MTB Orienteering World Cup 2010 Round 1 (Events 1–3)

Veszprem, Hungary

23-25 April 2010
Hungarian MTBO Cup
Contact person: Sandor Talas
Email: info@mtbo.hu
IOF Senior Event Adviser: Wolf Eberle (AUT)
Bulletin 3
Bulletin 1-2

Results

Event 1: Sprint distance in Veszprem, Hungary (23 April)

Women

1) Michaela Gigon AUT 26:17, 2) Ingrid Stengård FIN 26:34, 3) Marika Hara FIN 26:44, 4) Hana Bajtošová SVK 27:06, 5) Nadia Mikryukova RUS 27:50, 6) Rikke Kornvig DEN 28:02, 7) Gaëlle Barlet FRA 28:05, 8) Christine Schaffner SUI 28:07, 9) Ksenia Chernykh RUS 28:20, 10) Martina Tichovská CZE 28:22, 11) Sonja Zinkl AUT 28:46, 12) Emily Benham GBR 28:55, 13) Karolina Mickeviciute LTU 29:14, 14) Hana La Carbonara CZE 29:35, 15) Anke Dannowski GER 29:52, 16) Michaela Lacigová CZE 29:54, 17) Renata Paulícková CZE 30:00, 18) Anna Füzy HUN 30:12, 19) Maja Rothweiler SUI 30:18, 20) Ekaterina Kononova RUS 30:53, 21) Éva Makrai HUN 31:02, 22) Asta Šimkoniene LTU 31:10, 23) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 31:23, 24) Madeleine Kammerer FRA 31:43, 25) Anna Kaminska POL 31:47, 26) Brigitta Koós HUN 32:01, 27) Valérie Bazaud FRA 32:11, 28) Susanna Laurila FIN 32:16, 29) Melanie Simpson AUS 32:24, 30) Veronika Cseh HUN 32:49, 31) Alena Durcová SVK 32:54, 32) Anna Telyakevych UKR 33:30, 33) Susana Pontes POR 34:18, 34) Elena Nemchenko RUS 34:22, 35) Natalia Szherbakova RUS 34:49, 36) Sarah Bayliss GBR 35:02, 37) Yana Kalugina RUS 36:42, 38) Anita Nowakowska POL 37:34, 39) Vira Zhdanovych UKR 38:27, 40) Stanislava Fajtová SVK 39:02, 41) Vaida Reinartaite LTU 40:14, 42) Ágnes Simon HUN 44:55, 43) Malene Telyakevych DEN 46:08, Marie Hrdinová CZE DSQ, Hana Doležalová CZE DSQ, Daniela Trnovcová SVK DSQ.

Men

1) Samuli Saarela FIN 25:55, 2) Erik Skovgaard Knudsen DEN 26:55, 3) Jaroslav Rygl CZE 27:15, 4) Radek Laciga CZE 27:31, 5) Jussi Laurila FIN 27:35, 6) Tobias Breitschädel AUT 27:42, 7) Matthieu Barthélémy FRA 27:49, 8) Bjarke Refslund DEN 28:25, 8) Beat Schaffner SUI 28:25, 10) Ruslan Gritsan RUS 28:51, 11) Tuukka Turkka FIN 29:08, 12) Maxim Zhurkin RUS 30:01, 13) László Rózsa HUN 30:04, 14) Jan Lauerman CZE 30:05, 15) Matúš Trnovec SVK 30:15, 16) Petras Andrašiunas LTU 30:34, 17) Andrey Kornev RUS 30:35, 18) Juho Saarinen FIN 31:02, 19) Pavol Paprcka SVK 31:20, 20) František Bogar CZE 31:21, 21) Šarunas Dmukauskas LTU 31:49, 22) James Welti SUI 32:18, 23) Giaime Origgi ITA 32:29, 24) Alberto Béthaz ITA 33:01, 25) Andy Conn GBR 33:02, 25) Nick Rotter GER 33:02, 27) Davide Machado POR 33:06, 28) Ferenc Lévai HUN 33:16, 29) Rasmus Soegaard DEN 33:28, 30) Mark Stodgell GBR 33:40, 31) Simon Seger SUI 33:47, 32) Clément Souvray FRA 34:14, 33) Andreas Bergmann DEN 34:37, 34) Oleksiy Zhdanovych UKR 34:53, 35) Grigory Medvedev RUS 35:08, 35) Ferents Gutlebet UKR 35:08, 37) Rolf Wermelinger SUI 35:41, 38) Ádám Beothy HUN 35:56, 39) Piero Turra ITA 36:10, 40) Benjamin Michael GER 36:31, 41) Kazushi Higuchi JPN 37:00, 42) Tautvydas Žilinskas LTU 37:11, 43) Rastislav Malátek SVK 37:50, 44) Falk Wenzel GER 38:18, 45) Paulo Alípio POR 38:57, 46) Elvis Forabosco CRO 39:01, 47) Vladimir Koltunov RUS 39:44, 48) Mark Huster GER 40:42, 49) Torsten Kaufmann GER 41:27, 50) Marcell Horváth HUN 42:24, 51) Bence Németh HUN 42:34, 52) Artur Jackiewicz POL 44:26, 53) Henrik Konge Johansen DEN 50:09, Andreas Rief AUT DSQ, Kevin Haselsberger AUT DSQ, Marek Pospíšek CZE DSQ, Jiri Hradil CZE DSQ, Andreas Konring DEN DSQ, Stéfane Toussaint FRA DSQ, Albert Denny GER DSQ, László Paulovits HUN DSQ, Luca Dallavalle ITA DSQ, Martin Thomaseth ITA DSQ, Mario Ruggiero ITA DSQ, Henrikas Antanavicius LTU DSQ, Karol Myszkowski POL DSQ, Maciej Gromadka POL DSQ, Daniel Marques POR DSQ, João Ferreira POR DSQ, Victor Korchagin RUS DSQ, Richard Chrappa SVK DSQ.

Event 2: Middle distance in Veszprem, Hungary (24 April)

Women

1) Christine Schaffner SUI 58:12, 2) Ksenia Chernykh RUS 59:05, 3) Veronika Cseh HUN 1:00:16, 4) Marika Hara FIN 1:00:44, 5) Martina Tichovská CZE 1:01:07, 6) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 1:01:12, 7) Michaela Gigon AUT 1:01:27, 8) Nadia Mikryukova RUS 1:02:08, 9) Anna Füzy HUN 1:02:17, 10) Karolina Mickeviciute LTU 1:02:18, 11) Ingrid Stengård FIN 1:03:15, 12) Hana Bajtošová SVK 1:04:15, 13) Brigitta Koós HUN 1:04:23, 14) Emily Benham GBR 1:04:43, 15) Rikke Kornvig DEN 1:04:59, 16) Madeleine Kammerer FRA 1:05:51, 17) Hana Doležalová CZE 1:06:28, 18) Sonja Zinkl AUT 1:07:05, 19) Marie Hrdinová CZE 1:07:09, 20) Anna Kaminska POL 1:07:29, 21) Hana La Carbonara CZE 1:07:35, 22) Maja Rothweiler SUI 1:07:52, 23) Anna Telyakevych UKR 1:08:05, 24) Stanislava Fajtová SVK 1:09:24, 25) Anke Dannowski GER 1:10:22, 26) Michaela Lacigová CZE 1:10:57, 27) Ekaterina Kononova RUS 1:11:04, 28) Asta Šimkoniene LTU 1:11:57, 29) Melanie Simpson AUS 1:12:13, 30) Gaëlle Barlet FRA 1:13:38, 31) Daniela Trnovcová SVK 1:14:35, 32) Vaida Reinartaite LTU 1:17:33, 33) Susanna Laurila FIN 1:17:49, 34) Alena Durcová SVK 1:17:54, 35) Susana Pontes POR 1:20:45, 36) Valérie Bazaud FRA 1:21:30, 37) Yana Kalugina RUS 1:22:49, 38) Natalia Szherbakova RUS 1:23:53, 39) Vira Zhdanovych UKR 1:24:05, 40) Malene Telyakevych DEN 1:25:05, 41) Éva Makrai HUN 1:25:21, 42) Elena Nemchenko RUS 1:25:30, 43) Sarah Bayliss GBR 1:33:56, 44) Orsolya Marosffy HUN 1:36:16, 45) Ágnes Simon HUN 1:55:46, Kerstin Wieser AUT DSQ, Renata Paulícková CZE DSQ, Anita Nowakowska POL DSQ.

Men

1) Jiri Hradil CZE 1:03:07, 2) Beat Schaffner SUI 1:05:17, 3) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:06:05, 4) Ruslan Gritsan RUS 1:06:17, 5) Jussi Laurila FIN 1:06:19, 6) Tobias Breitschädel AUT 1:06:21, 7) Bjarke Refslund DEN 1:06:48, 8) Samuli Saarela FIN 1:08:28, 9) Clément Souvray FRA 1:08:36, 10) Victor Korchagin RUS 1:08:42, 11) Marek Pospíšek CZE 1:09:01, 12) Martin Ševcik CZE 1:09:12, 13) Maciej Gromadka POL 1:09:31, 14) Jaroslav Rygl CZE 1:10:13, 15) Matthieu Barthélémy FRA 1:10:17, 16) Andreas Rief AUT 1:10:38, 17) Daniel Marques POR 1:11:04, 18) Paulo Alípio POR 1:11:19, 19) Andreas Konring DEN 1:11:31, 20) Maxim Zhurkin RUS 1:12:19, 21) Mario Ruggiero ITA 1:12:20, 22) Matúš Trnovec SVK 1:12:38, 23) Giaime Origgi ITA 1:12:42, 24) Luca Dallavalle ITA 1:13:02, 25) Benjamin Michael GER 1:13:42, 26) Simon Seger SUI 1:13:51, 27) Richard Chrappa SVK 1:14:08, 28) Bernhard Schachinger AUT 1:14:09, 29) Davide Machado POR 1:14:34, 30) Stéfane Toussaint FRA 1:14:48, 31) Pavol Paprcka SVK 1:15:24, 32) Ferents Gutlebet UKR 1:15:50, 33) Radek Laciga CZE 1:15:51, 34) Tuukka Turkka FIN 1:16:05, 35) Artur Jackiewicz POL 1:16:33, 36) Kevin Haselsberger AUT 1:17:01, 36) Piero Turra ITA 1:17:01, 38) László Paulovits HUN 1:17:38, 39) Oleksiy Zhdanovych UKR 1:18:07, 40) László Rózsa HUN 1:19:38, 41) Rasmus Soegaard DEN 1:19:40, 42) Petras Andrašiunas LTU 1:19:51, 43) Vladimir Koltunov RUS 1:20:33, 44) Falk Wenzel GER 1:21:30, 45) Henrikas Antanavicius LTU 1:22:14, 46) Mark Huster GER 1:22:46, 47) Ádám Beothy HUN 1:24:40, 48) Nick Rotter GER 1:24:45, 49) Mark Stodgell GBR 1:25:30, 50) João Ferreira POR 1:25:46, 51) Zoltán Molnár HUN 1:27:28, 52) Grigory Medvedev RUS 1:27:40, 53) Alberto Béthaz ITA 1:28:27, 54) Andy Conn GBR 1:29:13, 55) Andreas Bergmann DEN 1:29:35, 56) James Welti SUI 1:29:37, 57) Martin Thomaseth ITA 1:30:05, 58) Mikko Kolehmainen FIN 1:31:12, 59) Albert Denny GER 1:31:34, 60) Ferenc Lévai HUN 1:32:25, 61) Elvis Forabosco CRO 1:32:49, 62) Tautvydas Žilinskas LTU 1:33:14, 63) Uwe Sandrisser AUT 1:34:21, 64) Kazushi Higuchi JPN 1:34:25, 65) Torsten Kaufmann GER 1:36:20, 66) Tibor Tamás HUN 1:54:44, Martin Moser AUT DSQ, František Bogar CZE DSQ, Henrik Konge Johansen DEN DSQ, Juho Saarinen FIN DSQ, Mark Hayman GBR DSQ, Danielius Pralgauskis LTU DSQ, Šarunas Dmukauskas LTU DSQ, Karol Myszkowski POL DSQ, Andrey Kornev RUS DSQ, Rolf Wermelinger SUI DSQ, Rastislav Malátek SVK DSQ.

Event 3: Long distance in Vezprem, Hungary (25 April)

Women

1) Christine Schaffner SUI 1:44:40, 2) Rikke Kornvig DEN 1:46:06, 3) Ksenia Chernykh RUS 1:46:32, 4) Michaela Gigon AUT 1:46:36, 5) Ingrid Stengård FIN 1:47:20, 6) Hana Bajtošová SVK 1:47:59, 7) Emily Benham GBR 1:51:22, 8) Anna Füzy HUN 1:51:55, 9) Nadia Mikryukova RUS 1:52:09, 10) Maja Rothweiler SUI 1:52:11, 11) Renata Paulícková CZE 1:52:34, 12) Ekaterina Kononova RUS 1:52:58, 13) Sonja Zinkl AUT 1:53:07, 14) Hana La Carbonara CZE 1:53:10, 15) Marie Hrdinová CZE 1:53:24, 16) Anna Kaminska POL 1:53:40, 17) Karolina Mickeviciute LTU 1:54:10, 18) Martina Tichovská CZE 1:57:09, 19) Veronika Cseh HUN 1:57:15, 20) Michaela Lacigová CZE 1:58:43, 20) Susanna Laurila FIN 1:58:43, 22) Marika Hara FIN 1:58:48, 23) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 1:58:53, 24) Madeleine Kammerer FRA 1:58:58, 25) Valérie Bazaud FRA 2:00:45, 26) Asta Šimkoniene LTU 2:03:52, 27) Yana Kalugina RUS 2:05:47, 28) Melanie Simpson AUS 2:05:49, 29) Gaëlle Barlet FRA 2:05:50, 30) Malene Telyakevych DEN 2:06:28, 31) Alena Durcová SVK 2:10:56, 32) Anke Dannowski GER 2:13:26, 33) Vaida Reinartaite LTU 2:16:38, 34) Natalia Szherbakova RUS 2:20:27, 35) Daniela Trnovcová SVK 2:20:46, 36) Elena Nemchenko RUS 2:20:58, 37) Hana Doležalová CZE 2:22:45, 38) Susana Pontes POR 2:24:49, 39) Anita Nowakowska POL 2:31:50, 40) Orsolya Marosffy HUN 2:37:32, 41) Sarah Bayliss GBR 2:40:53, Stanislava Fajtová SVK DSQ, Vira Zhdanovych UKR DSQ, Anna Telyakevych UKR DSQ.

Men

1) Samuli Saarela FIN 1:57:07, 2) Martin Ševcik CZE 1:57:13, 3) Beat Schaffner SUI 1:57:23, 4) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:59:05, 5) Tuukka Turkka FIN 2:01:27, 6) Jaroslav Rygl CZE 2:01:58, 7) Radek Laciga CZE 2:02:31, 8) Matthieu Barthélémy FRA 2:02:54, 9) Clément Souvray FRA 2:03:26, 10) Jiri Hradil CZE 2:03:36, 11) Jan Lauerman CZE 2:03:47, 12) Jussi Laurila FIN 2:04:00, 13) Ruslan Gritsan RUS 2:05:22, 14) Richard Chrappa SVK 2:05:40, 15) Andreas Rief AUT 2:05:48, 16) Davide Machado POR 2:05:53, 17) Maxim Zhurkin RUS 2:06:55, 18) Luca Dallavalle ITA 2:09:06, 19) Kevin Haselsberger AUT 2:09:46, 20) Maciej Gromadka POL 2:10:41, 21) Simon Seger SUI 2:13:08, 22) Bernhard Schachinger AUT 2:13:20, 23) Juho Saarinen FIN 2:13:32, 24) Mark Huster GER 2:14:01, 25) Victor Korchagin RUS 2:14:07, 26) Pavol Paprcka SVK 2:15:23, 27) Tobias Breitschädel AUT 2:15:31, 28) Martin Moser AUT 2:15:40, 29) Rolf Wermelinger SUI 2:15:44, 30) Andreas Konring DEN 2:15:50, 31) Andreas Bergmann DEN 2:16:03, 32) Falk Wenzel GER 2:19:28, 33) Piero Turra ITA 2:19:45, 34) László Rózsa HUN 2:19:58, 35) Albert Denny GER 2:20:15, 36) Oleksiy Zhdanovych UKR 2:20:24, 37) Henrikas Antanavicius LTU 2:20:41, 38) Mark Stodgell GBR 2:23:20, 39) Mario Ruggiero ITA 2:24:25, 40) László Paulovits HUN 2:24:53, 41) Ferenc Lévai HUN 2:25:07, 42) Benjamin Michael GER 2:25:49, 43) Andy Conn GBR 2:26:19, 44) Tautvydas Žilinskas LTU 2:28:04, 45) Zoltán Molnár HUN 2:33:30, 46) Šarunas Dmukauskas LTU 2:34:04, 47) Alberto Béthaz ITA 2:34:41, 48) Matúš Trnovec SVK 2:35:28, 49) Mikchail Suchkov RUS 2:35:58, 50) Ádám Beothy HUN 2:36:03, 50) João Ferreira POR 2:36:03, 52) Vladimir Koltunov RUS 2:36:04, 53) František Bogar CZE 2:37:44, 54) Elvis Forabosco CRO 2:37:47, 55) Nick Rotter GER 2:38:29, 56) Martin Thomaseth ITA 2:39:02, 57) Rastislav Malátek SVK 2:44:50, 58) Kazushi Higuchi JPN 2:51:43, 59) Tibor Tamás HUN 3:05:09, Uwe Sandrisser AUT DSQ, Bjarke Refslund DEN DSQ, Rasmus Soegaard DEN DSQ, Henrik Konge Johansen DEN DSQ, Mikko Kolehmainen FIN DSQ, Stéfane Toussaint FRA DSQ, Torsten Kaufmann GER DSQ, Giaime Origgi ITA DSQ, Petras Andrašiunas LTU DSQ, Artur Jackiewicz POL DSQ, Karol Myszkowski POL DSQ, Paulo Alípio POR DSQ, Daniel Marques POR DSQ, James Welti SUI DSQ, Ferents Gutlebet UKR DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation