MTB Orienteering World Cup 2010 Round 2 (Events 4–6)

Gdansk, Poland

3-6 June 2010World Masters MTB Orienteering Championships
Contact person: Bozena Pieczka
E-mail: worldcup@harpagan.pl
IOF Senior Event Adviser: Alexey Kuzmin (RUS)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2

Results

Event 4: Long distance in Gdansk, Poland (4 June)

Women

1) Michaela Gigon AUT 1:44:09, 2) Christine Schaffner SUI 1:44:29, 3) Martina Tichovská CZE 1:44:51, 4) Anna Kaminska POL 1:45:09, 5) Marika Hara FIN 1:45:12, 6) Madeleine Kammerer FRA 1:51:36, 7) Nadia Mikryukova RUS 1:52:05, 8) Kaisa Pirkonen FIN 1:52:54, 9) Karolina Mickeviciute LTU 1:53:03, 10) Anna Füzy HUN 1:53:50, 11) Ingrid Stengård FIN 1:56:48, 11) Emily Benham GBR 1:56:48, 13) Ksenia Chernykh RUS 1:58:15, 14) Valérie Bazaud FRA 1:58:38, 15) Line Brun Stallknecht DEN 2:00:42, 16) Maja Rothweiler SUI 2:02:07, 17) Hana Doležalová CZE 2:03:36, 18) Anke Dannowski GER 2:04:00, 19) Anna Telyakevych UKR 2:05:13, 20) Elena Nemchenko RUS 2:07:14, 21) Heather Monro GBR 2:07:40, 22) Marte Reenaas NOR 2:09:47, 23) Melanie Simpson AUS 2:09:52, 24) Maret Vaher EST 2:10:28, 25) Barbora Chudíková CZE 2:12:59, 26) Stella Varotti ITA 2:14:59, 27) Kaisu Yli-Peltola FIN 2:15:10, 28) Yana Kalugina RUS 2:16:40, 29) Asta Šimkoniene LTU 2:17:31, 30) Susanna Laurila FIN 2:22:37, 31) Anastasia Svir RUS 2:22:56, 32) Vira Zhdanovych UKR 2:28:56, 33) Vaida Reinartaite LTU 2:31:05, 34) Susana Pontes POR 2:35:56, 35) Malene Telyakevych DEN 2:36:17, 36) Joanna Szombierska POL 2:42:37, 37) Lydia Jahn GER 2:43:39, 38) Anita Nowakowska POL 2:54:08, Rikke Kornvig DEN DSQ, Tarja Vesanto FIN DSQ, Irina Laneva RUS DSQ.

Men

1) Beat Schaffner SUI 1:56:15, 2) Anton Foliforov RUS 1:57:10, 3) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:59:10, 4) Matthieu Barthélémy FRA 1:59:39, 5) Jiri Hradil CZE 2:02:36, 6) Jussi Laurila FIN 2:03:05, 7) Ruslan Gritsan RUS 2:04:07, 8) Jan Lauerman CZE 2:05:05, 9) Bjarke Refslund DEN 2:05:22, 10) Urs Dauwalder SUI 2:05:40, 11) Tõnis Erm EST 2:06:16, 12) František Bogar CZE 2:09:16, 13) Tobias Breitschädel AUT 2:09:36, 14) Tuukka Turkka FIN 2:10:49, 15) Jaroslav Rygl CZE 2:11:10, 16) Victor Korchagin RUS 2:11:17, 17) Marek Pospíšek CZE 2:12:22, 18) Margus Hallik EST 2:12:46, 19) Simon Seger SUI 2:14:02, 20) Rolf Wermelinger SUI 2:14:13, 21) Pekka Niemi FIN 2:16:08, 22) Stéfane Toussaint FRA 2:17:33, 23) Robert Banach POL 2:18:15, 24) Mateusz Niedbala POL 2:19:25, 25) Giaime Origgi ITA 2:20:41, 26) Mark Stodgell GBR 2:21:27, 27) Mikko Kolehmainen FIN 2:21:47, 28) Philippe Cahuzac FRA 2:22:55, 29) Christof Haingartner AUT 2:23:32, 30) Davide Machado POR 2:25:04, 31) Vyacheslav Mukhidinov UKR 2:25:12, 32) Piero Turra ITA 2:28:18, 33) Christian Hohl SUI 2:28:39, 34) Juuso Jutila FIN 2:28:45, 35) Johan Granath SWE 2:29:21, 36) Maxim Kapitonov RUS 2:30:00, 37) Oleksiy Zhdanovych UKR 2:30:25, 38) Petras Andrašiunas LTU 2:31:08, 39) Luca Dallavalle ITA 2:31:48, 40) Jacek Nowak POL 2:32:46, 41) Evgeny Popov RUS 2:34:42, 42) Tautvydas Žilinskas LTU 2:36:11, 43) Henrikas Antanavicius LTU 2:39:24, 44) Mood Linus Karisson SWE 2:39:34, 45) Benjamin Michael GER 2:40:59, 46) Alberto Béthaz ITA 2:43:33, 47) László Rózsa HUN 2:45:42, 48) João Ferreira POR 2:52:36, 49) Vaidas Jurgaitis LTU 3:04:56, 50) Guilherme Marques POR 3:05:13, Andreas Rief AUT DSQ, Kevin Haselsberger AUT DSQ, Radek Laciga CZE DSQ, Clément Souvray FRA DSQ, Bobby Smyth GBR DSQ, Dániel Marosffy HUN DSQ, Lukas Stampfer ITA DSQ, Patrik Gunnarsson LTU DSQ, Hans Jorgen Kvale NOR DSQ, Artur Jackiewicz POL DSQ, Karol Myszkowski POL DSQ, Daniel Marques POR DSQ, Tobias Ostrom SWE DSQ, Artem Strizhak UKR DSQ.

Event 5: Middle distance in Gdansk, Poland (5 June)

Women

1) Michaela Gigon AUT 52:57, 2) Ingrid Stengård FIN 54:12, 3) Marika Hara FIN 55:30, 4) Martina Tichovská CZE 55:43, 5) Emily Benham GBR 56:09, 6) Anna Füzy HUN 56:35, 7) Christine Schaffner SUI 57:36, 8) Anna Kaminska POL 57:39, 9) Ksenia Chernykh RUS 58:26, 10) Hana Doležalová CZE 58:38, 11) Barbora Chudíková CZE 59:16, 12) Line Brun Stallknecht DEN 1:01:14, 13) Madeleine Kammerer FRA 1:01:15, 14) Susanna Laurila FIN 1:01:44, 15) Marte Reenaas NOR 1:02:48, 16) Rikke Kornvig DEN 1:03:09, 17) Melanie Simpson AUS 1:03:21, 18) Anna Telyakevych UKR 1:03:44, 19) Asta Šimkoniene LTU 1:03:48, 20) Anke Dannowski GER 1:04:04, 21) Nadia Mikryukova RUS 1:04:26, 22) Karolina Mickeviciute LTU 1:04:28, 23) Maret Vaher EST 1:06:00, 24) Kaisu Yli-Peltola FIN 1:06:13, 25) Heather Monro GBR 1:06:15, 26) Vaida Reinartaite LTU 1:06:31, 27) Yana Kalugina RUS 1:07:31, 28) Elena Nemchenko RUS 1:10:28, 29) Malene Telyakevych DEN 1:11:43, 30) Vira Zhdanovych UKR 1:11:54, 31) Tarja Vesanto FIN 1:12:02, 32) Anastasia Svir RUS 1:12:09, 33) Susana Pontes POR 1:12:34, 34) Lydia Jahn GER 1:13:44, 35) Valérie Bazaud FRA 1:15:00, 36) Anita Nowakowska POL 1:16:32, 37) Irina Laneva RUS 1:17:23, 38) Stella Varotti ITA 1:21:43, 39) Joanna Szombierska POL 1:27:12, Kaisa Pirkonen FIN DSQ, Maja Rothweiler SUI DSQ.

Men

1) Anton Foliforov RUS 49:38, 2) Erik Skovgaard Knudsen DEN 51:10, 3) Tobias Breitschädel AUT 53:40, 4) Beat Schaffner SUI 54:45, 5) Marek Pospíšek CZE 54:50, 6) Tõnis Erm EST 55:09, 7) Jiri Hradil CZE 56:31, 8) Andreas Rief AUT 57:04, 9) Jussi Laurila FIN 57:11, 10) Victor Korchagin RUS 57:46, 11) Artur Jackiewicz POL 58:03, 12) Vyacheslav Mukhidinov UKR 58:23, 13) Pekka Niemi FIN 58:26, 14) Stéfane Toussaint FRA 58:36, 15) Tuukka Turkka FIN 58:40, 16) Mikko Kolehmainen FIN 58:52, 17) Jan Lauerman CZE 58:53, 18) Robert Banach POL 59:25, 19) Kevin Haselsberger AUT 59:46, 20) Christof Haingartner AUT 59:48, 21) Simon Seger SUI 59:51, 22) František Bogar CZE 1:00:50, 23) Ruslan Gritsan RUS 1:01:00, 24) Radek Laciga CZE 1:01:15, 25) Daniel Marques POR 1:01:47, 25) Christian Hohl SUI 1:01:47, 27) Dániel Marosffy HUN 1:01:50, 28) Clément Souvray FRA 1:01:59, 29) Petras Andrašiunas LTU 1:03:13, 30) László Rózsa HUN 1:03:18, 31) Jaroslav Rygl CZE 1:03:43, 32) Oleksiy Zhdanovych UKR 1:04:13, 33) Giaime Origgi ITA 1:04:37, 34) Hans Jorgen Kvale NOR 1:04:38, 35) Davide Machado POR 1:04:42, 36) Tautvydas Žilinskas LTU 1:04:58, 37) Luca Dallavalle ITA 1:05:37, 38) Benjamin Michael GER 1:06:20, 39) Jacek Nowak POL 1:06:24, 40) Henrikas Antanavicius LTU 1:06:48, 41) Juuso Jutila FIN 1:06:57, 42) Lukas Stampfer ITA 1:07:27, 43) Maxim Kapitonov RUS 1:07:44, 44) Guilherme Marques POR 1:08:04, 45) Karol Myszkowski POL 1:08:08, 46) Philippe Cahuzac FRA 1:08:55, 47) Rolf Wermelinger SUI 1:08:58, 48) Urs Dauwalder SUI 1:09:03, 49) Mateusz Niedbala POL 1:11:25, 50) Evgeny Popov RUS 1:11:59, 51) Piero Turra ITA 1:13:10, 52) Gert Wallas AUT 1:13:15, 53) Mark Stodgell GBR 1:15:46, 54) Patrik Gunnarsson LTU 1:15:50, 55) Mood Linus Karisson SWE 1:16:11, 56) Alberto Béthaz ITA 1:19:17, 57) Vaidas Jurgaitis LTU 1:19:25, 58) Johan Granath SWE 1:21:08, 59) João Ferreira POR 1:37:05, 60) Bobby Smyth GBR 1:59:12, Bjarke Refslund DEN DSQ, Margus Hallik EST DSQ, Tobias Ostrom SWE DSQ.

Event 6: Mixed relay in Gdansk, Poland (6 June)

1) Czech Republic 2:52:34 (Barbora Chudíková, Jan Lauerman, Jaroslav Rygl), 2) Finland 2:54:07 (Marika Hara, Tuukka Turkka, Jussi Laurila), 3) Austria 2:56:17 (Tobias Breitschädel, Michaela Gigon, Andreas Rief), 4) Russia 2:57:08 (Ksenia Chernykh, Victor Korchagin, Anton Foliforov), 5) Switzerland 2:57:33 (Christine Schaffner, Simon Seger, Beat Schaffner), 6) Poland 3:01:23 (Robert Banach, Anna Kaminska, Mateusz Niedbala), 7) France 3:04:22 (Stéfane Toussaint, Valérie Bazaud, Philippe Cahuzac), 8) Lithuania 3:11:34 (Tautvydas Žilinskas, Karolis Mickevicius, Petras Andrašiunas), 9) Estonia 3:13:10 (Margus Hallik, Maret Vaher, Tõnis Erm), 10) Ukraine 3:13:18 (Oleksiy Zhdanovych, Anna Telyakevych, Vyacheslav Mukhidinov), 11) Italy 3:15:05 (Giaime Origgi, Stella Varotti, Luca Dallavalle), 12) Portugal 3:30:28 (Davide Machado, Daniel Marques, Susana Pontes), 13) Germany 3:57:34 (Benjamin Michael, Lydia Jahn, Anke Dannowski), Denmark DSQ (Bjarke Refslund, Rikke Kornvig, –no runner–), Great Britain DSQ (Mark Stodgell, Emily Benham, –no runner–), Hungary DSQ (László Rózsa, Anna Füzy, Dániel Marosffy).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation