European MTB Orienteering Championships 2006

Warsaw, Poland

30 August – 3 September

Website: www.mtbo.pl/eumtboc/eumtboc.htm
IOF Event Adviser: Alexey Kuzmin (RUS)

 

Results

 

Middle distance

Men

1) Matti Keskinarkaus FIN 59:58, 2) Mika Tervala FIN 1:00:00, 3) Tuomo Tompuri FIN 1:00:18, 3) Tönis Erm EST 1:00:59, 5) Margus Hallik EST 1:01:03, 6) Ants Grende LAT 1:01:48, 7) Stephan Toussaint FRA 1:02:02, 8) Lasse Brun Pedersen DEN 1:02:04, 9) Rune Monrad DEN 1:02:15, 10) Aleš Linhart CZE 1:02:59, 11) Lubomir Tome?ek CZE 1:03:55, 12) Beat Schaffner SUI 1:04:07, 14) Ugis Voicescuks LAT 1:04:09, 15) Holger Mager GER 1:04:18, 16) Viktor Korchagin RUS 1:04:22, 17) Jaroslav Rygl CZE 1:04:40, 18) Radek Laciga CZE 1:05:08, 19) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:05:16, 20) Mateusz Niedbala POL 1:05:39, 21) Matthieu Barthelemy FRA 1:05:51, 22) Christian GigonAUT 1:06:23, 23) Simon Seger SUI 1:06:39, 24) Jérémie Gillman FRA 1:06:40, 25) Ctibor Podrábsky CZE 1:06:46, 26) Henrik Heß GER 1:06:54, 27) Gahl Conn ISR 1:06:56, 28) Beat Oklé SUI 1:07:13, 29) Michal Glowacki NZL 1:07:16, 30) Klaus Lagler AUT 1:07:50, 31) Michal Fra?o SVK 1:08:08, 32) Darius KalvaitisLTU 1:08:42, 33) Allan Jensen DEN 1:08:56, 34) Donatas Celkys LTU 1:09:03, 35) Maciej Olesinski POL 1:09:30, 36) Alessandro Gaspari ITA 1:09:52, 37) Andrey Kornev RUS 1:10:03, 38) Matúš Trnovec SVK 1:10:17, 39) Timo Sarkkinen FIN 1:10:22, 40) Torbjørn Gasbjerg DEN 1:10:28, 41) Laurent Lestarquit FRA 1:10:30, 42) Igor Bondarenko RUS 1:10:47, 43) László Paulovits HUN 1:10:51, 44) Jesper Damgard DEN 1:10:54, 45) Jan Svoboda CZE 1:11:25, 46) Remigiusz Nowak POL 1:11:51, 47) Dietmar Dörfler AUT 1:12:08, 48) Andy Conn GBR 1:12:10, 49) Darryl Taylor NZL 1:12:19, 50) Aleksey Budkin RUS 1:13:25, 51) Mat?j Pilka SVK 1:13:30, 52) Daniel Marossfy HUN 1:13:36, 53) Daniel Marques POR 1:13:43, 54) Reinis Zobens LAT 1:13:45, 55) Killian Lomas GBR 1:13:56, 56) Maxim Zhurkin RUS1:14:17, 57) Štefan Šurgan SVK 1:14:58, 58) Arbo Rae EST 1:15:44, 59) Falk Wenzel GER 1:17:05, 60) Gabriel Ballot FRA 1:17:24, 61) Remigijus Arlauskas LTU 1:18:12, 62) Jacek Wrzesinksi POL 1:18:40, 63) Liam Corner GBR 1:20:34, 64) Tibor Tamás HUN 1:20:34, 65) Michael Seger SUI 1:22:11, 66) Erez Shalev ISR 1:22:23, 67) Higuchi Kazushi JPN 1:23:04, 68) Tautvydas Zilinskas LTU 1:23:54, 69) Albert Denny GER 1:23:56, 70) Erez EzrachiISR 1:25:48, 71) Didzis Kirstuks LAT 1:27:36, 72) Tore Linde DEN 1:30:37; Michal Parzych POL DSQ, Lawrence Tring GBR DSQ, Sandi Kmeti? SLO DSQ, Bernhard Wadsak AUT DSQ, Janis Malcans LAT DSQ, Herve Clor FRA DSQ, Pawel Krzeminski POL DSQ, Tatsushiko Adachi JPN DSQ, Rémy Jabas SUI DSQ, Björn Röhricht GER DSQ, Urs Dauwalder SUI DSQ, Vytenis Benetis LTU DSQ.

Women

1) Christine Schaffner SUI 50:10, 2) Anna Ustinova RUS 50:37, 3) Ksenia Chernykh RUS 51:52, 4) Michaela Gigon AUT 51:59, 5) Heather Monro GBR 52:34, 6) Ingrit Kala EST 53:04, 7) Markéta Jakoubová CZE 53:46, 8) Michaela Lacigová CZE 53:48, 8) Anke Dannowski 53:48, 10) Päivi Tommola FIN 53:51, 11) Anna Füzy HUN 54:04, 12) Asta Misiunaite LTU 54:49, 13) Maija Lang Fin 55:08, 14) Anna Vorobyeva RUS 55:17, 15) Anna Sheldon AUS 55:50, 16) Hana La Carbonara CZE 56:01, 17) Ramune Arlauskiene LTU 56:14, 18) Anna Kaminska Pol 56:35, 19) Stanislava Fajtová SVK 57:02, 20) Daniela Trnovcová SVK 57:35, 22) Pernille Brunstedt DEN 57:48, 23) Barbora Han?iková CZE 57:54, 24) Nadia Mikryukova RUS 58:30, 26) Gerit Pfuhl GER 58:50, 27) Tatiana Korchagina RUS 59:08, 28) Dagmara Panas POL 59:26, 29) Eva Hašková CZE 1:00:20, 30) Regina Habenicht AUT 1:01:11, 31) Caroline Finance FRA 1:01:16, 32) Marina Sharaevskaya RUS 1:01:25, 33) Sylvia Thomas GER 1:01:46, 34) Kerstin Wieser AUT 1:01:53, 35) Madeleine Kammerer FRA 1:02:50, 36) Karolina Mickeviciute LTU 1:03:05, 37) Olga Lepšiková CZE 1:03:22, 38) Orsolya MarosffyHUN 1:03:32, 39) Regula Mühlemann SUI 1:04:03, 40) Magdalena Dura POL 1:04:09, 41) Käpa Epp EST 1:06:35, 42) Brigitta Kaufmann HUN 1:06:39, 43) Anna Wlodarczyk POL 1:07:02, 44) Rikke Nygaard DEN 1:07:22, 45) Nina Phillips IRL 1:07:45, 46) Natália Tyszová SVK 1:10:32, 47) Angela Brand-Barker GBR 1:11:34; Karen Heppestall GBR DSQ, Vicky Thornton GBR DSQ, Anne-Mette Nørregaard DEN DSQ, Maret Vaher EST DSQ.

Long distance

Men

1) Mika Tervala FIN 2:01:52, 2) Beat Oklé SUI 2:03:29, 3) Rémy Jabas SUI 2:03:41, 4) Tönis Erm EST 2:04:02, 5) Margus Hallik EST 2:04:11, 6) Torbjørn Gasbjerg DEN 2:04:16, 7) Maxim Zhurkin RUS 2:04:19, 8) Matthieu Barthelemy FRA 2:04:25, 9) Beat Schaffner SUI 2:04:58, 10) Lasse Brun Pedersen DEN 2:05:40, 11) Lubomir Tome?ek CZE 2:05:56, 12) Timo Sarkkinen FIN 2:07:35, 13) Andrey Kornev RUS 2:08:01, 14) Rune Monrad DEN 2:08:32, 15) Viktor Korchagin RUS 2:08:42, 16) Stephan Toussaint FRA 2:09:09, 17) Ctibor Podrábsky CZE 2:09:16, 18) Jérémie Gillman FRA 2:10:21, 19) Allan Jensen DEN 2:10:31, 20) Jaroslav Rygl CZE 2:12:07, 21) Ugis Voicescuks LAT 2:12:54, 22) Matti Keskinarkaus FIN 2:13:19, 23) Radek Laciga CZE 2:13:29, 24) Aleš Linhart CZE 2:13:59, 25) Janis Malcans LAT 2:15:34, 26) Tore Linde DEN 2:16:09, 27) Igor Bondarenko RUS 2:16:24, 28) Dietmar Dörfler AUT 2:16:32, 29) Steve Heading GBR 2:16:50, 30) Simon Seger SUI 2:17:11, 31) Holger Mager GER 2:18:15, 32) Vytenis Benetis LTU 2:18:33, 33) Matúš Trnovec SVK 2:18:35, 34) Falk Wenzel GER 2:19:41, 35) Darius KalvaitisLTU 2:19:45, 36) Regimantas Kavaliauskas LTU 2:20:28, 37) Remigiusz Nowak POL 2:21:13, 38) Donatas Celkys LTU 2:21:20, 39) Killian Lomas GBR 2:22:05, 40) Mateusz Niedbala POL 2:23:21, 41) Urs Dauwalder SUI 2:23:42, 42) Michal Glowacki NZL 2:24:43, 43) Daniel MarosffyHUN 2:26:31, 44) Christian Gigon AUT 2:26:52, 45) Michal Fra?o SVK 2:28:12, 46) Klaus Lagler AUT 2:28:59, 47) Hendrik Heß GER 2:29:08, 48) Aleksey Budkin RUS 2:30:11, 49) Michal Parzych POL 2:30:13, 50) Jacek Wrzesinski POL 2:30:23, 51) László Paulovits HUN 2:31:20, 52) Jan Svoboda CZE 2:31:24, 53) Gabriel Ballot FRA 2:32:00, 54) Herve Clor FRA 2:32:02, 55) Laurent Lestarquit FRA 2:32:54, 56) James Taylor GBR 2:34:00, 57) Albert Denny GER 2:34:06, 58) Daniel Marques POR 2:34:20, 59) Reinis Zobens LAT 2:34:31, 60) Darryl Taylos NZL 2:35:06, 61) Sandi Kmeti? SLO 2:35:22, 62) Lawrence Tring GBR 2:38:34, 63) Maciej Olesinski POL 2:39:20, 64) Didzis Kirstuks LAT 2:42:17, 65) Liam Corner GBR 2:43:22, 66) Alessandro Gaspari ITA 2:43:56, 67) Michael Seger SUI 2:42:16, 68) Remigijus Arlauskas LTU 2:48:48, 69) Erez Shalev ISR 2:51:50, 70) Erez Ezrachi ISR 2:59:29, 71) Tibor Tamás HUN 3:08:00, 72) Higuchi Kazushi JPN 3:08:15, 73) Bernhard Wadsak AUT 3:13:14, 74) Gahl Conn ISR 3:27:10; Mat?j Pilka SVK DSQ, Björn Röhricht Ger DSQ, Arbo RaeEST DSQ, Jesper Damgard DEN DSQ, Tatsushiko Adachi JPN DSQ, Pawel Krzeminski POL DSQ, Andy Conn GBR DSQ, Tautvydas Zilinskas LTU DSQ, Ants Grende LAT DSQ, Štefan Šurgan SVK DSQ, Tuomo Tompuri FIN DSQ.

Women

1) Michaela Gigon AUT 1:31:15, 2) Christine Schaffner SUI 1:34:09, 3) Maija Land FIN 1:36:51, 4) Hana La Carbonara CZE 1:37:14, 5) Anna Sheldon AUS 1:37:58, 6) Michaela Lacigová CZE 1:39:45, 7) Heather Monro GBR 1:40:56, 8) Hana Bajtošová SVK 1:41:01, 9) Ingrid Stengård FIN 1:01:50, 10) Barbora Han?iková CZE 1:42:16, 11) Markéta Jakoubová LTU 1:42:44, 12) Ramune Arlauskiene LTU 1:42:56, 13) Maret Vaher EST 1:44:25, 14) Stanislava Fajtová SVK 1:44:38, 15) Caroline Finance FRA 1:44:46, 16) Ingrit Kala EST 1:45:14, 17) Asta Misiunaite LTU 1:45:46, 18) Anna Vorobyeva RUS 1:45:56, 19) Eva Hašková CZE 1:48:03, 20) Tatiana Korchagina RUS 1:49:21, 21) Karen Heppenstall GBR 1:49:42, 22) Anke Dannowski GER 1:50:05, 23) Regula Mühlemann SUI 1:50:10, 24) Dagmara Panas POL 1:50:24, 25) Marina Sharaevskaya RUS 1:52:21, 26) Madeleine Kammerer FRA 1:53:52, 27) Anne-Mette Nørregaard DEN 1:55:36, 28) Sylvia Thomas GER 1:56:59, 29) Ksenia Chernykh RUS 1:58:15, 30) Nina Phillips IRL 1:58:32, 31) Pernille Brunstedt DEN 1:58:39, 32) Regina Habenicht AUT 1:59:43, 33) Natália Tyszová SVK 2:00:53, 34) Orsolya Marosffy HUN 2:01:57, 35) Kerstin Wieser AUT 2:01:57, 36) Brigitta Kaufmann HUN 2:02:49, 37) Gerit Pfuhl GER 2:02:52, 38) Anna Wlodarczyk POL 2:03:57, 39) Magdalena Dura POL 2:08:00, 40) Rikke Nygaard DEN 2:10:27, 41) Vicky Thornton GBR 2:11:49, 42) Daniela Trnovcová SVK 2:13:53, 43) Angela Brand-Barker GBR 3:08:36; Olga Lepšiková CZE DSQ, Evgenia Semenova RUS DSQ, Anna Kaminska POL DSQ, Anna Füzy HUN DSQ, Anna Ustinova RUS DSQ, Päivi Tommola FIN DSQ.

Relay

Men

1) Finland 2:51:19 (Matti Keskinarkaus, Tuomo Tompuri, Mika Tervala), 2) France 2:52:34 (Stephan Toussaint, Matthieu Barthelemy, Jérémie Gillman), 3) Czech Republic 2:54:01 (Ctibor Podrabsky, Jaroslav Rygl, Lubomir Tomecek), 4) Russia 2:55:13 (Andrey Kornev, Viktor Korchagin, Maxim Zhurkin), 5) Denmark 2:56:04 (Rune Monrad, Torbjørn Gasbjerg, Lasse Brun Pedersen), 6) Switzerland 2:59:29 (Beat Schaffner, Remy Jabas, Beat Oklé), 7) Lithuania 3:01:48 (Vytenis Benetis, Donatas Celkys, Regim Kavaliauskas), 8) Estonia 3:04:09 (Arbo Rae, Margus Hallik, Tönis Erm), 9) Latvia 3:12:10 (Reinis Zobens, Ugis Voicescuks, Ants Grende), 10) Germany 3:22:22 (Falk Wenzel, Holger Mager, Hendrik Heß), 11) Poland 2:22:27 (Remigiusz Nowak, Maciej Olesinski, Mateusz Niedbala), 12) Austria 2:29:07 (Christian Gigon, Klaus Lagler, Dietmar Dörfler), 13) Great Britain 2:31:52 (Lawrence Tring, Liam Corner, James Taylor), 14) Slovakia 2:36:29 (Matus Trnovec, Michal Frano, Matej Pilka), 15) Israel 4:11:40 (Erez Ezrachi, Erez Shalev, Gahl Conn); Portugal DSQ (Daniel Marques, Guilherme Marques, Christiano Nuno).

Women

1) Finland 2:34:49 (Ingrid Stengård, Päivi Tommola, Maija Lang), 2) Russia 2:42:03 (Nadia Mikryukova, Anna Ustinova, Ksenia Chernykh), 3) Czech Republic 2:42:22 (Marketa Jakoubova, Michaela Lacigova, Hana La Carbonara), 4) Lithuania 3:00:39 (Asta Misiunaite, Ramune Arlauskiene, Karolina Miskieviciunate), 5) France 3:03:48 (Caroline Finance, Madeleine Kammerer, Gaelle Barlet), 6) Estonia 3:05:19 (Epp Kapa, Ingrit Kala, Maret Vaher), 7) Germany 3:12:05 (Sylvia Thomas, Gerit Pfuhl, Anke Dannowski), 8) Austria 3:15:15 (Regina Habenicht, Kerstin Wieser, Michaela Gigon), 9) Great Britain 3:15:36 (Heather Monro, Karen Heppenstal, Angela Brand-Braker), 10) Poland 3:16:36 (Anna Kaminska, Magdalena DUra, Dagmara Panas), 11) Hungary 3:18:06 (Orsolya Marosffy, Brigitta Kaufmann, Anna Füzy), 12) Denmark 3:30:05 (Anne-Mette Nørregaard, Pernille Brunstedt, Rikke Nygaard), 13) Slovakia 4:03:45 (Stanislava Fajtova, Daniela Trnovcova, Hana Bajtosova).

 

 

Sprint (Unofficial)

Men

1) Beat Schaffner SUI 27:12, 2) Anton Foliforov RUS 27:22, 3) Matti Keskinarkaus 27:25, 4) Viktor Korchagin RUS2 7:41, 5) Matthieu Barthelemy FRA 28:05, 6) Ants Grende Ants LAT 28:36, 7) Maxim Zhurkin Maxim RUS 28:37, 8) Regimantas Kavaliauskas Regimantas LTU 28:58, 9) Krzysztof Sokalski Krzysztof POL 29:26, 10) Simon Seger Simon SUI 29:34, 11) Lászlo Paulovits HUN 29:36, 12) Rune Monrad DEN 29:43, 13) Mateusz Niedba?a POL 29:45, 14) Christian GigonAUT 30:31, 15) Laurent Lestarquit FRA 30:39, 16) Celkys Donatas LTU 30:45, 17) Allan Jensen DEN 31:01, 18) Andy Conn GBR 31:05, 19) Rémy Jabas SUI 31:09, 20) Alessandro Gaspari ITA 31:11, 21) Lawrence Tring GBR 31:22, 22) Mikko Kolehmainen FIN 31:25, 23) Daniel Marossfy HUN 31:49, 24) Stafano Battici ITA 31:53, 25) James TaylorGBR 32:06, 26) Hendrik Heß GER 32:08, 27) Daniel Marques POR 32:10, 28) Fra?o Michal SVK 32:22, 29) Mat?j Pilka SVK 33:12, 30) Klaus Lagler AUT 34:11, 31) Erez Shalev ISR 34:45, 32) Davide Fumagalli ITA 34:47, 33) Marian Kazík SVK 35:06, 34) Erez EzrachiISR 35:27, 35) Sandi Kmeti? SLO 35:39, 36) Kazushi Higuchi JPN 35:49, 37) Gahl Cohn ISR 36:43, 38) Darius KalvaitisLTU 36:46, 39) Cristiano Nuno POR 38:09, 40) Janis Malcans LAT 40:26, 41) Bernhard Wadsak AUT 46:49; Tibor Tamás HUN DSQ, Lasse Brun Pedersen DEN DSQ, Darryl Taylor NZL DSQ, Reinis Zobens LAT DSQ, Holger Mager GER DSQ, Marques Guilherme POR DSQ, Tatsushiko Adachi JPN DSQ, Pawel Krzemi?ski POL DSQ, Stephan Toussaint FRA DSQ, Michal Glowacki NZL DSQ, Arbo RaeEST DSQ, Falk Wenzel GER DSQ.

Women

1) Christine Schaffner SUI 23:57, 2) Anna Sheldon AUS 24:28, 3) Nadia Mikryukova RUS 24:38, 4) Dagmara Panas POL 24:45, 5) Marika Hara FIN 25:28, 6) Caroline Finance FRA 25:30, 7) Anna Ustinova RUS 25:40, 8) Ingrid Stengård FOM 25:45, 9) Ramune Arlauskiene LTU 25:48, 10) Madeleine Kammerer FRA 25:57, 11) Michaela Gigon AUT 26:09, 12) Gaelle Barlet FRA 26:10, 13) Anna Füzy HUN 26:24, 14) Stanislava Fajtova SVK 26:38, 15) Heather Monro GBR 26:42, 16) Karen Heppenstall GBR 26:44, 17) Hana Bajtošová SVK 27:13, 18) Anna Kaminska POL 27:16, 19) Asta Misiunaite LTU 27:35, 20) Anna Vorobyeva RUS 28:01, 21) Eneja Osterman SLO 28:22, 22) Kerstin Wieser AUT 28:50, 23) Pernille Brunstedt DEN 28:59, 24) Brigitta Kaufmann Hun 29:11, 25) Gerit Pfuhl GER 29:45, 26) Angela Brand-Barker GBR 30-46, 27) Regina Habenicht AUT 31:30, 28) Karolina Mickeviciute LTU 31:56, 29) Regula Mühlemann SUI 32:06, 30) Rikke Nygaard DEN 34:20, 31) Silva Ana POR 37:20 ; Sylvia Thomas GER DSQ, Anke Dannowski Ger DSQ, Magdalena Dura POL DSQ, Nina Phillips IRL DSQ, Daniela Trnovcová SVK DSQ, Anne-Mette Nørregaard DEN DSQ, Orsolya Marosffy HUN DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation