej Pilka SVK 43:38, 31) Cedric Beill FRA 44:09, 32) Mark Hayman GBR 44:42, 33) Elvis Forabosco CRO 44:48, 34) Andy Windrum GBR 45:17, 35) Mood Linus Karisson SWE 45:41, 36) Mark Stodgell GBR 45:44, 37) Rasmus Soegaard DEN 46:11, 38) Jan Lauerman CZE 46:12, 39) Pekka Niemi FIN 46:14, 40) Bernd Kohlschmidt GER 46:20, 41) Andreas Rief AUT 46:27, 42) Davide Machado POR 46:40, 43) Richard Chrappa SVK 47:14, 44) Mark Huster GER 47:29, 45) Marek Pospíšek CZE 47:34, 46) Jaroslav Rygl CZE 47:59, 47) Samuel Pökälä FIN 48:08, 48) Lukas Stampfer ITA 48:23, 49) Per Frost SWE 49:23, 50) Clément Souvray FRA 49:28, 51) Ifor Powell GBR 50:59, 52) Piero Turra ITA 51:48, 53) Andreas Proschowsky DEN 52:03, 54) Alexander Arhipov RUS 52:04, 55) Michal Frano SVK 52:29, 56) Kevin Stehling GER 56:20, 57) Ivan Sherbakov RUS 1:00:36, 58) Radek Laciga CZE 1:03:01, 59) Tautvydas Žilinskas LTU 1:06:39, 60) Christof Haingartner AUT 1:09:04, David Simpfendorfer AUS DSQ, Johan Holkman Jacobsen DEN DSQ, Kazushi Higuchi JPN DSQ, Artur Jackiewicz POL DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation